Edyta Górniak

Edyta Górniak fot. East News
data urodzenia
14 listopada 1972
pochodzenie
Polska
4,2
Oceń
Głosy
2022

Biografia

Edyta Górniak - wzrost: 175 cm

Edyta Górniak urodziła się 14 listopada 1972 roku w Ziębicach i jest jedną z najbardziej utalentowanych i cenionych polskich wokalistek. Artystka jest również kompozytorką, autorką tekstów, producentem, reżyserem oraz aktorką musicalową. Ma wykształcenie niepełne średnie - Edyta przerwała edukację w technikum na rzecz kariery muzycznej. Wokalistka ma pochodzenie polsko-romskie. Diwa już od najmłodszych lat interesowała się muzyką, a jej niesamowity talent muzyczny został dostrzeżony we wczesnym dzieciństwie. 

Edyta jako 14-latka trafiła pod skrzydła Elżbiety Zapendowskiej, która prowadziła zajęcia wokalistyki w opolskim domu kultury. Muzyczny debiut gwiazdy miał miejsce w 1989 roku w programie Śpiewać każdy może, natomiast kilka miesięcy później artystka zdobyła wyróżnienie za piosenkę Zły chłopak na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W następnym czasie Edyta była główną gwiazdą w musicalu Metro, a także dwóch wydarzeniach muzycznych - Do grającej szafy grosik wrzuć.

Kariera Górniak nabrała tempa w 1994 roku, kiedy to wokalistka zajęła drugie miejsce na 39. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie z utworem To nie ja!, co było ogromnym sukcesem i przyczyniło się do rozpoznawalności talentu Górniak na arenie międzynarodowej. Dzięki temu wydarzeniu gwiazda podpisała kontrakt z wytwórnią fonograficzną ORCA Wiktora Kubiaka oraz kontrakt płytowy z koncernem POMATON EMI. 

Pierwszy studyjny album gwiazdy - pod tytułem Dotyk - ukazał się 8 maja 1995 roku. Debiutancka płyta diwy odniosła ogromny sukces, potwierdzając jej status jako jedna z najzdolniejszych wokalistek w Polsce. 

Edyta kontynuowała swoją karierę zarówno w Polsce, jak i za granicą, śpiewając w języku polskim oraz angielskim. Poza występami na scenie muzycznej, artystka zasiadła w jury programu Jak oni śpiewają czy wzięła udział w 12. edycji Tańca z Gwiazdami. 

Edyta Górniak - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Tak jak już wspomniano, pierwsza debiutancka płyta gwiazdy pod tytułem Dotyk została wydana w 1995 roku, osiągając status multiplatyny. Płyta była dostępna w dwóch wersjach językowych, szczególnie angielska oszacowana była na podbicie zagranicznych rynków. Oprócz piosenki Dotyk, album obejmował takie hity jak To nie ja! czy Jestem kobietą. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią EMI International w 1996 roku gwiazda pracowała nad produkcją płyty i doborem repertuaru z Christopherem Neilem. W tym też okresie powstały jej trzy znane piosenki: Kolorowy wiatr (utwór do polskiej wersji filmu Pocahontas), Love Is on the Line czy To Atlanta. Pod koniec 1997 roku Edyta wydała pierwszy anglojęzyczny album, który nosił nazwę po prostu Edyta Górniak. Rok 1998 przyniósł wokalistce kolejne wielkie przeboje: utwory Lustro oraz Dumka na dwa serca. 

Z początkiem 1999 roku gwiazda wydała międzynarodowy singiel pod tytułem One & One. Diwa wystąpiła również w polskim serialu Na dobre i na złe oraz serialu Niania, gdzie zagrała samą siebie. Inne popularne utwory Edyty Górniak to m.in.: Król,Będę śniła, Nie proszę o więcej, Pada śnieg, To nie tak jak myślisz.

Do tej pory Edyta Górniak wydała 8 albumów studyjnych oraz jeden koncertowy.

Edyta Górniak - koncerty i dorobek artystyczny

Edyta wystąpiła na wielu koncertach i wydarzeniach muzycznych. Jednym z nich jest oczywiście Festiwal Piosenki Eurowizji, na którym wokalistka zdobyła 2 miejsce. Natomiast za przebój Dotyk, gwiazda otrzymała Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W tym również czasie została wyróżniona Najlepszym Głosem Europy. Oprócz tego otrzymała nagrodę Eska Music Award czy Viva Comet Awards. Piosenkarka była również nominowana do Viva! Najpiękniejsi, Telekamer oraz Superjedynek. Jej dorobek artystyczny obejmuje także takie nagrody jak: Bursztynowy Słowik, Złota Karolinka oraz Platynowa Telekamera. 

W jej karierze nie brakowało jednak niechlubnych momentów - w 2002 roku artystka zaśpiewała hymn narodowy na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Korei, za co zebrała niezbyt przychylne opinie. 

Edyta Górniak - życie prywatne i dzieci

W życiu prywatnym Edyta jest matką Allana Krupy - syn jest owocem jej związku z Dariuszem Krupą. Życie miłosne gwiazdy było naprawdę bujne. Wokalistka była związana z Robertem Jankowskim, Dariuszem Kordkiem, Jeffreyem Kievitem, Piotrem Gembarowskim, Piotrem Kraśko, Christopherem Neilem, Robertem Kozyrą, Adamem Sztabą oraz Paulem Wilsonem. Po rozwodzie z Dariuszem Krupą Edyta związała się z prawnikiem Piotrem Schrammem. Serce Górniak zajęte było również przez aktora Williama McKinneya oraz Mateusza Zalewskiego. 
Edyta Górniak znana jest również ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Wokalistka w 2020 roku wypowiadała się m.in. na temat pandemii koronawirusa, twierdząc, że pandemia jest ogólnoświatowym spiskiem. Oprócz tego typu wypowiedzi, gwiazda wyznała, że według niej "wśród nas żyją bioroboty, hybrydy i reptilianie". 

Teksty piosenek (149)

Artyści powiązani