Joan Baez: Niezłomna aktywistka
Joan Baez ma na swoim koncie ponad 30 albumów. Tym, co określa ją jako artystkę jest fakt, że muzyki używała jako narzędzie do protestu przeciwko niesprawiedliwości społecznej, przemocy czy niszczeniu środowiska. Amerykańska legenda folku i zagorzała aktywistka 9 stycznia 2016 roku świętuje swoje 75. urodziny.
Trudne początki
Joan Baez, a właściwie Joan Chandos Báez, to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i aktywistka. Urodziła się 9 stycznia 1941 roku w Nowym Jorku.
Dorastając, Joan spotykała się z dyskryminacją i rasistowskimi wyzwiskami pod swoim adresem ze względu na swoje pochodzenie - jej ojciec urodził się w Meksyku.
W związku z karierą akademicką ojca Joan, który był fizykiem i konsultantem UNESCO, jej rodzina często się przeprowadzała. Baez i jej bliscy mieszkali w Anglii, Kanadzie, Hiszpanii czy Francji.
Pierwsze muzyczne zachyty i obawy rodziców
Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się od prezentu, jaki Joan otrzymała od przyjaciela swojego ojca. Było to ukulele, na którym dziewczyna szybko nauczyła się grać.
Jej rodzice nie byli jednak zachwyceni zainteresowaniami córki, ponieważ obawiali się, że jeśli Joan zostanie muzykiem, da się wciągnąć w narkotykowy nałóg.
W wieku 13 lat Joan po raz pierwszy w swoim życiu wzięła udział w koncercie. Był to występ folkowego muzyka Pete’a Seegera, a jego muzyka wywarła znaczący wpływ na naszej jubilatce. Joan zaczęła uczyć się piosenek z repertuaru Seegera, a niedługo potem kupiła swoją pierwszą gitarę.
Sukces przyszedł szybko
Joan Baez swój pierwszy koncert zagrała w 1958 roku i od tamtej pory regularnie występowała w "Club 47", muzycznym klubie w Cambridge.
Latem 1960 roku na dobre rozpoczęła karierę, wydając pierwszą długogrającą płytę. Album cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu trzech kolejnych lat światło dzienne ujrzały trzy płyty Joan, a każda z nich pokryła się złotem.
Do jej najpopularniejszych utworów należą: "Diamonds & Rust", "Farewell, Angelina", "Love Is Just a Four-Letter Word", "Joe Hill" oraz "Sweet Sir Galahad".
Zaangażowana aktywistka
Już w latach 60. czyli na początku swojej kariery, Joan Baez zaangażowała się w ruch działający na rzecz praw obywatelskich. Protestowała również przeciwko udziałowi Stanów Zjednoczonych w wojnie w Wietnamie, a także brała udział w organizowanych w tej kwestii demonstracjach.
Znaczącym był udział Joan w Marszu na Waszyngton na rzecz zniesienia segregacji rasowej i podniesienia płacy minimalnej. Wokalistka wystąpiła wówczas przed słynnym przemówieniem Martina Luthera Kinga.
W 1969 roku Joan była headlinerem kultowego festiwalu Woodstock.
Związek z Bobem Dylanem
W 1961 roku Joan Baez poznała Boba Dylana. Na wokalistce duże wrażenie zrobił jego utwór "Song to Woody", który chciała nagrać. Relacja z Dylanem z przestrzeni muzycznej z czasem przeniosła się również na grunt prywatny.
W 1963 roku Bob Dylan pojawił się jako sekretny gość specjalny podczas koncertu Joan na festiwalach Monterey Folk oraz Newport Folk.
W późniejszym czasie Joan zapraszała Dylana na swoją trasę koncertową, gdzie występował albo z nią na scenie, albo dawał swoje własne występy przed nią.
Bogaty dorobek
Joan Baez występowała przez ponad 50 lat, w czasie których wydała ponad 30 albumów.
Biegle włada nie tylko angielskim, ale i hiszpańskim, a swoje utwory wydawała w sześciu różnych językach.
W swojej twórczości Joan Baez, mimo bogatego dorobku, nie bała się sięgać także po utwory innych artystów. Wokalistka na nowo interpretowała przeboje The Beatles, Boba Dylana, Leonarda Cohena czy The Rolling Stones.