Bajm

- data powstania
- 1978
- pochodzenie
- Polska
Biografia
Najbardziej długowieczny zespół grający muzykę z pogranicza popu i rocka.
Powstał w 1976 roku w Lublinie, nazwę tworząc z pierwszych liter imion założycieli - wokalistki Beaty Kozidrak (ur. 4 V 1960), wokalistów Andrzeja Pietrasa i Jarosława Kozidraka (ur. 8 I 1955) oraz gitarzysty Marka Winiarskiego. Od początku za repertuar odpowiedzialne było rodzeństwo Kozidraków - Beata za teksty, Jarosław za muzykę; natomiast Pietras, mąż wokalistki, oprócz śpiewania w chórkach, zajmował się sprawami menedżerskimi, które po latach całkowicie wypełniły jego kalendarz, zresztą podobnie jak J. Kozidraka.
Zespół zadebiutował w roku 1977 na festiwalu studenckim w Krakowie, a pierwszy duży sukces odniósł w roku następnym, piosenką "Piechotą do lata" wyśpiewując drugą nagrodę na festiwalu w Opolu. Ten utwór nie wiele miał wspólnego z rockiem - dużo więcej ze stylem "studencko-turystycznym". Otwarcie zespołu na muzykę rockową nastąpiło dopiero na początku lat 80. - w okresie wzrostu popularności gatunku.
Zmienił się wtedy skład grupy - odszedł Winiarski; doszli Henryk Mazurek (g), Marek Makuch (bg) i Bogdan Tchórzewski (dr); J. Kozidrak w większym stopniu niż wokalistą stał się klawiszowcem i gitarzystą. Tak zestawiony Bajm wylansował wiele przebojów - przede wszystkim "Józek nie daruję Ci tej nocy" i "Nie ma wody na pustyni", a także "Różowa kula", "Żal prostych słów", "Co mi panie dasz" i "Prorocy świata" - które złożyły się na program telewizyjny "Bajm na dachu" oraz debiutancki album "Bajm" (84), wyglądający więc na pozycję typu "greatest hits". Nie zawsze były to przeboje w dobrym guście ("Nie ma wody na pustyni"), ale oddawały wyjątkowy talent wokalistki.
Drugi album - "Martwa woda" - wyszedł w roku 1985, zawierając piosenki na ogół w szybszym tempie, choć już mniej melodyjne i mniej przebojowe. Jednak i z tej płyty udało się wykroić kilka szlagierów - "Małpa i ja", "Piramidy na niby", "Diabelski krąg". Drugi z wymienionych utworów dał tytuł kolejnemu programowi telewizyjnemu grupy.
W roku 1985 do Kozidraków i Pietrasa dołączyli Grzegorz Płechta (g), Dariusz Lipiński (g), Robert Kozak (bg) oraz Jarosław Pruszkowski (dr; później wzięty realizator dźwięku w studiu nagraniowym w Izabelinie) - i w tym składzie Bajm nagrał płytę "Chroń mnie", zbliżoną charakterem do "Martwej wody", niosącą takie przeboje, jak "Płynie w nas gorąca krew", "Dwa serca, dwa smutki" i "Diament i sól".
"Chroń mnie" wydano w roku 1986 - w tym samym, w którym grupa odniosła bodaj swój największy sukces zagraniczny, zdobywając Grand Prix na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w szwedzkim Karlshamn za "Diament i sól".
Zresztą Bajm był nie tylko częstym gościem europejskich festiwali, ale i regularnym ich laureatem. Zaczął już w roku 1980 na Festiwalu Przebojów w Dreźnie (nagroda dziennikarzy), potem ('88) zdobył m.in. Grand Prix na festiwalu w Belgradzie, skończył jak na razie na Grand Prix festiwalu w fińskim Lahti ('89). W kraju grupa znajdowała się jakby poza głównym nurtem - będąc zbyt rockową dla publiczności zorientowanej na pop i zbyt popową dla rockfanów - jednak nie przeszkodziło jej to wielokrotnie wywoływać aplauz na festiwalu w Opolu, a także listę swych nagród we wspomnianym roku '86 wydłużyć o nagrodę na MFP w Sopocie. Niemniej główną siłę Bajmu nadal stanowiły chętnie nadawane przez radio przeboje...
Następny taki przebój - "Nagie skały" - przyniósł album "Nagie skały" z 1988 roku, nagrany przez Kozidraków z wyjątkowo rockowym składem - Konstanty Joriadis (kbds; eks Izrael i Maanam; później m.in. Lady Pank, Human i solo), Dariusz Piotr "Franz Dreadhunter" Adamczyk (bg; eks-Tilt; później m.in. Chłopcy z Placu Broni, Homo Twist i Pudelsi), Piotr Nalepa (g; później m.in. w grupie swego ojca Tadeusza Nalepy i Aptece) i Alan "Sors" Baster (dr; eks-Menes, Turbo, Zander). Ów skład nie mógł nie wpłynąć na bardzo dynamiczny charakter "Nagich skał", jednak artystyczna indywidualność Beaty Kozidrak była na tyle silna, iż Bajm nie przestał być sobą.
W tym okresie zespół zaczął dość często jeździć na występy do polonijnych klubów w USA i Kanadzie, dlatego następną płytę wydał po trzyletniej przerwie. "Biała armia" - nagrana przez B. Kozidrak i Bastera z Adamem Abramkiem (bg; programowanie perkusji), Pawłem Sotem (kbds, voc) i Markiem Radulim (g; eks-Banda i Wanda) - przyniosła piosenki bardziej stonowane niż "Nagie skaly", bliższe typowej muzyce pop. Podobny charakter miał "Płomień z nieba (93), zawierający m.in. tytułowy przebój utrzymany w charakterze ckliwej ballady.
Jednak dwa lata później można było posłuchać ostrzejszych, niemal softmetalowych piosenek zespołu (np. świetnego "Dnia za dniem"), tym razem działającego w składzie: Kozidrak, Spodyniuk, Piotr Bielecki (g), Adam Drath (g), Krzysztof Nieścior (dr), Artur Daniewski (bg), Michał Kulenty (sax). Przyniósł je album "Etna", na którym mimo wszystko nie zabrakło lirycznej ballady ("Łatwa miłość").
W 1998 roku wokalistka Bajmu wydała solową płytę zatytułowaną po prostu "Beata". Pochodzące z niej przeboje (m.in. "Siedzę i myślę") ugruntowały jej wysoką pozycję na muzycznej scenie (Podwójna Platynowa Płyta). Kozidrak za nią otrzymała dwie statuetki Fryderyka (kategorie "album - pop" i "wokalistka").
Kolejna płyta Bajmu - "Szklanka wody" z 2000 roku - to jeden z największych sukcesów zespołu. Jej nakład przekroczył 150 tysięcy egzemplarzy (Podwójna Platynowa Płyta), a zespół zdobył nagrody Fryderyka (album rock/pop) i Superjedynki (album - pop). Dodatkowo Kozidrak do swoich osiągnięć dodała takie same nagrody w kategorii wokalistka. Z grupą grała wtedy już Maria Dobrzańska, która zastąpiła Spodyniuka. Pod koniec 2003 roku doszło do czasowego zastępstwa Dobrzańskiej, spowodowanej jej ciążą. Wtedy na klawiszach grał Robert Kalicki (eks-Lombard).
Rok 2004 przyniósł album "Myśli i słowa", następną przebojową pozycję w dyskografii zespołu. Szybko zdobył on status Platynowej płyty, za przekroczenie progu 75 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.
Dyskografię Bajmu uzupełniają składankowe albumy "The Very Best Of", wydane w 1992 i 1993 roku. Tylko na nich można znaleźć "Piechotą do lata" oraz też swego czasu popularne "Rano" i "Czary mary". Ponadto na wiosnę '97 ukazał się zbiór "Ballady" (Podwójna Platynowa Płyta) z nowymi, niejako wbrew tytułowi dynamicznymi wersjami kilku starych przebojów ("OK. OK. Nic nie wiem, nic nie wiem", "Różowa kula", "Małpa i ja", "Dwa serca, dwa smutki") oraz z premierową "Krainą miłości".
(źródło: "Encyklopedia polskiego rocka", wydawnictwo In Rock).
Teksty piosenek (153)
-
12 Stopni
-
7 Gór, 7 Rzek
-
Alabaster
-
All lifestyles
-
Ameryka
-
Bawisz się mną
-
Bądź częścią mnie
-
Belle ami
-
Biala Armia
-
Biały stół
-
Bieg po cienkim lodzie
-
Blondynka
-
Być z tobą
-
Chodź do mnie chodź
-
Chroń mnie od złego
-
Co mi Panie dasz
-
Czaruj mnie
-
Czary Mary
-
Dakota (Beata Kozidrak)
-
Diabelski krąg
-
Diament i sól
-
Dobre i złe
-
Dwa Serca Dwa Smutki
-
Dziecko we mgle
-
Dzień za dniem
-
Dziesięć przykazań
-
Etna
-
Gdy nie s
-
Gdyby
-
Góra dół
-
Hiena
-
J
-
Ja
-
Jak dziecko
-
Jak Kobieta
-
Je
-
Jezioro szcz
-
Jezus Ratownik
-
Józek nie daruję ci tej nocy
-
Ju
-
Juz Bez Ciebie
-
Ka
-
Ka
-
Kamienny Las
-
Katarzyna i ksi
-
Kiedy mnie ok
-
Ko
-
Kolce r
-
Kr
-
Kr
-
Kraina mi
-
Kraina miłości
-
Lato jak ze snu
-
Lazurowy sen
-
Lola, Lola
-
Lublin grodzka 36a
-
Lublin - Grodzka 36a
-
Łatwa miłość
-
Łąki pełne snów
-
Łysa góra
-
M
-
Ma
-
Malpa I Ja
-
Mandarynki, Pomara
-
Martwa woda
-
Meski Swiat
-
Mi
-
Mi
-
Mi
-
Mi
-
Mi
-
Miłość i ja
-
Modlitwa O Z
-
Modlitwa o złoty deszcz
-
Moja wina, wielka wina
-
Most sumie
-
Możemy robić to, co chcesz
-
My
-
Mysli I S?owa
-
Myśli i słowa
-
Na Ch
-
Nagie ska
-
Nie ma Ciebie
-
Nie ma wody na pustyni
-
Nie pokonam sercem ska
-
Nie pytaj o miłość
-
Nigdzie ju
-
Noc po ci
-
O Tobie
-
Ogie
-
Okej okej nic nie wiem
-
Okej, okej nic nie wiem
-
Olek
-
P
-
P.S. Zabierz mnie tam
-
Per
-
Piechotą do lata
-
Piramidy na niby
-
Plama Na ścianie
-
Plotka
-
Płomień z nieba
-
Płynie w Nas Gorąca Krew
-
Po prostu sta
-
Pomi
-
Powiedz mi
-
Prorocy
-
Prorocy Swiata
-
Przepis na
-
Przyjaciel
-
R
-
Rano
-
Raz dwa trzy teraz Ty
-
Rozowa Kula
-
Różowa kula
-
Rzeka marze
-
Si
-
Siedem g
-
Siedem g
-
Stara ba
-
Szczury na mury
-
Szklanka wody
-
Ściany mają uszy
-
Święte miasto
-
Ta sama chwila
-
tak wiem
-
Taka Warszawa
-
Tam gdzie raj
-
Tamten maj
-
Tamten raj
-
Teraz p
-
Tyle
-
U st
-
Ucz si
-
W drodze do jej serca
-
W klatce lwa
-
Widzia
-
Wieczna Zima
-
Wielka inwazja
-
Wielkie pla
-
Wiosna w Pary
-
Wiosna w Paryżu
-
Wychodz
-
Wyspa Bezludna
-
Z
-
Za Za Za
-
Zabieraj si
-
Zabierz mnie tam
-
Zawsze w sercu mym
-
Żal mi tamtych nocy i dni
-
Żal prostych słów
-
Żegnaj, smutku
-
Życie nie jest magią
-
Żywe cienie