Beata Kozidrak

Beata Kozidrak fot. Krzysztof Opaliński / EMI Music Poland
data urodzenia
4 maja 1960
pochodzenie
Polska
4,0
Oceń
Głosy
154

Biografia

Beata Kozidrak - wiek i początki kariery

Beata Kozidrak, a dokładniej mówiąc Beata Elżbieta Pietras z domu Kozidrak, to polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Swoją działalność wokalistka zaczynała w latach 70. od występów z bratem Jarosławem Kozidrakiem, z którym założyła w 1978 roku zespół Bajm. 

Piosenkarka przyszła na świat 4 maja 1960 roku w Szpitalu Żydowskim w Lublinie. Jest najmłodszą z trójki dzieci Alicji i Mariana Kozidraków. Ojciec miał przedsiębiorstwo budowlane, a matka zajmowała się domem. Marian Kozidrak zmarł na nowotwór w 2005 roku. Starsza siostra ma na imię Mariola, a brat Jarosław. Od młodych lat Beata śpiewała ze swoim rodzeństwem na uroczystościach rodzinnych i interesowała się muzyką. 

W wieku sześciu lat artystka zaczęła chodzić na zajęcia baletu, które zakończyła po sześciu latach. W szkole podstawowej rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, jeszcze bardziej istotne w jej życiu stało się śpiewanie. Młoda Beata Kozidrak interesowała się twórczością Czesława Niemena, Marka Grechuty, Breakoutu i Led Zeppelin. W liceum artystka trenowała gimnastykę artystyczną i szermierkę.

Najpopularniejsze utwory i dyskografia Beaty Kozidrak

Z zespołem Bajm artystka wydała 10 albumów studyjnych: “Bajm" w 1983 roku, “Martwa woda" w 1985, “Chroń mnie" w 1986, “Nagie skały" w 1988, “Biała armia" w 1990, “Płomień z nieba" w 1993, “Etna" w 1995, “Szklanka wody" w 2000, “Myśli i słowa" w 2003, “Blondynka" w 2012. Oprócz tego powstały także albumy kompilacyjne: “The Very Best of", “The Very Best of, vol. II", “Ballady", “Ballady 2", “Best of 1978-2018" oraz album koncertowy “Bajm Live-Akustycznie".

Do najbardziej znanych utworów zespołu Bajm należą: “Piechotą do lata", “Józek, nie daruję ci tej nocy", “Nie ma wody na pustyni", “Co mi Panie dasz", "Dwa serca, dwa smutki", "Biała armia", "Ta sama chwila" czy "Szklanka wody".

Równorzędnie z graniem w zespole wokalistka prowadziła także działalność solową, wydała cztery albumy solowe: “Beata" (1998), “Teraz płynę" (2005), “B3" (2016) i “4B" (2023). Ostatnia płyta jak mówi autorka jest od Beaty dla Beaty. Piosenki z ostatniej płyty Beaty Kozidrak to między innymi: “Siedem Nocy, Siedem Dni", “Gambit", “Opium" czy “Weź Na Luz".

Kozidrak wypromowała solowo takie piosenki jak: “Taka Warszawa", “Rzeka marzeń", “Teraz płynę", “Nie pytaj o miłość", “Bingo", “Niebiesko-zielone" i “Bliżej".

Beata Kozidrak - koncerty i dorobek artystyczny

Za sprzedaż swoich albumów solowych oraz singli piosenkarka otrzymała trzy podwójnie platynowe płyty, jedną platynową i jedną złotą. Jest też zdobywczynią licznych nagród muzycznych: pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, Grand Prix Midnight Sun Song Festival w Lahti, trzech Fryderyków, Bursztynowego Słowika i Super Gwiazdy Plejady.

Beata Kozidrak zagrała drugoplanową rolę w filmie “Pan Kleks w kosmosie" oraz epizod w serialu “Niania". Była też jurorką lub uczestniczką telewizyjnych programów rozrywkowych. 

Ciekawym faktem z życia Kozidrak jest jej występ w kilku kampaniach reklamowych, dla takich firm i produktów jak: Radio Zet (wraz z Rafałem Bryndalem), Bank PKO BP, sieć Plus (wraz z Szymonem Majewskim), serial Netflix "Orange is the New Black", Zalando czy Coca-Cola.

Piosenkarka to też członkini Akademii Fonograficznej Związek Producentów Audio-Video.

Życie prywatne i dzieci Beaty Kozidrak

Beata Kozidrak w czerwcu 1979 roku poślubiła Andrzeja Pietrasa, który był współtwórcą i menadżerem zespołu Bajm. Od 2014 roku para była w separacji, a w 2016 finalnie się rozwiodła. Z tego związku gwiazda ma dwie córki: Katarzynę, urodzoną 7 grudnia 1981 roku i Agatę, która przyszła na świat 22 września 1993 roku. Artystka została już trzykrotnie babcią, córka Katarzyna ma dwójkę dzieci (syna - ur. 2010 roku i córkę - ur. 2014 roku), a Agata 30 maja 2022 roku powitała na świecie synka Aleksandra.

W 2021 roku głośna była informacja o zatrzymaniu Kozidrak przez policję, prowadziła bowiem samochód pod wpływem alkoholu. W październiku tego samego roku została skazana na pół roku prac społecznych, dostała zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat oraz karę w wysokości 10 tysięcy złotych. Cała sytuacja została uznana za jeden z największych kryzysów biznesowych w polskich mediach w 2021. Jako okoliczność łagodzącą sąd uznał bezapelacyjny dorobek artystyczny Beaty Kozidrak, a także jej zasługi dla polskiej muzyki i kultury. Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie apelację od tego wyroku, uważając go za zbyt łagodny. Prokurator uznał wyrok za rażąco niewspółmierny w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu.

W 2022 roku zaczęto plotkować, że Beata Kozidrak ma nowego partnera. Nie trzeba było długo czekać, by artystka wyjawiła sekret swojego życia prywatnego i potwierdziła doniesienia o kolejnym związku. Co więcej, gwiazda przyznała się też do zaręczyn. Obecnym partnerem Beaty Kozidrak jest Jakub Wons, mężczyzna jest młodsza o 17 lat od wokalistki.

Jednym z ciekawszych tematów, którego wciąż szukają fani to czy prawdą jest że Beata Kozidrak nosi perukę? Jak donosi “Super Express", wokalistka posiada kilka peruk, które ma od lat. Sekret nie wyszedł by na jaw, gdyby nie fakt, że na zdjęciach zdarza się, iż przedziałek peruki nie pokrywa się z naturalnym przedziałkiem piosenkarki.

Artyści powiązani