Reklama

Cudowne lata 90.: Pamiętacie te zespoły?

Reni Jusis, która największe sukcesy święciła na przełomie XX i XXI wieku, ogłosiła swój powrót po siedmiu latach nieobecności i ogłosiła premierę nowej płyty. Jej premiera nastąpi 23 kwietnia. Jakie inne zapomniane zespoły można kojarzyć z latami 90.?

Magma (największy hit "Aicha")

Grupa Magma wydała dwa albumy - w 1996 i 1998 roku. Formacja miała na swoim koncie również jeden z największych przebojów tamtych lat, czyli "Aichę". W 2002 roku zawiesiła działalność. Teraz wokalista formacji, Marcin Klimczak, zapowiedział reaktywację składu, trasę koncertową oraz nowe piosenki.

Artysta zniknął z radarów mediów zaraz po zawieszeniu działalności zespołu (pracował jako barman oraz stworzył własną agencję aktorską). Po kilku latach wyjechał do USA, a potem do Wielkiej Brytanii. W Londynie pracował na budowie.

"Życie różnie się toczy, u mnie wyglądało to w ten sposób, że byłem dosyć mocno zbuntowany w wieku 18-19 lat i niestety, niektóre sytuacje mnie przytłoczyły, niektóre przerosły" - mówił Marcin Klimczak agencji Newseria Lifestyle.

Reklama

"Zdecydowałem się na wyjazd, bo potrzebowałem pieniędzy. Zrobiłem to dla rodziny, która mieszka w Polsce" - opowiadał wokalista w "Dzień dobry TVN".

Sprawdź tekst "Aisha" w serwisie Teksciory.pl

Sixteen/Seventeen/Sixteen-Seventeen (największy hit "Twoja Lawa")

Grupa została założona w 1997 roku. W trakcie swojej działalności wydała trzy albumy studyjne. Największy sukces odniosła płyta "Lawa", dzięki której muzycy zdobyli m.in. nominację do nagrody Fryderyka w kategorii debiut roku.

Kolejne albumy nie cieszyły się już tak dużym zainteresowaniem ("Lawa" rozeszła się w nakładzie 120 tys. egzemplarzy, a ostatnia płyta "Chłopak i dziewczyna" w liczbie 4 tys. egzemplarzy).

W międzyczasie solową karierę rozpoczęła również wokalistka grupy, Renata Dąbkowska. Wydała dwie płyty, a jej największym przebojem był "Czasami zbiera się na burzę". Po latach numer znów stał się popularny za sprawą teledysku, w którym tańczył młody Agustin Egurrola.

Sprawdź tekst "Twoja lawa" w serwisie Teksciory.pl

Sprawdź tekst "Czasami zbiera się na burzę" w serwisie Teksciory.pl

De Su (największy hit "Życie cudem jest")

De Su, czyli kobiecy zespół, kojarzony przez postronnych słuchaczy z ich przebojem "Życie cudem jest" oraz teledyskiem, w którym wokalistki wystąpiły w satynowych pidżamach, największe sukcesy święcił po wydaniu debiutanckiej płyty "De Su". Ta rozeszła się w egzemplarzach w liczbie ponad 100 tys. egzemplarzy. Kolejne wydawnictwa nie cieszyły się już takim zainteresowaniem. Członkinie ostatecznie wycofały się z życia publicznego, a ich utwór pojawił się jeszcze w serialu "Magda M".

Taboo (największy hit "Zwariowana forsa")

Miały być polską odpowiedzią na Spice Girls. Skład założono w 1997 roku po wyłonieniu wokalistek na castingu. Taboo swoją działalność zakończyło jednak po nagraniu na płyty "One". Karierę próbowała robić jeszcze Sylwia Wiśniewska (wydała dwie płyty), a w branży telewizyjnej odnalazła się Małgorzata Kosik (była prowadzącą m.in. programów "Przytul mnie" oraz "Piosenka na życzenie".

Blenders (największy hit "Ciągnik")

Bardzo możliwe, że to na nich wzorowała się grupa Łąki Łan, kreując swój wizerunek. Blendersi tworzyli muzykę z pogranicza funku, disco i popu. Zespół wyróżniał się również bardzo specyficznym poczuciem humoru.

O ile albumy grupy nie rozchodziły się w sporym nakładzie (złoto grupa zdobyła jedynie za "Fankomat"), tak single i teledyski zespołu są pamiętane do dziś. "Ciągnik", "Czuję że ja muszę" oraz "Owca", to klasyki lat 90.

Zespół po kilku latach przerwy wrócił w 2009 roku. W 2011 roku zapowiedziano kolejną płytę. Nagrano nawet single "Kasia" oraz "Astropunk" (w teledysku do utworu wystąpiła Anna Przybylska).

Sprawdź tekst utworu "Ciągnik" w serwisie Teksciory.pl

Sprawdź tekst piosenki "Imię deszczu" w serwisie Teksciory.pl

Mafia (największy hit "Imię deszczu")

Grupa powstała w 1992 roku. Największą popularność osiągnęła w latach 1995 - 1996, kiedy to wydała albumy "Gabinety" oraz "FM". W tym czasie radiostacje podbijały utwory "Noc za ścianą", "W imię deszczu" oraz "W świetle dnia". W 1998 roku z zespołu odszedł Andrzej Piaseczny. Kolejnymi wokalistami byli kolejno: Andrzej Majewski i Bartosz Król. Warto pamiętać, że Mafia wciąż nagrywa. Ostatnia płyta "Ten świat nie jest zły" ukazała się w 2014 roku. Aktualnym wokalistą jest Roman Słomka.

Siedem (największy hit "O smokach")

Zespół założony został  w drugiej połowie lat 90. przez Damiana Rękasa. Zaprosił on do współpracy Magdalenę Piwowarczyk z programu "Zostań gwiazdą". Formacja działała do 2004 roku. W tym czasie wydała dwie płyty. Największą popularnością cieszył się utwór "O smokach", który trafił również na ścieżkę dźwiękową filmu "Fuks".

Sprawdź tekst piosenki "W dzień gorącego lata" w serwisie Teksciory.pl

Big Day (największy hit "W dzień gorącego lata")

Rockowa formacja z Olsztyna sukces osiągnęła dzięki utworom "W świetle i we mgle", "Przestrzeń" oraz "W dzień gorącego lata". Dzięki debiutowi "W świetle i we mgle" grupa nominowana była do nagrody Fryderyka. Muzycy tworzący skład w regularnie nagrywają kolejne płyty oraz koncertują.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Magma | Sixteen | Renata Dąbkowska | Siedem | Mafia | De Su | Big Day | Blenders

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy