Lizzo

Lizzo
data urodzenia
27 kwietnia 1988
pochodzenie
Stany Zjednoczone
5,0
Oceń
Głosy
4

Biografia

Lizzo: wiek i początki kariery

Melissa Viviane Jefferson, a właściwie Lizzo to znana amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. Urodziła się 27 kwietnia 1988 roku w Detroit, w stanie Michigan. Ma starsze rodzeństwo - siostrę i brata. Niedługo potem, gdy miała 10 lat rodzina przeprowadziła się do Houston w Teksasie, tam rozpoczęła swoją muzyczną drogę.
Już jako nastolatka zaczęła przygodę z hip-hopem w południowo-zachodniej części Houston, znanej jako Alief. Gdy miała czternaście lat razem ze swoimi przyjaciółmi stworzyła hip-hopową grupę muzyczną “Cornrow Clique". To wtedy powstał także jej pseudonim ''Lizzo''. Jest to forma skrótu jej imienia "Lissa". Był on także zainspirowany piosenką Jay-Z pt. "Izzo (H.O.V.A.)".
Artystka uczęszczała do Alief Elsik High School, a po jej zakończeniu udała się na studia z muzyki klasycznej na Uniwersytecie Houston, gdzie skupiłą się na grze na flecie. Po śmierci ojca, gdy miała zaledwie 21 lat zamieszkała w swoim aucie przez rok. Próbowała wtedy wybić się na scenie muzycznej. W 2011 roku przeprowadziła się do Minneapolis, w stanie Minnesota, w tym mieście rozpoczęła nagrywanie swoich własnych utworów.
Początki kariery młodej wokalistki nie były wcale łatwe, Lizzo sama musiała zapracować na swój sukces. Dwa pierwsze albumy piosenkarka wydała samodzielnie, nie pomagała jej żadna wytwórnia muzyczna. Pierwszym jej krążkiem był “Lizzobangers", wydany w 2014 roku, a drugim rok późniejs stał się “Big Grrrl Small World".

Lizzo: najpopularniejsze utwory i dyskografia

W 2016 roku artystka podpisała umowę z wydawnictwem “Atlantic Records" i to z nimi zaczęła pracę nad swoim trzecim albumem. Wydała go w 2019 roku i nosił on tytuł “Cuz I Love You". Jego debiut zaowocował szóstym numerem w zestawieniu “Billboard 200", pozostał w pierwszej dziesiątce jeszcze przez kilka długich tygodni. Płytę promowały single “Juice" oraz “Temp"
Jeszcze tego samego roku artystka wystąpiła po raz pierwszy na festiwalu “Coachella". Piosenka “Juice", która okazała się ogromnym sukcesem, sprawiła, że Lizzo stała się bardzo rozpoznawalna. Ludzie na całym świecie bawili się do jej utworu.
Kolejnym sukcesem okazała się piosenka “Truth Hurts", która szybko dotarła na szczyt listy Billboard Hot 100. Artystka podbiła rynek muzyczny i jest obecnie jedną z najpopularniejszych piosenkarek młodego pokolenia. Oprócz talentu muzycznego fani pokochali także jej charyzmę i bezpośredniość.
Do popularnych utworów Lizzo należą: “2 Be Loved" czy “About Damn Time". Tę ostatnią piosenkę fani wyszukują, często wpisując w wyszukiwarkę: “Lizzo in a minute". 

Lizzo: koncerty i dorobek artystyczny

Oprócz kariery muzycznej, artystka wystąpiła także w filmie pełnometrażowym. Miało to miejsce w 2019 roku w “Ślicznotkach", gdzie zagrała Liz. Jest to komedia kryminalna opowiadająca o dziewczynach pracujących w najmodniejszym klubie go-go w Nowym Jorku. W wyniku krachu finansowego w 2008 tracą wszystkie oszczędności i postanawiają  zemścić się na bankierach z Wall Street. W filmie, oprócz Lizzo możemy zobaczyć także Jennifer Lopez czy Lili Reinhart.
Wokalistka na 62. ceremonii rozdania Nagród Grammy za swoją działalność dostała aż osiem nominacji. Udało jej się finalnie zdobyć trzy statuetki: za najlepszy album współczesny, najlepsze tradycyjne wykonanie R&B i najlepsze tradycyjne wykonanie pop.
Ciekawostką dla fanów z pewnością będzie informacją, że gwiazda ubiegała się o rolę Urszuli w filmie "Mała syrenka" z 2023 roku. Ostatecznie otrzymała ją Melissa McCarthy.

Lizzo: życie prywatne

Artystka jest bardzo skryta jeśli chodzi o jej życie uczuciowe i związki. Trudno zatem znaleźć informację czy jej serce jest aktualnie zajęte. Na profilach w mediach społecznościowych Lizzo zamieszcza przede wszystkim zdjęcia z sesji, koncertów i swojej pracy. Publikuje tam też bardzo dużo treści motywacyjnych, które kieruje do swoich fanów i obserwatorów.
Wokalistka jest główną ambasadorką ruchu bodypositive w świecie show-biznesu. Podkreśla ona bardzo często, że piękno osoby nie jest uzależnione od jej rozmiaru, szerokości czy wysokości. Od początków swojej kariery namawia wszystkich do akceptacji własnego ciała bez względu na jego wady i wagę. Lizzo otwarcie mówi o tym, że czuje się dobrze w swoim ciele, niezależnie od swojego wyglądu. Na galach i wielkich wyjściach gwiazda nie ukrywa wagi i swoich krągłości, lubi nosić piękne, dopasowane kreacje.
Początkiem sierpnia 2023 roku portal TMZ podał, że do kalifornijskiego sądu wpłynął pozew, w którym Lizzo została oskarżona przez byłe tancerki o molestowanie seksualne, oraz znęcanie się nad nimi w pracy. Gwiazda miała zmusić je do występowania nago czy dotykania innych, nagich osób na scenie. Oskarżają one wokalistkę także o nękanie, dręczenie oraz znęcanie się psychiczne.

Albumy (1)