Ino-Rock Festival 2019: Anathema główną gwiazdą [DATA, MIEJSCE, BILETY]

24 sierpnia w Teatrze Letnim w Inowrocławiu odbędzie się 12. edycja Ino-Rock Festival. Znamy już pełny skład imprezy.

Anathema powraca do Polski
Anathema powraca do PolskiXavi Torrent/RedfernsGetty Images

Ino-Rock Festival to cykliczna impreza, która po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku z inicjatywy Kujawskiego Centrum Kultury i muzyków z grupy Quidam, przy znaczącym wsparciu (i poparciu) Prezydenta Miasta Inowrocławia. Od 2009 współorganizatorem festiwalu jest Wydawnictwo "Rock-Serwis".

Koncerty festiwalowe odbywają się w Teatrze Letnim w samym sercu Parku Solankowego. Do udziału w festiwalu zapraszani są wykonawcy niekoniecznie zbieżni stylistycznie, jednak trafiający swoją twórczością do wrażliwych słuchaczy o otwartych umysłach. Obok uznanych gwiazd pojawiają się debiutanci i artyści niszowi.

Podczas dotychczasowych edycji festiwalu, publiczność miała okazję podziwiać w akcji takich wykonawców, jak m.in. Steve Hackett Band, Fish, Hawkwind, Lacrimosa, Focus, Anathema, Brendan Perry, Riverside, Tim Bowness, IQ, Pain Of Salvation, Motorpsycho, Mostly Autumn, Anektoden, Ozric Tentacles, Nosound, Airbag, Gazpacho, Haken, The Pineapple Thief, Soen, Wolf People, Quidam, Indukti, Lizard, Tune, Believe, Millenium, Osada Vida, After, Votum, Lebowski, hipersoniK, Meller/Gołyźniak/Duda, Mystery, iamthemorning i Collage.

Główną gwiazdą tegorocznego Ino-Rock będzie wracająca do Inowrocławia po 10 latach brytyjska Anathema. Grupa jest jednym z najczęściej koncertujących w Polsce zagranicznych wykonawców. Brytyjczycy promować będą wydaną w czerwcu 2017 r. płytę "The Optimist".

Jedenasty album powstał zimą 2016 roku we współpracy z producentem Tonym Dooganem (Mogwai, Belle & Sebastian, Super Furry Animals) w Attica Audio w Donegal i studiach Castle Of Doom w Glasgow. Na płytę trafiło 11 utworów. Inspiracji do powstania albumu dostarczyła okładka "A Fine Day To Exit" z 2001 roku.

"Chyba można powiedzieć, że album jest na wpół autobiograficzny, bo tym razem wykorzystaliśmy wymyślonego bohatera, Optymistę. Włożyliśmy w niego dźwięki, uczucia, a przede wszystkim nasze nadzieje i obawy. Tym razem zacząłem też pisać, korzystając z inspiracji wizualnej, a kiedy John [Douglas, perkusista zespołu] wpadł na pomysł, by napisać jakąś historię, wyszedłem od 'A Fine Day To Exit'. Wspaniałe piosenki Vincenta i Johna doskonale się w nią wpasowały... podczas pisania materiału byliśmy jednością" - opowiada gitarzysta Daniel Cavanagh.

"Facet zniknął i nie wiadomo, co się z nim stało", mówi dalej również grający na gitarze jego brat Vincent Cavanagh. "Czy zaczął nowe życie? Poddał się losowi? Tytuł pierwszego utworu to dokładne współrzędne geograficzne plaży Silver Strand w San Diego - gdzie ostatnio widziano Optymistę - pokazane na okładce 'A Fine Day To Exit'".

Podczas Ino-Rock wystąpią także Antimatter, Crippled Black Phoenix, Lion Shepherd i Joanna Vorbrodt.

Antimatter został powołany do życia w 1998 roku w Liverpoolu przez wokalistę Micka Mossa oraz byłego basistę Anathemy Duncana Pattersona, gdy opuścił on zespół po wydaniu "Alternative IV". Koncerty są formą podziękowania słuchaczom za wieloletnie wsparcie i okazją do spotkania z fanami, których Moss traktuje jak przyjaciół. Przed występami i po ich zakończeniu przechadza się po okolicy, nie uciekając od ludzi, dzięki czemu można bez problemu do niego podejść i zamienić kilka słów.

Crippled Black Phoenix to ośmioosobowa grupa dowodzona przez multiinstrumentalistę i pomysłodawcę przedsięwzięcia Justina Greavesa. W ciągu 15-letniej kariery wydała osiem albumów studyjnych, powierzając w 2016 roku dystrybucję ostatnich swoich dokonań amerykańsko-francuskiej niezależnej wytwórni Season Of Mist.

Twórczość zespołu już od samego początku działalności sprawiała problem recenzentom, którzy próbowali przypisać ją do konkretnego gatunku muzycznego. Dominowały w niej rozbudowane kompozycje, w których post rockowe gitarowe ściany dźwięku ścierają się z progresywnymi solówkami, klawiszowymi przestrzennymi pejzażami, szczyptą elektroniki, psychodelii, stoner rocka, elementami folku i metalowymi galopadami, tworząc wielowarstwowe dźwiękowe opowieści, dotykające zarówno osobistych zagadnień dotyczących każdego człowieka, jak i globalnych problemów trapiących współczesną ludzkość.

W Inowrocławiu Greaves i przyjaciele zaprezentują przede wszystkim kompozycje z wydawnictwa "The Great Escape" (2018).

Lion Shepherd tworzą Kamil Haidar (wokal), Mateusz Owczarek (gitara) i Maciej Gołyźniak (perkusja). Muzycy postanowili dać upust swoim emocjom i bez ograniczeń czerpać ze wszystkiego co fascynujące. Progressive, brzmienia world music, muzyka akustyczna, trans, rock, blues. Otwarte - eteryczne formy i pokręcone metra. Rockowe ciosy i protest songi.

Bogate instrumentarium, ciągła praca nad brzmieniem, liczne eksperymenty i masa utalentowanych ludzi, którzy z zespołem nagrywają i pracują zarówno przy projektach muzycznych jak i wizualnych - to wszystko sprawia, że Lion Shepherd z każdą płytą rozwija swój własny, unikatowy styl i wizerunek.

Skład imprezy zamyka polska poetka i wokalistka Joanna Vorbrodt, która ma w dorobku dwie płyty "Nie ma przypadków" (2013) i "Punkty zwrotne" (2018).

Ceny biletów: 159 zł (do 30czerwca) i 169 zł (od 1lipca).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas