Brodka

Brodka fot. AKPA
data urodzenia
7.02.1988
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Monika Brodka
4,0
Oceń
Głosy
1065

Biografia

Monika Brodka - wiek, wzrost i początki kariery

Monika Brodka urodziła się 7 lutego 1988 roku w Żywcu. Wychowała się w małej wsi Twardorzeczka, w województwie śląskim. Jej znakiem zodiaku jest wodnik. Piosenkarka ma 157 cm wzrostu. Znana jest nie tylko jako polska wokalistka, ale i autorka tekstów, kompozytorka, czy gitarzystka. 

W 1994 roku została przyjęta do szkoły muzycznej w Żywcu, w której uczęszczała do klasy skrzypiec. W okresie dorastania należała do zespołu ludowego, kierowanego przez jej ojca, w którym pełniła rolę wokalistki i skrzypaczki. Wraz z zespołem uczestniczyła w festiwalachi w Portugali, Hiszpanii, Anglii i Szwecji. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, klasy o profilu językowym. 

Podczas nauki w liceum, wraz ze swoim bratem byli członkami góralskiej kapeli “Dukat".

Monika Brodka w wieku piętnastu lat wzięła udział w przesłuchaniach do trzeciej edycji, emitowanego przez telewizję Polsat muzycznego talent show “Idol". W 2004 roku zdobywając 69% głosów telewidzów, wygrała program. 
W 2012 roku Monika Brodka przez chorobę swojej mamy zrezygnowała z wyjazdu do Francji, gdzie rozwijać miała swoją zagraniczną karierę.

Monika Brodka - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Monika Brodka ma na swoim koncie cztery minialbumy: “Mini Album vol. 1" i “Mini Album vol. 2", oba z 2004 roku, “LAX" z 2012 roku oraz “Sadza" z 2022 roku. 

Ponadto pochwalić się może także pięcioma albumami studyjnymi: “Album", który wydany został wraz z dwoma Mini Albumami zaraz po jej zwycięstwie w “Idolu" w 2004 roku, “Moje piosenki z 2006 roku, “Granda" z 2010 roku, “Clashes" z 2016 roku i “Brut" z 2021 roku. 

W 2005 roku “Album", za sprzedaż w ilości 35 000 płyt pokrył się złotem. Wokalistka w 2008 roku, dla potrzeb ścieżki dźwiękowej do serialu obyczajowo-komediowego “Brzydula" emitowanego przez telewizję TVN, zgodziła się na nagranie trzech piosenek: "Znowu przyszło mi płakać", "Mam nowy plan" i "Piosenka z głowy".

Album “Granda" z 2010 roku, za rekordową sprzedaż pokrył się dwukrotną platyną 

W 2018 roku Monika Brodka wypuściła także na rynek muzyczny album koncertowy “MTV Unplugged Brodka", który jest zapisem jednego z jej koncertów, na którym gościnnie wystąpili  również m.in.: Krzysztof Zalewski, czy Dawid Podsiadło. 
Brodkę inspirują stare piosenki. W 2018 roku, dla potrzeb realizacji ścieżki dźwiękowej do serialu sensacyjno-kryminalnego “Rojst" wspólnie z muzykiem Agimem Dżeljiljim stworzyli własną interpretację utworu “Wszystko czego dziś chcę" z repertuaru Izabeli Trojanowskiej.

W 2021 roku Monika Brodka miała także okazję współpracować z polskim zespołem hip-hopowym PRO8L3M. Owocem współpracy jest utwór “Żar" oraz nagrany do niego teledysk.

Monika Brodka: koncerty i dorobek artystyczny

Monika Brodka jest zdobywczynią dziewięciu Fryderyków - nagród polskiego przemysłu fonograficznego, ale i nagrody MTV Europe Music Awards z 2012 roku w kategorii najlepszy polski wykonawca, czy Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego - "Mateusz" z 2011 roku, przyznanej jej w kategorii muzyka rozrywkowa - wydarzenie. 

Fryderyki zdobyła w: 2011 roku (3 statuetki w kategoriach: album roku pop, wokalistka roku i produkcja muzyczna roku), 2012 roku (1 statuetka w kategorii wideoklip roku), 2013 roku (1 statuetka w kategorii piosenka roku), 2017 roku (1 statuetka w kategorii album roku alternatywa), 2019 roku (1 statuetka w kategorii nowe wykonanie) oraz 2023 roku (2 statuetki w kategoriach: album roku alternatywa oraz teledysk roku).

Fani pięciokrotnie mogli zobaczyć Monikę Brodkę w programie Kuby Wojewódzkiego

Utwory Brodki, to nie jedyna działalność twórcza artystki. W 2006 roku skorzystała z okazji ukazania się swoim fanom jako aktorka. Wystąpiła w jednym odcinku serialu kryminalno-sensacyjnego “Fala zbrodni". 

W 2011 roku epizodycznie wystąpiła w talent show “X Factor" jako doradczyni muzyka Czesława Mozila. Ponadto w 2007 roku, Monika Brodka użyczyła także swojego głosu jednej z postaci, w animowanym filmie “Wojownicze Żółwie Ninja".
Przez dwanaście lat, w okresie od 2006 do 2018 roku, można było usłyszeć głos Brodki, w Programie Trzecim Polskiego Radia, gdzie miała okazję prowadzić cotygodniową audycję muzyczną “Lamenty i odmęty".

Fani spekulowali o chorobie Brodki w 2017 roku, kiedy artystka pojawiła się z całkowicie ogoloną głową. Jak sama wspominała, był to jedynie image i impuls, którego potrzebowała, całkowicie nie związany z chorobą. 

Życie prywatne i rodzina Moniki Brodki

Monika Brodka to córka Jana i Krystyny Brodki. Artystka ma jednego brata, Przemysława. 

Wokalista pochodzi z muzykalnej rodziny. Tata to multiinstrumentalista, który potrafi zagrać na wszystkim, co wpadnie w jego ręce, mama gra na skrzypcach, a brat na kontrabasie.

Wokalistka rzadko wypowiada się i rzadko komentuje plotki na swój temat.

Pierwszym partnerem Moniki Brodki był aktor Jan Wieczorkowski. Ich związek rozpadł się po roku. Natomiast w 2014 roku Brodka zaczęła spotykać się z reżyserem teatralnym Krzysztofem Garbaczewskim. Zakochani planowali nawet ślub w Stanach Zjednoczonych, jednak miłość dobiegła końca.

W 2016 roku wokalistka zaczęła spotykać się z fotografem Przemysławem Dzienisem. Para po dwóch latach związku zaręczyła się. Przemysław miał być mężem Brodki, lecz niespodziewanie w 2022 roku zdecydowali się zakończyć tę relację. 
W 2022 roku Brodka widziana była z fotografem Maksymem Rudnikiem, jednak żadna ze stron nie potwierdziła czy coś ich łączy. 

Monika Brodka nie ma dzieci. W jednym z wywiadów powiedziała: “We mnie taka potrzeba rozpracowania tego tematu jeszcze nie nadeszła, więc nie mam jeszcze odpowiedzi na to pytanie, ale ta presja społeczna mnie potwornie drażni."