Reklama

10 lat od śmierci Jarka Śmietany. Specjalny koncert w Krakowie

21 września w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie odbędzie się specjalny koncert "Jarek Śmietana Unforgettable". 2 września mija 10 lat od śmierci jednego z najpopularniejszych polskich gitarzystów jazzowych.

21 września w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie odbędzie się specjalny koncert "Jarek Śmietana Unforgettable". 2 września mija 10 lat od śmierci jednego z najpopularniejszych polskich gitarzystów jazzowych.
Jarek Śmietana zmarł 2 września 2013 r. /Marek Lasyk /Reporter

Koncert "Jarek Śmietana Unforgettable" (odbywający się w w ramach 68. Krakowskich Zaduszek Jazzowych) poświęcony jest Jarkowi Śmietanie - kompozytorowi, aranżerowi, band leaderowi i pedagogowi, a przede wszystkim jednemu z najpopularniejszych polskich gitarzystów jazzowych.

Muzycy, którzy przez lata wspólnie tworzyli i grali z Jarkiem Śmietaną przygotowali projekt, którym w okrągłą dziesiątą rocznicę jego śmierci, oddają hołd swojemu niezapomnianemu koledze. Na scenie pojawią się perkusista Jarka i popularyzator jazzu - Adam Czerwiński, basista (m.in. Ekstra Ball) i przyjaciel - Antoni Dębski, gitarzysta Marek Napiórkowski, saksofonista Piotr Baron, na hammondzie zagra Kajetan Galas.

Reklama

Historię polskiego jazzu w pigułce zaprezentują wokaliści nowohuckiej grupy Wu-Hae: Marcin Bzyk i Marcin Guzik, którzy wspólnie z Jarkiem Śmietaną i grającym na organach Hammonda Wojtkiem Karolakiem nagrali nominowany do Fryderyka 10-minutowy utwór "A Story of Polish Jazz". Z połączenia ich sił powstał jednorazowy projekt Grube Ryby, który wydał imienny album.

Koncert "Jarek Śmietana Unforgettable" zostanie oprawiony wizualizacjami, na których pojawi się niezapomniany Jarek Śmietana.

Kim był Jarek Śmietana?

Urodzony w Krakowie gitarzysta współpracował od kilkudziesięciu lat z czołówką polskich i europejskich muzyków jazzowych (m.in. Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem, Nigelem Kennedym, Eddiem Hendersonem, Joe Zawinulem, Zbigniewem Seifertem). Był liderem kilku zespołów, w tym Extra Ball i Polish Jazz Stars.

Śmietana był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w kulturze oraz nagrody Fryderyk za rok 1998 za album "Songs and Other Ballads". Wykładał w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Pod koniec 2012 roku Jarek Śmietana zaczął narzekać na zmęczenie, bóle głowy, arytmię serca. 12 stycznia 2013 r. grał ze swoim kwartetem w Poznaniu. Już wówczas czuł się źle - lewa ręka odmawiała mu posłuszeństwa. Muzyk trafił wówczas do szpitala, gdzie przeszedł operację. Jego stan jednak cały czas był bardzo poważny. Przyjaciele ze sceny jazzowej zaangażowali się w organizowanie pomocy dla gitarzysty - odbyło się kilkanaście koncertów "dla Jarka", również w USA.

Przyczyną śmierci muzyka były komplikacje po operacji usunięcia guza mózgu, którą przeszedł w drugiej połowie stycznia. Gitarzysta został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jarek Śmietana | Wu-Hae | Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama