Dua Lipa

Dua Lipa
data urodzenia
22 sierpnia 1995 roku
pochodzenie
Wielka Brytania
5,0
Oceń
Głosy
6

Biografia

Dua Lipa: wiek, wzrost i początki kariery

Wzrost: 173 cm

Dua Lipa urodziła się w Londynie 22 sierpnia 1995 roku w rodzinie Albańczyków. Jej rodzice wyjechali z Prisztiny (aktualnie jest to stolica Kosowa) w 1992 roku. Wszystko po to, aby uniknąć panującej tam wówczas przemocy i represji. Co właściwie oznacza imię wokalistki? W języku albańskim Dua to inaczej miłość. Artystka nie tylko śpiewa, ale także pisze teksty i pracuje jako modelka.

Jest najstarszym dzieckiem Anesy (z domu Rexhy) oraz Dukagjina Lipy. Ojciec wokalistki jest liderem zespołu rockowego ODA. Dua Lipa zaczęła śpiewać ,mając 5 lat, a jako dziewięciolatka zaczęła uczęszczać do Sylvia Young Theatre School. W wieku 13 lat wyjechała z Londynu do Kosowa (ogłoszono wówczas niepodległość tego kraju). Po dwóch latach namówiła jednak swoją rodzinę na ponowne zamieszkanie w Londynie, aby móc się rozwijać artystycznie.

Swoją muzyczną karierę Dua Lipa rozpoczęła wcześnie, bo jako czternastolatka. Wykonywała wówczas covery znanych piosenkarek, takich jak Christina Aguilera czy Alicia Keys. Jej nagrania regularnie pojawiały się w serwisie YouTube. Pierwszy poważny kontrakt podpisała w 2015 roku z wytwórnią Warner Music Group, a niedługo później ukazał się jej pierwszy singiel. 

Dua Lipa: najpopularniejsze utwory i dyskografia

W dniu 21 sierpnia 2015 artystka wydała swój debiutancki singiel pt. New Love. Jeszcze w tym samym roku ukazał się kolejny - Be the One. Utwór zyskał status złotej płyty w Nowej Zelandii oraz Niemczech. Platynowej natomiast w Belgii i we Włoszech. 

Następnie przez dwa lata pracowała nad debiutanckim, pełnowymiarowym albumem pt. Dua Lipa. Płyta ukazała się w 2017 roku i szybko dotarła na trzecie miejsce brytyjskiej listy przebojów. W tym samym czasie listę podbił singiel wokalistki pt. New Rules.

12 stycznia 2018 na rynku pojawił się singiel Duy Lipy IDGAF. W Irlandii piosenka dotarła na 1. miejsce listy przebojów, w notowaniach brytyjskich oraz polskich utwór znalazł się na trzeciej pozycji. Drugi album wokalistki ukazał się 2020 roku i nosi tytuł Future Nostalgia.

Dua Lipa: koncerty i dorobek artystyczny

W styczniu 2016 Dua Lipa rozpoczęła pierwszą europejską trasę koncertową, wydając w międzyczasie dwa single - Last Dance oraz Hotter than Hell. W drugiej połowie roku artystkę nominowano do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy wykonawca w serii MTV Push. Jeszcze w tym samym roku Dua Lipa gościnnie zaśpiewała w towarzystwie Seana Paula w piosence No Lie.

W styczniu 2017 wokalistka zdobyła Nagrodę Publiczności European Border Breakers Award. Dużym sukcesem okazała się także współpraca z Martinem Garrixxem, z którym opublikowała piosenkę Scared to be Lonely. Utwór bardzo dobrze wypadł w brytyjskich notowaniach.

15 stycznia Dua Lipa została nominowana w pięciu kategoriach do Brit Awards 2018. To pierwsza w historii wokalistka solowa nominowana aż w pięciu kategoriach. Były to:

  • Brytyjska Artystka Roku, 
  • Brytyjska Piosenka Roku za New Rules, 
  • Brytyjski Przełomowy Artysta, 
  • Brytyjski Teledysk Roku za New Rules,
  • Brytyjski Album Roku za jej album Dua Lipa.

Dua Lipa zwyciężyła w dwóch z nich - zdobyła nagrodę dla Najlepszej Brytyjskiej Artystki Roku oraz dla Najlepszego Brytyjskiego Przełomowego Artysty. Również w 2018 roku Dua Lipa wystąpiła przed meczem finałowym Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Liverpoolem i Realem Madryt na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

6 września ukazał się singiel Lipy i duetu Silk City pt. Electricity. 7 grudnia 2018 artystka została nominowana w dwóch kategoriach do nagrody Grammy. W 2019 roku aż cztery razy nominowano ją do Brit Awards 2019. Finalnie wygrała w kategorii Najlepszy brytyjski singiel za piosenkę One Kiss, wspólnie z Calvinem Harrisem. Z kolei 10 lutego Dua Lipa odebrała dwie statuetki podczas 61. ceremonii wręczenia nagród Grammy, zwyciężając w kategoriach Najlepszy nowy artysta oraz Best Dance Recording.

Kolejne nominacje pojawiły się także w 2020 roku. 24 listopada Duę aż sześciokrotnie nominowano do nagrody Grammy. 14 marca 2021 roku podczas 63. ceremonii wręczenia nagród Grammy zdobyła jedną nagrodą za Najlepszy album wokalny pop (za album Future Nostalgia). Latem tego roku objawił się niezwykły muzyczny duet Elton John - Dua Lipa. Artyści wspólnie opublikowali utwór Cold Heart (PNAU remix).

8 lutego 2022 albańska piosenkarka wygrała nagrodę Brit Awards za Najlepszy występ Pop/R&B. 9 lutego rozpoczęła swoją piątą trasę koncertową Future Nostalgia Tour. W dniu 20 listopada tego roku Dua Lipa została nagrodzona statuetką za Kolaborację roku wraz z Eltonem Johnem za piosenkę Cold Heart (PNAU remix) w ramach American Music Award 2022. 

W 2023 roku była już nominowana do Brit Awards za Najlepszy występ Pop/R&B, jednak ostatecznie zwyciężył Harry Styles. Dua Lipa promuje także film "Barbie" z piosenką Dance the Night.

Artystka współpracowała i wciąż współpracuje z innymi znakomitymi nazwiskami świata muzyki, również producentami. Z kim śpiewa Dua Lipa? Levitating to remiks singla, który opublikowała wraz z raperem DaBaby. Poza tym remiksowa płya Club Future Nostalgia powstała m.in. przy udziale Marka Ronsona.

Życie prywatne i rodzina Duy Lipy

W 2013 roku Dua Lipa była związana z Isaakiem Carewem, jednak para rozstała się w 2017 roku. W kolejnym zaczęła spotykać się z byłym wokalistą amerykańskiego zespołu LANY, Paulem Kleinem. Na jakiś czas wróciła jednak do brytyjskiego partnera, aby w 2019 ogłosić swój związek z Anwarem Hadidem. Rozstali się w roku 2021. 

W dniu 5 sierpnia 2022 Dua Lipa została mianowana honorowym ambasadorem Kosowa przez prezydenta Kosowa Vjosę Osmani. W 2023 artystka weszła w związek z francuskim reżyserem, Romainem Gavrasem.