Reklama

Reklama

OFF Festival 2018: W całości na żywo

Uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń muzyki alternatywnej w Polsce OFF Festival rozpocznie się w piątek (3 sierpnia). Przez trzy dni w Katowicach zaprezentuje się ponad 80 wykonawców. Wśród nich zespoły Kult, Muchy, Clap Your Hands Say Yeah oraz ...And You Will Know Us by the Trail of Dead, które wystąpią z niecodziennym repertuarem – każdy z nich wykona w całości swój wybrany album. Sprawdzamy, jakie płyty zabrzmią od pierwszego do ostatniego dźwięku.

Kult na OFF-ie zagra po raz pierwszy w całości płytę "Spokojnie"

Koncerty, na program których składały się całe płyty, to dla festiwalu organizowanego przez Artura Rojka nie pierwszyzna. Wystarczy przypomnieć występ Patti Smith (2015 r.), podczas którego matka chrzestna punk rocka - jak bywa nazywana Amerykanka - brawurowo odegrała kultowy album "Horses", czy show Zbigniewa Wodeckiego z zespołem Mitch & Mitch (2013 r., artyści zaprezentowali fonograficzny debiut "Zbiga", płytę "Zbigniew Wodecki", która została wydana w 1976 roku i... zapomniana), od którego rozpoczęło się odkrywanie popularnego wokalisty zachwalającego polskie plaże dla nudystów na nowo. W tym roku uczestników katowickiej imprezy czeka kilka koncertów utrzymanych w tej formule.

Reklama

Kult gra ”Spokojnie”

Choć od wydania "Spokojnie" minęło 30 lat (1988 rok), trzeciej w dyskografii Kultu płyty specjalnie przedstawiać nie trzeba. Utwory jak "Arahja", "Do Ani", "Tan", "Patrz" czy "Czarne Słońca" (kompozycja została dodana do późniejszej wersji wydawnictwa) wpisały się na stałe do kanonu naszej rodzimej kultury. Oryginalna, podszyta niepokojem muzyka ze "Spokojnie" nadal uwodzi słuchaczy, a teksty - buntownicze, ale i poetyckie - poruszają; przeboje Kultu nieustannie podbijają serca kolejnych pokoleń. Czy jednak materiał zagrany w całości na żywo w czasie letniego festiwalu nastawionego na eksplorowanie muzycznych ekstremizmów zachowa swoją moc i znajdzie odbiorców?

Sprawdź tekst utworu "Arahja" w serwisie Teksciory.pl!

Obok komentarzy społeczno-politycznych i filozoficznych zawartych w tekstach Kazika sprzed trzech dekad trudno przejść obojętnie. Ale część publiczności festiwalu, bądź co bądź - rozrywkowego, wybiera się nań by od tego typu tematów odpocząć. W dodatku, choć alternatywność - słowo klucz dla OFF-a - przez lata w Polsce definiowało się m.in. właśnie poprzez album "Spokojnie", to dziś u osób stroniących od mainstreamu (za takich uchodzą fani katowickiego festiwalu) Kult ma status rockowego dinozaura. Kazik z ekipą prezentując swoje wiekopomne dzieło będą musieli się z tymi przeciwnościami zmierzyć.

Muchy grają ”Xerroromans”

Hasłem "Xerroromans Tour" zespół Muchy nazwał obchody 10-lecia debiutu fonograficznego, w ramach których postanowił przypomnieć swój pierwszy album. Album, na który fani muzyki niezależnej czekali z niecierpliwością, bo zespół długo funkcjonował jako nadzieja rodzimej sceny gitarowej, ukazał się pod koniec 2007 roku. "Terroromans", bo taki nosi tytuł, spełnił oczekiwania z nawiązką - zaistniał jako dzieło, które przywołuje ducha polskiego rocka lat 80., tego w najlepszym wydaniu, gdzie teksty stoją ramię w ramię z muzyką i mówią "o czymś". Lider Much, Michał Wiraszko, skomplikowane relacje damsko-męskie opisał barwnie, błyskotliwie i trafnie, zostały okraszone świeżą, wpadającą w ucho, łobuzersko zadziorną muzyką.   

Sprawdź tekst utworu "Miasto doznań" w serwisie Teksciory.pl!

Autorzy "Terroromans" (reedycja debiutu nosi nazwę "Xerroromans") zagrają na OFF-ie w wyjątkowych okolicznościach, dadzą swój koncert niemal dokładnie co do dnia, równo 10 lat po pierwszym występie na imprezie Artura Rojka (Muchy zagrały w 2008 roku w Mysłowicach, gdzie pierwotnie odbywał się festiwal).

Clap Your Hands Say Yeah grają ”Some Loud Thunder”

Clap Your Hands Say Yeah to indierockowa formacja z USA. Zespół nigdy nie przebił się do pierwszej ligi, choć jego twórczość bywała doceniana przez opiniotwórczą prasę. Najgłośniej (nie licząc prasowych doniesień, że na koncertach formacji pojawiają się David Bowie z Davidem Byrne) komentowano drugą płytę w dyskografii Clap Your Hands Say Yeah - "Some Loud Thunder", którą zespół zagra w Katowicach. Krążek zawiera wszystko, co w muzyce spod znaku indie najlepsze; materiał cechują: brawura, brak wyrachowania i pokory względem utartych rockowych schematów, artystyczny chaos i zero brzmieniowej ogłady. Prawdziwą ozdobą wydawnictwa jest psychodeliczny utwór "Satan Said Dance".

Sprawdź tekst utworu "Satan Said Dance" w serwisie Teksciory.pl!

Płyta "Some Loud Thunder" ukazała się, tak jak debiut Much, 11 lat temu. Ciekawie będzie skonfrontować jak w tym samym czasie rozumiano alternatywnego rocka u nas, a jak za oceanem, oraz sprawdzić czy reprezentanci tej muzycznej stylistyki znieśli próbę czasu.

...And You Will Know Us by the Trail of Dead grają ”Source Tags & Codes”

...And You Will Know Us by the Trail of Dead to grupa z Teksasu, grająca od 1994 roku. "Source Tags & Codes" jest jej najsłynniejszym dziełem. Choć album ujrzał światło dzienne w 2002 roku, jest mocno zakorzeniony w latach 90. Krytycy muzyczni, którzy tuż po premierze płytę wychwalali (pozytywne opnie zdecydowanie przeważały), perorowali, że zespół udanie reanimował ginący świat rasowego gitarowego grania (przypomnijmy, początek dekady to okres mody na mieszanie rocka z elektroniką). Czy kwartetowi z USA uda się ten świat wskrzesić także w Katowicach, będzie można się przekonać drugiego dnia imprezy.

Sprawdź tekst utworu "Another Morning Stoner" w serwisie Teksciory.pl!

Podczas OFF Festiwal w dniach 3-5 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach zagrają również m.in: M.I.A., Charlotte Gainsbourg, Grizzly Bear, Jon Hopkins, Ariel Pink, Aurora, Turbonegro, The Brian Jonestown Massacre, Skalpel Big Band, Marlon Williams, Zola Jesus, Big Freedia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje