Metalowe święta, czyli moc truchleje
Al Jourgensen, Rob Halford, Tarja Turunen, Scott Weiland, Alice Cooper - co może łączyć tak różnych artystów z rockowo-metalowej sceny? Wszyscy postawili w tym roku na świąteczne przeboje!
Jak co roku w okolicach grudnia niczym bombki na świątecznej choince, artyści znani na co dzień z demolowania hotelowych apartamentów, budzącego postrach wizerunku, mrocznych tekstów czy ostrych riffów, zmieniają się na chwile w potulne baranki, by uraczyć swych fanów bożonarodzeniowymi piosenkami. Jak widać, muzyka faktycznie łagodzi obyczaje.
"Jak każdy inny, uwielbiam Święta Bożego Narodzenia. Robię to samo, co inni. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego" - mówi Rob Halford, wokalista brytyjskiej grupy Judas Priest, który przygotował w tym roku solowy album "III - Winter Songs", zbiór przeróbek bożonarodzeniowych pieśni i własnych, świątecznych kompozycji.
"Tworzenie tej płyty było świetną zabawą. Te utwory mocno podnoszą na duchu" - dodaje samozwańczy "Bóg Metalu", który nie wyklucza podjęcia się podobnego zadania w przyszłości. Jak Rob Halford wczuwa się w świąteczny klimat w kompozycji "Get Into The Spirit" możecie zobaczyć poniżej:
Swoje najgorsze święta pamięta za to James Hetfield, frontman Metalliki.
"Najgorsze święta były wtedy, kiedy odkryłem, że nie ma żadnego Mikołaja. Wiadomo, jak to dzieciak, wstałem chyba o pierwszej w nocy, żeby sprawdzić prezenty, a tu nagle widzę jak brat taszczy je pod choinkę. Pytam się: A ty co? Tak to było, prysł czar o Świętym Mikołaju" - wspominał dla The Pulse Of Radio wokalista Metalliki.
"Maailman Kauneimmat Joululaulut", czyli "Najpiękniejsze na świecie piosenki bożonarodzeniowe", to z kolei propozycja fińskich artystów na tegoroczne święta. Na albumie wydanym w połowie listopada znalazły się aż trzy utwory w wykonaniu Tarji Turunen.
Posłuchaj piosenki "Heinillä Härkien":
To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w karierze byłej wokalistki Nightwish. W 2006 roku Turunen wydała płytę "Henkays Ikuisuudesta" ("Głos z niebios"), kompilację świąteczno-noworocznych utworów i kolęd.
Do grona muzyków wpisujących się w świąteczny nastrój z utworem "It's Always Christmas Time" dołączył w tym roku również Al Jourgensen. Kompozycja jest efektem współpracy lidera amerykańskiej grupy Ministry z Markiem Thwaite (Mission UK, Peter Murphy, Mob Research).
Posłuchaj "It's Always Christmas Time":
Swój świąteczny utwór sprzed ćwierć wieku odświeżyła też w 2010 roku szwedzka heavymetalowo-rockowa formacja 220 Volt, której początki sięgają końca lat 70. Na nowym materiale w towarzystwie ponownie nagranego singla "Heavy Christmas" znalazło się także kilka numerów ze starszych płyty zespołu.
"Heavy Christmas" w wersji z połowy lat 80.:
Bożonarodzeniowy singel przygotował również amerykański wokalista rockowy Scott Weiland, frontman Stone Temple Pilots (eks-Velvet Revolver). Jest nim przeróbka kompozycji "Have Yourself A Merry Little Christmas" z musicalu "Spotkajmy się w St. Louis" z 1944 roku, wykonywanej w oryginale przez amerykańską aktorkę i piosenkarkę Judy Garland i spopularyzowanej też nieco później przez Franka Sinatrę.
Sprawdź wersję Scotta Weilanda:
W okresie świątecznym artyści ze świata rocka i metalu organizują również doroczne imprezy i koncerty pod znakiem Bożego Narodzenia.
Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym, w niedzielę, 20 grudnia, w Holandii (Tilburg) odbyła się impreza pod szyldem "Christmas Metal Symphony", na której - u boku 6-osobowego zespołu i 30-osobowej orkiestry - wystąpiła plejada gwiazd metalu i rocka, w tym Cristina Scabbia (Lacuna Coil), Simone Simons (Epica), Udo Dirkschneider (U.D.O., eks-Accept), Jorn Lande (Masterplan), Joakim Broden (Sabaton), Chuck Billy (Testament), Johan Edlund (Tiamat) czy Doro Pesch.
18 grudnia w Phoenix w stanie Arizona, jak co roku, swój "Christmas Pudding" zaserwował mistrz scenicznej makabry, Alice Cooper. Na charytatywnej imprezie organizowanej przez twórcę "Welcome To My Nightmare" pojawili się m.in. Dee Sneider (Twisted Sister), Lita Ford i Warrant.
Na zupełnie inny pomysł uczczenia świąt wpadł w tym roku Ronny Munroe, były wokalista klasyków amerykańskiego heavy / thrashu z grupy Metal Church. Jego podpisem sygnowana jest specjalna bożonarodzeniowa kartka z wizerunkiem "Metalowego Świętego Mikołaja".
Pod hasłem Bożego Narodzenia w okresie świąteczno-noworocznym na trasy wyrusza też tradycyjnie wiele zespołów. Na początku grudnia przez Europę przetoczyło się tournee "Christmas Metal Meeting 2009" z udziałem amerykańskiego Six Feet Under, Illdisposed z Danii i austriackiej grupy Lost Dreams.
Na podobny pomysł wpadli również Anneke van Giersbergen (była wokalistka holenderskiej formacji The Gathering, dziś Agua De Annique) i Danny Cavanagh (gitarzysta brytyjskiej Anathemy), w ramach koncertowej promocji swojego wspólnego albumu "In Parallel".
Nie wszyscy jednak widzą święta tak, jak wspomniani artyści. I niekoniecznie muszą to być muzycy Deicide, Mayhem czy Acheron. Już w 1984 roku na singlu "Christmas With The Devil" alternatywną wersję Bożego Narodzenia przedstawił brytyjski Spinal Tap:
"Ktoś zagnieździł się w kominie / Szatan jego imię brzmi / Szczury zjadły nam prezenty / Renifery poszły precz / Boże Narodzenie z Diabłem / Mikołaja dziś nie będzie / Bo to Elvis królem jest!".
Posłuchaj:
O ile jednak "Christmas With The Devil" Spinal Tap, "No Presents For Christmas" Kinga Diamonda czy "Merry Christmas (I Don't Want To Fight Tonight)" Ramones, należy uznać za zabawę świąteczną konwencją, rockandrollową odpowiedź na bożonarodzeniową histerię, o tyle poważne traktowanie przerabiania kolęd i tworzenia własnych świątecznych piosenek przez, skądinąd groźnie wyglądających, reprezentantów ciężkiego brzmienia, jak Manowar czy wspomniany Rob Halford, przychodzi raczej z trudem.
Bez względu na to, czy jest to zwykła chęć szybkiego zarobku na ogarniającym wszystkich świątecznym szale zakupów lub może autentyczna pobożność (co raczej mało prawdopodobne), "kolędy na ostro" nie bardzo pasują do wigilijnego stołu. Pozostaje więc jedno i to samo pytanie: Po co to komu?
Mimo wszystko, zdrowych i wesołych!
Bartosz Donarski
Czytaj także: