Prince

Prince
data urodzenia
7 czerwca 1958
data śmierci
21 kwietnia 2016
pochodzenie
USA
imię i nazwisko
Prince Rogers Nelson
3,6
Oceń
Głosy
162

Biografia

Prince: początki kariery

Prince urodził się 7 czerwca 1958 roku w miejscowości Minneapolis. Jego pełne dane osobowe to: Prince Rogers Nelson. Zaskakującą informacją może być fakt, iż Prince miał zaledwie 157 cm wzrostu. Zmarł 21 kwietnia 2016 roku w Chanhassen, w amerykańskim stanie Minnesota, nie dożywając 58 lat. 

Na całym świecie zasłynął jako muzyk, piosenkarz, kompozytor oraz autor tekstów, charakteryzujący się oryginalnym i nietuzinkowym stylem. Był kontrowersyjną postacią, wyróżniającą się talentem do dopasowywania się do każdego stylu muzycznego, między innymi: funk, pop, soul, rock, R&B, disco i jazz. 

Kiedy Prince miał sześć lat, matka zabrała go na koncert ojca. Zafascynowany jego występem, zdecydował, że w przyszłości chce, aby jego życie również związane było z muzyką. Rozpoczął samodzielną przygodę z nauką gry na fortepianie, a w późniejszym czasie i na gitarze oraz perkusji, co sprawiło, iż już w wieku siedmiu lat, pochwalić się mógł samodzielnie skomponowanym utworem pt. "Funkmachine". 

Ze względu na swój oryginalny styl oraz nieśmiałość, Prince źle wspominał okres nauki, w szkołach, które ukończył: gimnazjum Bryanta i liceum Centrum High, ponieważ czuł się prześladowany. W wieku 14 lat, wraz ze szkolnymi przyjaciółmi założył zespół o nazwie Champagne. 

Od 1976 roku Prince rozpoczął solową karierę, nagrywając swoje pierwsze muzyczne demo. W 1978 roku, będąc pod skrzydłami Warner Bros, nagrał swój debiutancki album “For you", w międzyczasie kompletował także cały skład swojego przyszłego zespołu, z którym pierwszy raz udało mu się wystąpić w 1979 roku. 

Prince: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Prince od czasu rozpoczęcia swojej solowej kariery zdołał wydać ponad 40 albumów, z czego każdy z nich charakteryzował się zarówno mieszanką różnych gatunków muzycznych, jak i eksperymentowaniem na dźwiękach. 

Bez wątpienia jednym z jego najsłynniejszych albumów, który przyniósł Prince’owi ogromną popularność, ale i sukces komercyjny był “Purple Rain", wydany w 1984 roku. Na płycie znalazła się piosenka o tytule albumu, która stała się ścieżką dźwiękową do dokumentu o życiu i karierze piosenkarza. Ponadto album zawierał również takie hity jak: "Let’s Go Crazy", "Take Me with U", czy "The Beautiful Ones". 

Nieco mniej popularnym, niż “Purple Rain", ale uważanym za jedno z największych osiągnięć Prince’a jest album “Sign o' the Times", wydany w 1987 roku. Była to płyta, na której znalazły się utwory poruszające różne tematy społeczne, a zarazem ukazujące niezwykłą wizję artystyczną Prince’a oraz liczne eksperymenty muzyczne, polegające na łączeniu różnych gatunków i stylów muzycznych. Album cieszył się ogromnym uznaniem krytyków, dzięki czemu płyta zyskała miano albumu wszech czasów. 

Nie sposób zapomnieć także o albumach: “1999" z 1982 roku, który uważany jest za przełomowy album w karierze Prince’a, “Parade" z 1986 roku, z którego największą sławę zyskał utwór “Kiss", "Dirty Mind" z 1980 roku, "Controversy" z 1981 roku, "Around the World in a Day" z 1985 roku, czy "Diamonds and Pearls" z 1991 roku. 

Prince: koncerty i dorobek artystyczny

Legendarnym występem, który na zawsze zapisał się w pamięci wszystkich fanów twórczości Prince’a był koncert z 2007 roku, zorganizowany podczas Super Bowl. Oprócz fantastycznego wykonania przeboju “Purple Rain", okraszonego gitarową solówką oraz rewelacyjnym show z użyciem dźwięków i świateł, Prince zdecydował się także na wykonanie znanych coverów, takich zespołów i gwiazd jak: Queen czy Bob Dylan

Za swoją twórczość zdobył wiele prestiżowych nagród muzycznych: siedem nagród Grammy, ale i Oscara w 1984 roku, w kategorii najlepsza muzyka filmowa, czy Złoty Glob w 2007 roku, w kategorii najlepsza piosenka. 

Życie prywatne i dzieci Prince

Prince był synem amerykańskich muzyków jazzowych: Mattie Shaw oraz Johna L. Nelsona. Ze związku Mattie Shaw i Johna L. Nelsona, Prince miał młodszą siostrę - piosenkarkę Tikę Evene, ponadto z poprzedniego związku Johna L. Nelsona z Vivian Nelson, Prince miał starszą przyrodnią siostrę Sharon L. Nelson oraz o dwa miesiące starszego przyrodniego brata Duan’a Nelsona.  

W 1968 roku rodzice Prince’a rozwiedli się. Mattie Shaw ponownie wyszła za mąż, dzięki czemu Prince zyskał ojczyma. Niestety Prince nie dogadywał się z nowym mężem matki, a ich sprzeczki zazwyczaj kończyły się ucieczką z domu nastolatka. Pod swój dach przyjął go przyjaciel ze szkolnej ławki - André Anderson. 

Prince podczas swojego życia był żonaty dwukrotnie. Jego pierwszą żoną była amerykańska gwiazda Mayte Jannell Garcia. Para wzięła ślub w 1996 roku. Również w 1996 roku na świat przyszedł syn Prince’a- Amiir Nelson, który obciążony był zespołem Pfeiffera i niestety po kilku dniach zmarł. Małżeństwo Prince’a i Mayte zakończyło się rozwodem w 2000 roku. 

W 2001 roku Prince poślubił Manuelę Testolini. Niestety i to małżeństwo nie przetrwało i para w 2006 roku rozwiodła się. 

Prince znany był ze swojego burzliwego i bogatego życia prywatnego, poza zawartymi małżeństwami, spotykał się także ze znanymi modelkami, tancerkami, czy piosenkarkami, między innymi: Vanity, Susan Moonsie, Kristin Scott Thomas, czy Kim Basinger. 

Prince zmarł 21 kwietnia 2016 roku w swoim domu Paisley Park w stanie Minnesota. Śmierć Prince’a zaskoczyła nie tylko jego rodzinę, ale i rzeszę oddanych fanów. Jako przyczynę śmierci Prince’a podano przedawkowanie fentanylu, silnego środka przeciwbólowego.

Albumy (86)