Nie zawsze pochlebne, zawsze patriotyczne. Najlepsze piosenki na Święto Niepodległości

Grzegorz Ciechowski stworzył jedną z najważniejszych współczesnych piosenek w patriotycznym duchu /Andrzej Swietlik / Forum /Agencja FORUM

11 listopada 1918 roku - każde polskie dziecko już od najmłodszych lat zna tę datę. Odzyskanie niepodległości było kamieniem milowym dla naszego kraju, który po 123 latach powrócił na mapę świata.

Polska - z jej blaskami i cieniami - była często podmiotem piosenek, które weszły już w nasz krwiobieg. Wybraliśmy kilka najważniejszych utworów, które choć nie zawsze w samych superlatywach, to wciąż z troską i patriotyczną miłością opowiadają o niej.

Obywatel G.C. - Nie pytaj o Polskę (1988)

Jedną z najsłynniejszych, a zarazem najszczerszych kompozycji jest piosenka autorstwa Grzegorza Ciechowskiego. Oddaje patriotyczną miłość, którą czuje wielu Polaków - choć nie zawsze relacja z Polską się układa, to wciąż nasz kraj. Piosenka nagrana w 1988 roku została wydana z zespołem Obywatel G.C.. Znalazł się na drugim krążku grupy, "Tak! tak!"

Reklama

Sprawdź tekst utworu "Nie pytaj o Polskę" w serwisie Teksciory.pl!

Autor ukazuje Polaków, jako ludzi zmęczonych, znudzonych życiem i własną pracą. Obywatelom brakuje radości i nadziei na przyszłość. Mimo to, stara się zauważyć w polskiej codzienności jakieś pozytywy. "To nie kochanka/ Ale sypiam z nią/ Choć śmieją ze mnie się i drwią" - śpiewa Ciechowski przemieniając Polskę w obiekt swoich westchnień. Utwór był przebojem na Liście Przebojów Programu Trzeciego i spędził aż 21 tygodni na liście - w tym miesiąc na pierwszym miejscu. 

Chłopcy z Placu Broni - Kocham wolność (1990)

Utwór z repertuaru grupy dowodzonej przez Bogdana Łyszkiewicza - nazywanego też "polskim Johnem Lennonem". Jego kompozycje były cenione za prostotę, dzięki której zawsze trafiały w gusta słuchaczy.

Sprawdź tekst utworu "Kocham wolność" w serwisie Teksciory.pl!

Choć piosenka powstała w jeszcze u schyłku komunizmu, to na fizyczny album trafiła już w wolnej Polsce - "Kocham wolność" ukazało się na albumie "O! Ela" z 1990 roku. Odtąd utwór uzyskał status jednego z najważniejszych polskich protest songów, który przez lata był raczej wykonywany na politycznych wiecach co - zdaniem dziennikarza Jacka Nizinkiewicza - nie spodobałoby się samemu Łyszkiewiczowi, który wolał nie deklarować się politycznie.

W piosence "wolność" jest czymś, co świadczy o ludzkiej egzystencji - jest niezbywalne i konieczne do dobrego życia.

T.Love - Wychowanie (1983)

"To jeden w pierwszych utworów, napisany w kilka minut. Ten tekst spadł mi z nieba. To jeden z murowanych utworów na naszej setliście koncertowej" - mówił o piosence lider T.Love, Muniek Staszczyk. Muzykę napisał Andrzej Zeńczewski

Sprawdź tekst utworu "Wychowanie" w serwisie Teksciory.pl!

Piosenka nie jest typową patriotyczną opowieścią, a bardziej odzwierciedleniem przeżyć pokolenia, którego młodość przypadła na burzliwy i czasem okrutny czas PRL-u. Można ją odczytywać jako protest młodych wobec starszego pokolenia, ale przez lata stała się też piosenką odgrywaną na wszelkich apelach szkolnych, przez co nabrała innego znaczenia. 

"Ojczyznę kochać trzeba i szanować/ Nie deptać flagi i nie pluć na godło/ Należy też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło" - te ponadczasowe słowa towarzyszą T.Love nadal - po dziś numer jest grany na niemal każdym koncercie zespołu. 

Maryla Rodowicz - Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos (1989)

Utwór napisany przez Grzegorza Tomczaka wykonywała legenda polskiej sceny, Maryla Rodowicz. Opowieść o strachu i smutnej rzeczywistości PRL-u w wolnej Polsce przypomina ludziom o tym, jak całkiem niedawno byliśmy w całkowicie innym położeniu. Że wolnością należy się cieszyć i pielęgnować ją, póki jest. 

Sprawdź tekst do utworu "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" w serwisie Teksciory.pl!

"Ty to masz szczęście,/ że w tym momencie/ żyć ci przyszło/ w kraju nad Wisłą/ ty to masz szczęście"

Przez lata śpiewało ją wielu artystów, a najbardziej znane wersje prezentowali m.in. Aneta Todorczuk czy Janusz Radek.

Jan Pietrzak - Taki kraj (1988)

"Jest takie miejsce u zbiegu dróg/ Gdzie się spotyka z zachodem wschód/ Nasz pępek świata/ Nasz biedny raj/ Jest takie miejsce/ Taki kraj" - zaczyna się jedna z najbardziej znanych piosenek, która pewnie jest zrozumiała jedynie dla Polaków. Wiele lat zaborów, PRL i inne trudne momenty z historii współczesnej nie przeszkodziły Polakom w walce o lepsze jutro. 

Sprawdź tekst do utworu "Taki kraj" w serwisie Teksciory.pl!

Tekst napisał Jan Pietrzak, a muzykę stworzył Zbigniew Raj. Piosenka pierwotnie została wykonana w filmie "Męskie sprawy" (śpiewała ją Ludmiła Warzecha), a produkcja opowiadała o powstaniu wielkopolskim. Po dziś wykonuje ją wielu artystów - także twórca, Jan Pietrzak, który jednak pomija zwrotkę rozpoczynającą się od słów "Ofiarnej pracy kto poznał smak".

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy