Reklama

Reklama

Taco Hemingway - człowiek, który nigdy nie odebrał swojego Fryderyka

Urodzony w Kairze, wychowany w Chinach, odniósł sukces w Polsce. Kariera Taco Hemingwaya to dobry materiał na film, w którym bohater dzięki talentowi, cierpliwości i dążeniu do celu dochodzi na sam szczyt. Sprawdź, co było szczytem w przypadku kariery Taco Hemingwaya i jak krok po kroku budował swoją markę w polskim świecie hip-hopu.

Urodzony w Kairze, wychowany w Chinach, odniósł sukces w Polsce. Kariera Taco Hemingwaya to dobry materiał na film, w którym bohater dzięki talentowi, cierpliwości i dążeniu do celu dochodzi na sam szczyt. Sprawdź, co było szczytem w przypadku kariery Taco Hemingwaya i jak krok po kroku budował swoją markę w polskim świecie hip-hopu.
Taco Hemingway - człowiek, który nigdy nie odebrał swojego Fryderyka /Paweł Skraba /Reporter

Numer 1 na OLIS? Pierwsze miejsce na karcie na czasie? Zdobycie trzy razy z rzędu Fryderyka w kategorii Album roku - hip-hop? Koncert dla 73 000 fanów? Miejsce na liście najbardziej wpływowych Polaków? Taco Hemingway odhaczył wszystkie powyższe pozycje.

Początki kariery Taco Hemingwaya - minialbumy wydawane własnym nakładem

Początki działalności Taco na rapowej scenie to przede wszystkim minialbumy. Pierwszy wydał w grudniu 2013 roku, gdy światło dzienne ujrzała płyta "Young Hems", której producentem był przyjaciel Hemingwaya z warszawskiego liceum im. Mikołaja Kopernika - Maciej "Rumak" Ruszecki. Niecały rok później, 19 grudnia 2014 roku, artysta wydał drugi minialbum - "Trójkąt warszawski". Krążek spotkał się z bardzo dobrymi ocenami, a ostatecznie pokrył się platyną. Za większość kawałków produkcyjnie ponownie odpowiadał Rumak. Na gali "Popkillery 2020" płyta Taco została nominowana w kategorii "Album dekady".

Reklama

Trzeci minialbum - "Umowa o dzieło" - został wydany w czerwcu 2015 roku i kolejny raz we współpracy z "Rumakiem". Kawałki "6 zer" i "Następna stacja" okazały się hitami, płyta w pierwszym tygodniu sprzedaży zajęła 2. miejsce na OLIS, a Taco wygrał Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop. W 2019 roku "Umowa o dzieło" zyskała status platynowej płyty.

Umowa o dzieło, czyli jak Taco przeszedł na pełen etat

Połączona promocja albumów "Trójkąt warszawski" i "Umowa o dzieło" odbyła się w ramach trasy koncertowej "Następna stacja Tour". Od 19 września do 22 października 2015 raper odwiedził siedem miast i zagrał 10 koncertów.

Po zakończeniu "Następna stacja Tour" Taco Hemingway rozpoczął przygotowania do wydania swojego pierwszego albumu studyjnego. 3 listopada 2016 roku ukazał się album "Marmur", który zadebiutował na 3. miejscu na OLIS i pokrył się platyną. Promocja albumu ponownie była połączona z trasą koncertową. "Marmur Tour" trwała od 3 listopada do 10 grudnia, a jej częścią było 21 koncertów w 17 miastach.

Praktycznie równocześnie z krążkiem "Marmur" Taco Hemingway wydał kolejny minialbum - "Wosk", a w 2017 roku ukazał się piąty minialbum Taco — "Szprycer".

Taconafide i największe koncerty w historii polskiej muzyki

W marcu 2018 roku świat polskiego hip-hopu obiegła informacja, która miała zmienić bardzo wiele na tej scenie. Taco Hemingway oraz Quebonafide, czyli Kuba Grabowski, ogłosili, że wydadzą razem płytę. Ich wspólny projekt pn. Taconafide został zwieńczony płytą "Soma 0,5 mg", która ukazała się 13 kwietnia 2018. Debiut został poprzedzony wypuszczeniem dwóch singli - "Art.B" oraz "Tamagotchi".

Utwór "Tamagotchi" wskoczył na 1. miejsce w kategorii najczęściej słuchanych singli na Spotify, gdzie zdetronizował Eda Sheerana. Dodatkowo singel przez tydzień okupował 1. miejsce na karcie na czasie na YouTube. Ostatecznie płyta zyskała status diamentowej, a Taco i Quebo otrzymali Fryderyka za Album roku hip-hop.

Rok 2018 był bardzo płodny dla Taco, który oprócz projektu Taconafide wydał jeszcze dwa krążki - album studyjny "Café Belga" oraz minialbum "Flagey". Mimo zapowiedzi, że w 2019 roku Hemingway może sobie zrobić przerwę od rapu, w maju tego roku ogłosił swój koncert z... Dawidem Podsiadło na... PGE Narodowym w Warszawie. Bilety rozeszły się w trzy godziny, arena zapełniła 73 000 fanów, a Taco i Dawid pobili rekord Polski, sprzedając więcej biletów niż takie gwiazdy światowego formatu jak Metallica czy Coldplay.

W 2019 roku Taco Hemingway wydał płytę "Pocztówka z WWA, Lato '19" (Fryderyk za Album roku hip-hop, status potrójnej platynowej płyty), a w 2020 ukazały się dwa jego krążki - "Jarmark" (platynowa płyta) i "Europa" (platynowa płyta). Promująca album trasa "Pocztówka z Polski Tour" miała odbyć się od lutego do czerwca 2020, jednak termin połowy koncertów musiał zostać przełożony ze względu na pandemię COVID-19.

Życie prywatne: Taco Hemingway i Iga Lis

Partnerką życiową Taco od 2018 roku jest Iga Lis. Młodsza o 9 lat od rapera dziewczyna to córka znanych dziennikarzy - Kingi Rusin i Tomasza Lisa. Mimo że Hemingway nie udziela się zbytnio w social mediach, to na koncie Igi można czasem znaleźć posty na przykład z romantycznej kolacji z ukochanym czy ze świętowania jego 32. urodzin.

Jak naprawdę nazywa się Taco Hemingway?

Taco Hemingway tak naprawdę nazywa się Filip Tadeusz Szcześniak. Jego pozostałe pseudonimy sceniczne to: Foodvillain, FV, Fifi, Pan Śmierć.

Ile lat ma Taco Hemingway?

Taco Hemingway urodził się 29 lipca 1990. W 2023 roku będzie obchodził 33 urodziny.

Gdzie mieszka Taco Hemingway?

Od kilku lat Taco wraz z Igą dzielą czas na mieszkanie w Londynie oraz Warszawie. W stolicy Wielkiej Brytanii studiuje jego partnerka, która również pracuje w brytyjskim biurze Politico. Raper w wielu kawałkach sugeruje, że często bywa w Warszawie, a jego studio nagrań znajduje się na Muranowie.

Zobacz także:

Open'er Festival 2023: Znamy nowych wykonawców. Wśród nich Machine Gun Kelly

18-tka Roksany Węgiel. "Dorastanie na oczach Polski nie jest łatwe" [WYWIAD]

Wspominamy Pjusa w pierwszą rocznicę śmierci. "Był definicją prawdziwości"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Taco Hemingway

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama