Reklama

Dire Straits: Bestsellerowi "Brothers In Arms" stuknęła trzydziestka!

Płyta Dire Straits pt. "Brothers in Arms" została wydana 30 lat temu /ANDRE CSILLAG /East News

“Brothers in Arms" to jedna z najbardziej znanych płyt w dyskografii zespołu Dire Straits. Album przełomowy, którego tytułowy utwór trafił do kanonu największych piosenek w historii muzyki, a pozostałe zyskały nie mniejszy rozgłos. W tym roku mija 30 lat od premiery tego albumu. Jak i gdzie powstawała ta płyta, kogo inspirowała i co po niej zostało? Oto 20 faktów dotyczących albumu "Brothers in Arms".

Powstawanie płyty

1. Nagrywanie płyty "Brothers in Arms" rozpoczęło się w studiu na karaibskiej wyspie Montserrat.

2. Po kilku dniach sesji nagraniowej zespół opuścił gitarzysta Hal Lindes, dlatego wszystkie partie gitarowe zostały nagrane przez Marka Knopflera.

3. Album "Brothers in Arms" był jedną z pierwszych płyt zrealizowanych w całości w technice cyfrowej i wydaną w wersji kompaktowej.

4. Współautorem tekstu do piosenki "Money for Nothing" jest Sting. Knopflera do stworzenia piosenki zainspirował pewien człowiek pracujący w sklepie AGD w Nowym Jorku.

Reklama

5. Początkowo utwór "Walk of Life" miał nie wejść na płytę "Brothers in Arms", gdyż zdaniem producenta Neila Dorfsmana nie pasował do reszty albumu. 

6. Do powstania piosenki "Your Latest Trick" Marka Knopflera zainspirowały m.in. nowojorskie śmieciarki, które słyszał, wracając nad ranem ze studia.

Wokół premiery

7. Album uzyskał status platynowej płyty jeszcze przed premierą.

8. Płyta dotarła do pierwszej dziesiątki list przebojów w każdym kraju, w którym była oficjalnie wydana.

9. Po wydaniu "Brothers in Arms" sprzedaż modelu gitary z okładki albumu (National Style O Resonator produkowana w latach 30.) wzrosła aż trzykrotnie.

Teledyski

10. Do utworu "Money for Nothing" powstał  nowatorski, jak na tamte czasy, teledysk, który był jednym z pierwszych z animowanymi i generowanymi komputerowo ludzkimi postaciami.

11. Był to również pierwszy teledysk wyemitowany przez stację MTV Europe, 1 sierpnia 1987 roku.

Zobacz teledysk "Money for Nothing":

12. Utwór "Brothers in Arms" został zainspirowany przeżyciami ojca Knopflera, który był ochotnikiem w armii izraelskiej. Klip ilustrujący tę piosenkę jest czarno-białym filmem rysunkowym o silnej wymowie antywojennej.

Polskie akcenty

13. Fragment tytułowego utworu z płyty "Brothers in Arms" posłużył Andrzejowi Sapkowskiemu za motto książki "Chrzest ognia", będącego trzecią częścią sagi o Wiedźminie.

14. Piosenka "Brothers in Arms" cieszy się dużą popularnością także wśród polskich słuchaczy. Utwór dziesięciokrotnie zajął pierwsze miejsce w "Topie Wszech Czasów" Programu III Polskiego Radia.

15. W 2010 roku cover tej piosenki z polskim tekstem pt. "Bracia krwi" nagrał Grzegorz Markowski.

Drugie życie utworów

16. Dwa utwory z płyty "Brothers in Arms" zostały użyte w serialu "Miami Vice" - tytułowa w odcinku pt. "Out Where the Buses Don't Run" oraz "Ride Across the River" w odcinku "Knock".

17. W 2012 roku piosenkę "Walk of Life" wykorzystano w telewizyjnych reklamach sieci Burger King.

18. Powstało wiele coverów piosenek z płyty "Brothers in Arms".  Własną wersję utworu "Walk of Life" nagrali m.in. The Shadows oraz Grant & Forsyth.

Nieśmiertelność albumu

19. Do tej pory sprzedano ponad 35 milionów sztuk albumu "Brothers in Amrs" na całym świecie.

20. W maju 2007 roku wydano nową wersję tytułowego utworu z płyty, a zyski ze sprzedaży nagranego na żywo singla zostały przeznaczone dla organizacji charytatywnej South Atlantic Medal Association, która pomaga weteranom wojny o Falklandy.

Zobacz teledysk "Brothers in Arms":

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Dire Straits

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje