Reklama

Reklama

Musisz tego posłuchać! Tygodniowy, subiektywny przegląd płytowy (20.11 – 26.11)

20 listopada to oczywiście wielkie święto licznej i wiernej grupy miłośników talentu Adele. Ale nie tylko Brytyjka pokazuje wtedy światu swoje nowe "dziecko". Sprawdźcie, na które płyty warto zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu.

Okładka płyty Arca "Mutant"

Arca - "Mutant"

Arca to nie niezwykle zdolny wenezuelski DJ i producent, którego eksperymentalne podejście do muzyki spodobało się samej Bjork, która zaprosiła go do współpracy przy jej albumie "Vulnicura".

Muzyk właśnie prezentuje swój drugi (po świetnie przyjętym "Xen" z 2014 roku), album zatytułowany "Mutant".

Na płytę trafiło się aż 20 kawałków, a wszystkie skomponowane i napisane wyłącznie przez niego.

Płytę zapowiadał m.in. utwór "Vanity":

Kiasmos - "Swept"

Kiasmos to islandzki duet tworzony przez Olafura Arnaldsa i Janusa Rasmussena. Obydwaj poza wspólnym projektem udzielają się także we własnych. I mimo że Islandczycy zaczęli współpracę jeszcze w 2009 roku, to dopiero trzy lata później ukazała się EP-ka "Thrown", a w 2014 roku debiutancki longplay.

Reklama

Minimal techno spod ich znaku bardzo szybko zdołało zebrać pokaźne grono fanów, a panowie z materiałem ze swojego pierwszego albumu zatytułowanego po prostu "Kiasmos" zjeździli niemal cały świat. Polscy odbiorcy mogli skosztować dźwięków z ich debiutu podczas tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Olafur i Janus tym razem raczą swoich fanów EP-ką "Swept". Tytułowego utworu możecie posłuchać poniżej:

Punch Brothers - "The Wireless"

EP-ka "The Wireless" to trochę przedłużenie dobrze przyjętego albumu Punch Brothers "The Phosphorescent Blues", który ukazał się w styczniu tego roku. Cztery utwory, które znalazły się na "The Wireles" powstały bowiem podczas sesji nagraniowej na tę płytę, nad którą czuwał zdobywca statuetek Grammy i Oscara, T Bone Burnett. Dodatkowo na mini-album trafił także cover Elliotta Smitha "Clementine".

EP-kę promował singel "Sleek White Baby", którego możecie posłuchać poniżej:

DonGuralesko -"Magnum Ignotum"

Siódmy album Gurala, który przez niego samego był w pewnym momencie uznawany za jego ostatni w karierze. To miało być arcydzieło, które zakończy bardzo owocną karierę. Ostatecznie raper zmienił zdanie, ale przyznał, że nie potrafi sobie wyobrazić siebie na scenie w okolicach 50.

Przyszłość DonGuralesko odłóżmy jednak na bok. Na nowym albumie rapera znalazło się 14 utworów, które wyprodukowali m.in. The Returners, Tasty Beatz, Świerzba. Na płycie znalazł się również numer "Apartament", który promował film o papieżu Janie Pawle II o tym samym tytule.

Zobacz teledysk "Apartament":

Jonny Greenwood, Shye Ben Tzur & The Rajasthan Express  - "Junun"

Członek Radiohead po raz kolejny zaskakuje. Tym razem postanowił nagrać płytę izraelskim kompozytorem Shyem Benem Tzurem oraz hinduską orkiestrą. Nagrania odbyły się w pochodzącym z XV wieku Mehrangarh Fort w Jodhpur, zamienionym na studiu nagraniowe. Za konsoletą siedział wieloletni współpracownik Radiohead, Nigel Godrich. Na płycie znalazły się także kompozycje Bena Tzura, łączące w sobie element ekstatycznej muzyki qawwali oraz muzyki żydowskiej.

Posłuchaj utworu "Junun":

Przygotowali: Justyna Grochal i Daniel Kiełbasa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy