Billie Eilish

Billie Eilish fot. AFP
data urodzenia
18 grudnia 2001
pochodzenie
USA
4,2
Oceń
Głosy
12

Biografia

Billie Eilish: wiek, wzrost i początki kariery

Wzrost: 161 cm

Ile lat ma Billie Eilish? Wiek może zaskakiwać. Artystka, pomimo zaledwie 21 lat, już odniosła sukces na rynku muzycznym, m.in. z utworem Don’t Smile at Me. 

Przyszła na świat 18 grudnia 2001 roku w Los Angeles. Jako muzyk tworzy w stylistyce pop i alternatywnej. Jako dziecko wokalistka mieszkała w Highland Park, a w jej rodzinie mnóstwo osób realizowało się właśnie w przemyśle muzycznym i filmowym. Artystka nie chodziła do szkoły, ale odbierała edukację domową.  Jako ośmiolatka zaczęła śpiewać w lokalnym chórze, a kilka lat później skomponowała pierwsze własne utwory.

Już pierwszy minialbum Billie pt. Don’t Smile at Me otrzymał status platynowej płyty w:Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii,Stanach Zjednoczonych. Za złotą płytę został natomiast uznany w Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii.

Jakim studyjnym albumem debiutowała Billie Eilish? When We All Fall Asleep, Where Do We Go? wydany 29 marca 2019 roku okazał się sporym sukcesem. 

Billie Eilish: najpopularniejsze utwory i dyskografiaDo tej pory artystka wydała dwa autorskie albumy:

Poza wspomnianym już minialbumem z 2017 roku, wokalistka przedstawiła jeszcze jeden, zatytułowany Up Next Session: Billie Eilish - również w tym samym roku.

Razem ze swoim bratem, Finneasem, w 2020 napisała utwór No Time to Die. Miłośnicy przygód Jamesa Bonda z pewnością rozpoznają to brzmienie z 25. filmu z cyklu przygód agenta pt. Nie czas umierać.


Billie Eilish koncerty, nagrody, dorobek artystyczny

Podczas gali MTV Video Music Awards 2019 Billie Eilish zdobyła aż trzy nagrody, zwyciężając w kategoriach: 

  • najlepszy debiut,
  • najlepszy nowy artysta w serii Push,
  • najlepszy montaż (za wideoklip do Bad Guy). 

Rok później otrzymała aż 5 statuetek Grammy. Za wspomniany utwór do filmu o Jamesie Bondzie Billie Eilish wraz z bratem została laureatką Oscara w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka filmowa.

To jednak nie koniec wyróżnień. 26 lutego 2021 artystka wydała z Apple TV film dokumentalny Billie Eilish: The World’s a Little Blurry. W tym samym roku wygrała 2 kolejne nagrody Grammy. 


Życie prywatne i rodzina Billie Eilish

Wokalistka nie kryje faktu, że jest synestetką oraz cierpi na syndrom Tourette’a. Objawia się on niekontrolowanymi nerwowymi tikami. Poza działalnością typowo muzyczną Billie Eilish angażuje się również w ochronę środowiska.

Artystka jest rozpoznawalna także z względu na swój oryginalny wizerunek. Specyficzny, niedbały ubiór okazuje się zamierzoną stylizacją, która inspiruje fanów piosenkarki.