Piotr Rubik

Piotr Rubik
data urodzenia
3.09.1968
pochodzenie
Polska
4,3
Oceń
Głosy
3679

Biografia

Piotr Rubik: wiek i początki kariery

Piotr Andrzej Rubik to polski dyrygent, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz wokalista. Przyszedł na świat 3 września 1968 roku w Warszawie, jest synem Żanety i Antoniego Wrońskich.
W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w klasie Jerzego Ługiewicza, w liceum muzycznym kontynuował ją pod kierownictwem profesora Andrzeja Zielińskiego, który prowadził go aż do ukończenia Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczęszczał na kursy kompozycji muzyki filmowej w Sienie, prowadzone między innymi przez Ennio Morricone.
Gdy dyrygent ukończył edukację w Akademii Muzycznej zaczął współpracować ze znanymi orkiestrami - z Sinfonią Varsovia czy Orkiestrą Światową Jeunesses Musicales, z którą miał okazję koncertować między innymi w Ameryce Południowej. Współpracował także z wybitnymi dyrygentami, jak Charles Dutoit czy Vernon Handley.

Piotr Rubik: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Debiutancki album Rubika “Świętokrzyska Golgota" z autorskimi kompozycjami został wydany w 2004 roku. Największą popularność przyniósł mu utwór “Niech mówią, że to nie jest miłość", wydany na drugiej płycie “Tu Es Petrus" w 2005 roku. W 2006 roku ukazał się kolejny album “Rubikon".
Później ukazały się też inne albumy Piotra Rubika: “Tryptyk Świętokrzyski", “Zakochani w Krakowie", “Habitat, moje miejsce na ziemi", “RubikOne", “Santo Subito", “Opisanie świata", “Pieśni szczęścia", “Z powodu Mojego imienia" oraz “Kantata Polska". Największą popularnością oprócz utworu “Niech mówią, że to nie jest miłość", Piotrowi Rubikowi przyniósł także “Psalm dla ciebie".
Wokaliści, którzy nagrywali i współpracowali z Piotrem Rubikiem to między innymi: Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Olga Szomańska-Radwan, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski czy Janusz Radek.

Piotr Rubik: koncerty i dorobek artystyczny

Koncerty dyrygenta robią ogromne wrażenie na fanach, dzięki orkiestrze symfonicznej, która towarzyszy artyście na występach.
W 1997 roku współprowadził program na stacji Polsat “Multimedialny odlot" o tematyce gier komputerowych.
Jest producentem płyt innych artystów, w tym: Tytusa Wojnowicza, Małgorzaty Walewskiej, Katarzyny Skrzyneckiej czy Michała Bajora. Napisał utwór "Dotyk" dla Edyty Górniak oraz pieśń "Dove Vai", promującą film Quo Vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Tworzył oprawę muzyczną Wiadomości TVP1 (2004-2014).

W 2012 roku Rubik wystąpił jako kapitan drużyny z Warszawy w trzeciej edycji programu stacji TVP2 “Bitwa na głosy". 6 września 2020 roku zasiadał w jury pierwszego półfinału “Szansy na sukces", który wyłonił reprezentanta Polski w 18. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Warszawie. W 2021 roku razem z żoną Agatą wzięli udział w programie rozrywkowym TVN “Power Couple".
Artysta przez lata nie był postacią znaną w muzycznym show-biznesie. Pozostawał w cieniu, pisząc piosenki dla innych polskich artystów, oraz komponując muzykę do filmów. Przełom w jego karierze miał miejsce w 1993 roku, kiedy napisał utwór “Dotyk" dla piosenkarki Edyty Górniak oraz pieśni “Dove Vai" i “Co ma przeminąć, to przeminie", które promowały film “Quo Vadis". Wtedy jego nazwisko stało się rozpoznawalne. Kompozytor jest twórcą oprawy muzycznej do specjalnych wydań Wiadomości w TVP1, emitowanych po śmierci Jana Pawła II. 

Piotr Rubik: życie prywatne i dzieci

Agata i Piotr Rubikowie od 21 czerwca 2008 tworzą zgrane małżeństwo. Agata Rubik przyszła na świat 12 grudnia 1986 roku. Para poznała się podczas finału konkursu Miss Polonia, w których obecna żona brała udział, miało to miejsce w 2005 roku. Kompozytor stracił głowę dla młodszej o dziewiętnaście lat modelki. 
Po dwóch latach związku, wzięli ślub kościelny w kościele Św. Jadwigi we Wrocławiu. Zdjęcia z uroczystości zostały opublikowane w czasopiśmie "Viva!". Para ma dwie córki, Helenę, która przyszła na świat 20 maja 2009 roku i Alicję, urodzoną 25 maja 2013 roku. Fani często wyszukują w internecie “Ile żon miał Piotr Rubik", jednak Agata jest pierwszą i jedyną żoną muzyka.
Muzyka Rubika określana jest przez niektórych jako kiczowata i banalna. "Dziennik" nazwał go “Mandaryną muzyki poważnej", a jego muzykę połączeniem tandetnego musicalu i sacro popu. W gazeta "Przekrój" można było przeczytać, że muzyka którą tworzy to sacro polo, nawiązując do disco polo, znanego z prymitywności muzyki i naiwności tekstów. 
Z kolei Piotr Rubik nazywa swoich krytyków niedouczonymi recenzentami. Twierdzi, że nie mają oni ani jednego argumentu przeciwko jego muzyce, są za to przeciwko niemu jako osobie.
Krytyka wzrosła na sile, gdy poproszono kompozytora o napisanie kantaty dla uczczenia 750-lecia miasta Krakowa, za którą otrzymał sto tysięcy złotych. Krakowski reżyser Artur Więcek, znany z filmu “Anioł w Krakowie", powiedział o niej: “Z miłości do mojego miasta krew mnie dzisiaj zalewa. (...) W moim mieście promuje się człowieka, który uprawia muzyczną hucpę, okraszając ją pseudoreligijnym patosem i obco brzmiącymi nazwami. Niech pan Rubik sobie tworzy swoje psalmy, oratoria, kantaty, a nawet fugi i toccaty. Ale na litość boską, dlaczego jego twórczość opłacana jest z moich pieniędzy?"
W życiu Rubików ostatnio zaszły wielkie zmiany. Para postanowiła spełnić marzenia i przeprowadzili się do Miami. Agata i Piotr chętnie relacjonują co słychać w ich życiu na Instagramie. Gwiazdy pochwaliły się ostatnio jak wygląda ich mieszkanie za oceanem.

Teksty piosenek (128)