Reklama

Reklama

Linn Berggren: Wielki sukces i wielka ucieczka

W pewnym momencie mogła poszczycić się gigantyczną popularnością na całym świeice. Jednak jak się okazało Linn Berggren nie było dane wytrzymać presji, jaka związana była z występami w kultowej grupie Ace of Base.

Linn Berggren w teledysku "Beautiful Life"

Szwedzka grupa powstała w 1987 roku i już kilka lat później trafiła na pierwsze miejsca niemal wszystkich list przebojów. Wszystko za sprawą prostego, chwytliwego brzmienia oraz niebanalnego wokalu Malin "Linn" Berggren.

To właśnie ona została wyznaczona jako główna wokalistka zespołu. Co ciekawe, sama Berggren nie spodziewała się takiego wyróżnienia. Reszta formacji podjęła jednak bardzo dobrą decyzję. Wkrótce dzięki hitowi "All That She Wants", zespół zdominował listy przebojów, a głos Berggren znały miliony.

Popularność Ace of Base nie wpłynęła jednak na wokalistkę korzystnie. Intensywna trasa koncertowa i promocja płyty "Happy Nation" sprawiły, że Szwedka trafiła na cztery miesiące do szpitala w związku z problemami ze strunami głosowymi.

Reklama

W kolejnych miesiącach nie było lepiej. Mimo iż na płycie "The Bridge" (1995 rok) znalazły się autorskie kompozycje wokalistki, to jednak jej rola w grupie była coraz mniejsza. Zresztą wpływ miała na to sama Linn, która zaczęła zachowywać się bardzo dziwnie. Niektóre źródła podają, że jedną z przyczyn załamania psychicznego Malin mógł być atak niemieckiej psychofanki, która w kwietniu 1994 r. wtargnęła do domu Berggrenów, raniąc jej siostrę Jenny i matkę nożem. Wokalistka miała bardzo mocno przeżyć całe wydarzenie. Niektóre źródła podawały, że Linn sama padła ofiarą ataku, jednak zespół dementował te doniesienia.

Zobacz klip "All That She Wants":

W trakcie trasy koncertowej w 1996 roku postanowiła niespodziewanie wrócić z Dżakarty do Szwecji, nie informując o przyczynach pozostałych członków zespołu. Wokalistka postanowiła również od tamtego czasu w ogóle nie pojawiać się w teledyskach. Szwedka ukrywała się nawet w transmisjach na żywo. Jeżeli telewizje nie spełniały jej prośby o niefilmowanie jej, to próbowała się chować za innym członkami formacji.

W końcu doszło do sytuacji, że Linn Berggren zdegradowano do roli wokalu wspomagającego (grała ponadto na klawiszach), a pierwszoplanową postacią została młodsza siostra Malin - Jenny Berggren. Trzecia płyta Ace of Base "Flower" to więc niemal całkowita marginalizacja grającej przecież kiedyś pierwsze skrzypce wokalistki.

Po wydaniu płyty "Da Capo" Berggren nie zdecydowała się promować płyty poza granicami kraju z całym zespołem, gdyż stwierdziła, że za bardzo boi się latać. W Szwecji natomiast ostatni raz publicznie wystąpiła z grupą w 2002 roku. Rok później oficjalnie rozstała się z formacją.

Od 2003 roku Linn nie pokazywała się w mediach, nie udzielała wywiadów. Agencje nie miały okazji zrobić jej nawet chociażby pojedynczego zdjęcia. Zapadnięciem się pod ziemię nie przejęli się jednak koledzy wokalistki, którzy dalej koncertują. Jenny Berggren stwierdziła, że siostra od wielu lat nie należy do zespołu. Ulf Ekberg przyznał natomiast w wywiadzie dla "Se & Hor":

"Ona nigdy nie miała pragnienia by być sławną. Kochała swoich fanów. Jednak popularność nie była dla niej" - stwierdził Ekberg, dodając, że Linn nigdy nie chciała wrócić do grupy.

Wiosną tego roku w wywiadzie dla magazynu "Rolling Stone" Jonas Berggren, producent, kompozytor i brat wokalistek zdradził, że regularnie widuje się z Linn, jednak nie rozmawiają o muzyce. "Moim marzeniem jest, gdyby Linn zechciała zaśpiewać moje piosenki, bez żadnej promocji - prostu tylko je zaśpiewac. To byłoby wspaniałe" - podkreślił.

Zobacz dwie wersje teledysku "Beautiful Life":

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ace Of Base

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje