"Niemen inaczej": Trasa koncertowa na 80-lecie urodzin Czesława Niemena [DATY, MIEJSCA]

16 lutego, w dzień 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena, w ICE w Krakowie rozpocznie się trasa koncertowa "Niemen inaczej". Utwory legendy polskiej sceny przypomną jego córka Natalia Niemen, Kuba Badach, Stanisław Sojka, Janusz Radek i Sławek Uniatowski.

Natalia Niemen podczas trasy "Niemen inaczej" przypomni piosenki swojego ojca
Natalia Niemen podczas trasy "Niemen inaczej" przypomni piosenki swojego ojcaDamian KlamkaEast News

Trasa koncertowa "Niemen inaczej" obejmie dziewięć koncertów w największych miastach.

Na scenie swoje interpretacje piosenek Czesława Niemena zaprezentują Natalia Niemen, Stanisław Soyka, Kuba Badach, Sławek Uniatowski i Janusz Radek. Solistom na multimedialnej scenie towarzyszył będzie 11-osobowy zespół uznanych muzyków sesyjnych.

"Podczas dziewięciu wyjątkowych wieczorów usłyszymy m.in. 'Pod Papugami', 'Sen o Warszawie', 'Jednego serca', 'Wspomnienie', 'Bema pamięci żałobny rapsod', 'Czy mnie jeszcze pamiętasz', a także utwory z późnego okresu twórczości mistrza. W niezwykłym finale koncertu zabrzmi duet Czesława Niemena i jego córki Natalii Niemen w najważniejszym protest songu w historii polskiej muzyki rozrywkowej 'Dziwny jest ten świat'" - czytamy.

Opole 2013 - Natalia Niemen - "Dziwny jest ten świat"

Trasa koncertowa "Niemen inaczej" to niepowtarzalna szansa, by usłyszeć ponadczasowe piosenki Czesława Niemena w nowym, intrygującym brzmieniu i aranżacjach - zapowiadają organizatorzy.

Oto rozpiska koncertów "Niemen inaczej":

16.02 - Kraków, ICE 
23.02 - Warszawa, Torwar 
9.03 - Poznań, Sala Ziemi (bez Sławka Uniatowskiego)
15.03 - Lublin, CSK (bez Janusza Radka)
16.03 - Łódź, Wytwórnia (bez Janusza Radka)
17.03 - Katowice, NOSPR 
23.03 - Gdynia, Arena 
24.03 - Szczecin, Filharmonia (bez Janusza Radka)
9.04 - Wrocław, NFM.

17 stycznia 2004 roku, w wieku 65 lat zmarł Czesław Niemen. Artysta od wielu lat cierpiał na nowotwór układu chłonnego. Po śmierci ciało wybitnego twórcy zostało zgodnie z jego wolą skremowane. Pogrzeb muzyka odbył się 30 stycznia 2004 roku na warszawskich Powązkach. Żegnało go ponad 2,5 tys. ludzi w tym władze państwowe.
Kariera Czesława Niemena zaczęła się na początku lat 60. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. 

Jego utwory – "Dziwny jest ten świat", "Sen o Warszawie", "Wspomnienie", "Pod Papugami", "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" – na zawsze wpisały się do kanonu polskiej piosenki. Ich twórca nie zawsze jednak był doceniany - często krytykowały go media, a jego bardziej eksperymentalna twórczość pozostawała niezrozumiana także przez publiczność.
W 2001 roku, po 12-letniej przerwie, wydał ostatni album "spodchmurykapelusza", który zarejestrował sam. A przecież w latach 60. i 70. współpracowała z nim czołówka polskiej sceny rockowej i jazzowej - od muzyków SBB, po Zbigniewa Namysłowskiego i Michała Urbaniaka.
"Jestem samotnikiem" - wyznał Czesław Niemen w połowie lat 90.

"Był inny niż my wszyscy. Wyrastał ponad przeciętność. Nosił kapelusze, długie kozaki i peruki, co wówczas było odbierane jako wyjątkowe dziwactwo" - mówił po śmierci Czesława Niemena Marek Gaszyński, dziennikarz muzyczny, krytyk i autor słów m.in. do wspomnianego "Snu o Warszawie".
+5
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas