Reklama

Reklama

Oscary 2016: Muzyczna strona ceremonii

W nocy z niedzieli na poniedziałek (28/29 lutego) odbędzie się 88. gala rozdania najważniejszych nagród filmowych, czyli Oscarów. Wśród nominowanych w kategorii najlepsza piosenka filmowa znaleźli się: Lady Gaga, Sam Smith, The Weeknd, J. Ralph i Antony oraz David Lang. Jakie inne muzyczne atrakcje czekają nas tego wieczoru?

Kto zgarnie w tym roku Oscara dla najlepszej piosenki filmowej?

Tegoroczni nominowani

The Weeknd - "Earned It"

"Earned It" to utwór The Weeknd, który został nagrany na potrzeby filmu "50 twarzy Greya", powstałego w oparciu o bestsellerową powieść brytyjskiej pisarki E.L. James. Ekranizacja spotkała się z ostrą krytyką, ale Amerykańska Akademia doceniła właśnie utwór "Earned It" ze ścieżki dźwiękowej filmu.

Wideoklip do piosenki stworzyła reżyserka filmu, Sam Taylor-Johnson, a obok wokalisty zagrała w nim również odtwórczyni głównej roli w "50 twarzach Greya" - Dakota Johnson.

Zobacz teledysk "Earned It":

Reklama

Lady Gaga - "Til It Happens To You"

Piosenka "Til It Happens to You" została napisana do dokumentu "The Hunting Ground", który opowiada o gwałtach, do jakich dochodzi na kampusach uniwersytetów i akademii w Stanach Zjednoczonych.

Nad utworem "Til It Happens To You" Lady Gaga współpracowała z uznaną kompozytorką i wokalistką Diane Warren, zaś produkcją numeru zajął się Nile Rodgers. Gaga oparła go na własnych doświadczeniach związanych z wykorzystaniem seksualnym - mając 19 lat, została zaatakowana przez producenta muzycznego.

Zobacz teledysk "Til It Happens To You":

Sam Smith - "Writings On The Wall"

"Panie i Panowie, marzyłem o tej chwili przez długi czas. Oto jest. Piosenka do filmu 'Spectre' - 'Writing’s On The Wall'"- napisał na Facebooku Sam Smith 25 września 2015 roku.

"Spectre" to kolejny film z serii przygód Jamesa Bonda, a "Writing's on the Wall" to pierwsza od 1965 roku piosenka przewodnia z filmu o agencie 007 wykonywana przez brytyjskiego solistę. Adele, która zaśpiewała piosenkę do poprzedniego filmu o Bondzie, zdobyła za nią statuetkę Oscara. Czy Sam Smith powtórzy w tym roku jej sukces?

Zobacz teledysk "Writing's On The Wall":

David Lang - "Simple Song 3"

"Simple Song 3" to utwór, który Amerykanin David Lang skomponował do filmu "Młodość" w reżyserii Paolo Sorrentino, gdzie muzyka pełni bardzo ważną rolę. Kobiecy wokal, który słyszymy w piosence, należy do międzynarodowej gwiazdy opery, sopranistki z Korei Południowej, Sumi Jo.

Przypomnijmy, że włoski filmowiec zdobył Oscara za swój poprzedni obraz "Wielkie piękno", w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Posłuchaj utworu "Simple Song 3":

J. Ralph i Antony - "Manta Ray"

Utwór "Manta Ray" pochodzi z dokumentu "Racing Extinction - Ginący świat", opowiadającego o zagrożeniu wyginięcia połowy żyjących na świecie gatunków zwierząt do końca stulecia. Jego autorami są J. Ralph i Antony (obecnie działająca jako Anohni). Dziadek tego pierwszego był Polakiem, a jak podaje jastrzabpost.pl, kompozytor mieszka obecnie w Nowym Jorku i od 15 lat przyjaźni się z Izą Miko, która uczy go polskiego.

Posłuchaj utworu "Manta Ray":

Za najlepszą ścieżkę filmową statuetkę otrzymać mogą: Ennio Morricone ("Nienawistna ósemka"), John Williams ("Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy"), John Williams, Carter Burwell ("Carol"), Jóhann Jóhannsson ("Sicario") oraz Thomas Newman ("Most szpiegów").

Więcej o Oscarach 2016 przeczytasz w serwisie Film!

Oscarowa scena nie dla wszystkich nominowanych

Jak zawsze podczas ceremonii nie zabraknie występów muzycznych. Swoje nominowane piosenki wykonają na scenie: Lady Gaga, Sam Smith oraz The Weeknd.

To właśnie ta sytuacja skłoniła Anohni (jedną z nominowanych do "muzycznego"  Oscara) do bojkotu tegorocznej ceremonii. Anohni to pierwsza transpłciowa osoba, która ma szansę otrzymać statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Swoją decyzję nieuczestniczenia w gali opublikowała w serwisie Pitchfork.

"Byłam w Azji, gdy się dowiedziałam. Popędziłam do domu, by coś przygotować, na wypadek, gdyby nominowani za piosenkę mieli coś wykonać. Wszyscy dzwonili z gratulacjami. Tydzień później Sam Smith, Lady Gaga i zespół Weekend zostali ogłoszeni jako punkt rozrywkowy wieczoru, a pozostali wykonawcy mieli być wyjawieni później. Zdezorientowana, usiadłam i czekałam. (...) Ale czas mijał i nikt się nie odezwał".

W dalszej części tekstu piosenkarka wyraża swój smutek i rozczarowanie zachowaniem Akademii oraz krytykuje Amerykę.

"Zdecydowałam się nie uczestniczyć w tegorocznej gali oscarowej. Nie pozwolę zmusić się do uległości! Będą starali się nas przekonać, że chcą dla nas jak najlepiej i będą wymachiwać flagami równości i fałszywej moralności. Ale nie zapominajcie, że wielu z tych celebrytów jest w kieszeni wielkich korporacji, które interesują jedynie wasze pieniądze. (...) Ameryka chce tylko więcej potęgi i kontroli".

Podczas gali 28 lutego nie zostanie wykonana także inna nominowana piosenka - "Simple Song 3" z filmu "Młodość" Paola Sorrentino.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL