Gromee

Gromee fot. AKPA
data urodzenia
14 grudnia 1978
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Andrzej Gromala
4,5
Oceń
Głosy
15

Biografia

Gromee: wiek, wzrost i początki kariery

Gromee to w rzeczywistości Andrzej Gromala. W polskim przemyśle muzycznym działa jako producent, autor tekstów oraz remikser. Pracuje także jako DJ tworzący muzykę klubową. Gromee urodził się w Krakowie 14 grudnia 1978 roku. Był znany jako DJ z Radia Region, które przekształciło się w 2004 roku w rozgłośnię pod nazwą RMF Maxxx. Za swój debiut fonograficzny uważa utwór Open Up Your Heart, który ukazał się w 2011 roku. Własną wytwórnię muzyczną Gromee otworzył w 2013 roku. Firma nazywa się Kingztown Music.

Gromee: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Andrzej Gromala pojawiał się w polskiej przestrzeni muzycznej wiele razy, zanim podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music w 2015 roku. Fani mogli wówczas cieszyć się brzmieniem utworu Follow You. Do tego stopnia, że piosenka znalazła się wśród 100 najchętniej granych w radiu utworów w Europie.

W 2016 roku wydał utwór Spirit, który znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów. Jeszcze w tym samym roku wydał utwór Without You, w którym można było usłyszeć Lukasa Meijera. W grudniu wydał świąteczny singel Zaśnieżone miasta, nagrany we współpracy z chórem Sound’n’Grace. W 2018 roku Andrzej Gromala wydał singiel Light Me Up - również z Lukasem Meijerem. Dzięki temu zakwalifikowali się do finału Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym czasie ukazał się też pierwszy studyjny album Andrzeja Gromali - Chapter One. Na krążku znalazł się zbiór jego dotychczasowych przebojów. W 2022 roku opublikowany został minialbum artysty pt. Tiny Sparks.

Gromee ma wzrost: 190 cm

Co obecnie tworzy Gromee?

Najnowsza piosenka artysty odbija się głośnym echem - to Wodospady z ostatniego albumu Dody.

Gromee: koncerty i dorobek artystyczny

W 2014 i 2015 Gromee wystąpił m.in. na Sunrise Festival, natomiast w kolejnych latach pojawiał się na Life Festival Oświęcim, gdzie grał m.in. jako suport przed Eltonem Johnem. Utwór Follow You wydany w 2015 roku znalazł się wśród 100 najchętniej granych w radiu w Europie. Emitowano go w rozgłośniach radiowych kilkunastu państw oraz dotarł do 11. miejsca zestawienia najczęściej odtwarzanych utworów w rozgłośniach radiowych AirPlay - Top w Polsce - w tym zestawieniu singiel uzyskał status złotej płyty.

Platynę Gromee zdobył dzięki singlowi Fearless, w którym gościnnie można było usłyszeć May-Britt Scheffer. Utwór dotarł do 10. miejsca na liście AirPlay. W kwietniu 2016 Andrzej Gromala zagrał jako support przed koncertem Mariah Carey w Krakowie. Kolejny rok również był dla niego szczęśliwy - Gromee odebrał wówczas otrzymał statuetkę w kategorii Najlepszy DJ/Producent podczas 16. gali rozdania nagród Eska Music Award. 

Jednym z najczęściej wyszukiwanych w sieci haseł jest "Gromee - Eurowizja". Rzeczywiście wraz ze wspomnianym Lukasem Meijerem Gromee zakwalifikował się finału Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji, który zwyciężył. W efekcie z utworem Light Me Up reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej. 

Debiutancki album studyjny pt. Chapter One uplasował się na ósmym miejscu według oficjalnej listy sprzedaży OLiS, a w tydzień od premiery zyskał status złotej płyty. Gdzie i kiedy Gromee jeszcze pojawiał się publicznie? Pod koniec sierpnia 2018 roku zagrał podczas organizowanego w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach koncertu "Przebój Lata 2018 RMF FM i Polsatu". W tym samym roku w krakowskim Centrum Kongresowe ICE zorganizował koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu orkiestry symfonicznej - Orcheston. 

Od 2019 Andrzej Gromala współpracuje z Martą Gałuszewską. Wspólnie nagrali piosenki Love You Better i Share the Joy. W 2020 roku DJ pojawił się jako juror w komisji wybierającej reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji i 18. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Napisał również hymn Eurowizji Junior 2020 - Move The World, a także piosenkę polskiej reprezentantki - I’ll Be Standing. Jurorował też w programie Twoja twarz brzmi znajomo. Razem ze swoją żoną nagrał w 2023 roku utwór Ty i ja. Dzięki niemu zakwalifikował się do koncertu "Premiery" w ramach 60. KFPP w Opolu.

Życie prywatne i dzieci Gromeego

Jak na co dzień żyje Gromee? Rodzice zawsze wspierali syna w jego zamiłowaniach, ale także przekazali najważniejsze wartości rodzinne. Artysta w 2018 roku wziął ślub z Sarą Chmiel. Para ma troje dzieci - Franciszka, Helenę oraz Henryka. Rodzina Gromalów mieszka na co dzień w Krakowie.