Reklama

Big Cyc: PiS dał nam kopa (nowa płyta "30 lat z wariatami")

Krzysztof Skiba świętuje 30-lecie Big Cyca /Karol Makurat /Reporter

Z okazji swojego okrągłego jubileuszu grupa Big Cyc przygotowała specjalną płytę "30 lat z wariatami" (premiera w piątek 5 października). Swoje wersje nagrań zespołu zaprezentowali m.in. Wilki, De Mono, Dr Misio, Piersi, Enej, K.A.S.A. i Renata Przemyk.

"Daliśmy muzykom wolną rękę i pozwoliliśmy im zabawić się naszymi piosenkami. Są tu kompozycje bliskie oryginałom, a są takie, które wywracają piosenki do góry nogami. Ważne, że każdy zrobił to w swoim stylu" - wyjaśniają pomysł płyty muzycy grupy Big Cyc.

Reklama

- To ciekawy projekt, jakby Big Cyc bez Big Cyca. Otworzyliśmy się nie tylko na kapele rockowe ze swojego pokolenia. Pojawią się hiphopowcy, artyści kabaretowi... Wielu wspaniałych artystów oddają serce, nerkę i wątrobę podczas wykonywania piosenek Big Cyca - mówi Interii Krzysztof Skiba.

Okazuje się, że niektórym wykonawcom muzycy Big Cyca proponowali konkretne utwory - tak było np. z Renatą Przemyk, która zmierzyła się z piosenką "Nie ma tu nikogo".

- Bardzo często blask starych piosenek Big Cyc przywracają ci muzycy, którzy mieli swój ulubiony numer, ale wcale to nie musiał być przebój! Czasem bywało tak, że musieliśmy być kimś w rodzaju zawiadowcy stacji, żeby nie było sytuacji z dublowaniem - podkreśla Skiba.

- Nie chcieliśmy narzucać żadnej stylistyki. Myślę, że słuchanie tej płyty będzie fantastyczną zabawą dla fanów Big Cyca, którzy znają te oryginalne wersje. To dla nas ukoronowanie urodzinowej trasy - dodaje.

W jej ramach grupa wystąpiła na tegorocznym Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą (dawny Przystanek Woodstock). Na Małej Scenie wsparli ją wówczas m.in. Renata Przemyk, skrzypek Michał Jelonek, Jarex z zespołu Bakshish oraz sekcja dęta grupy Poparzeni Kawą Trzy. W ramach "polityki prorodzinnej" na scenie pojawili się też wokalista Kacper Jędrzejak (syn wokalisty i basisty Jacka "Dżej Dżeja" Jędrzejaka) i grający na gitarze Tytus Skiba, syn Krzysztofa Skiby.

Ostatnim studyjnym materiałem Big Cyca jest "Czarne Słońce Narodu" z maja 2016 r. na którym zespół zakpił z rządzących. Jednym z bohaterów płyty był Antoni Macierewicz, ówczesny minister obrony narodowej, o którym opowiada utwór "Antoni wzywa do broni".

Sprawdź tekst utworu "Czarne Słońce" w serwisie Teksciory.pl!

- Polityka jest częścią naszych życiorysów, myśmy od niej zaczynali, wywodzimy się z Pomarańczowej Alternatywy. To śmieszne, że ktoś nam teraz mówi, żebyśmy przestali się bawić w politykę i wrócili do muzyki. Naturalnym zachowaniem jest, że ma się dość polityki. Nie naszą winą jest, że bardziej znane są te nasze piosenki rozrywkowe, kojarzone z wesołym, krotochwilnym, sowizdrzalskim poczuciem humoru, jajcarskim podejściem do rzeczywistości. Ciężko być cały czas na tzw. wysokim diapazonie - podkreśla Krzysztof Skiba.

- Akurat ostatnie trzy lata to są lata, które przyniosły wiele szkód w Polsce, które niesamowicie zaostrzyły konflikt - dodaje Skiba, przypominając wykonawców zaangażowanych politycznie, jak m.in. Bob Dylan, John Lennon, Jimi Hendrix czy The Clash.

- W najczarniejszych snach nie przypuszczałem, że po 27 latach będę musiał walczyć o wolność słowa, walczyć z cenzurą, pisać piosenki tak polityczne. Żyjemy już w państwie, o którym już na pewno nie można powiedzieć, że jest demokratyczne. Już nie mówiąc o zawłaszczaniu mediów publicznych. Na początku trochę nas to śmieszyło, teraz już to śmieszne nie jest. Wszyscy nagle zdziwili się, że Big Cyc wydał tak ostrą płytę, a my tak naprawdę nie robimy nic nowego czy odkrywczego. Od 30 lat obserwujemy rzeczywistość i się z niej lepiej czy gorzej naśmiewamy.

Przypomnijmy, że Big Cyc domaga się od TVP przeprosin oraz miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wykorzystanie piosenki "Jak słodko zostać świrem" w programie "W tyle wizji" TVP Info. Podczas Pol'and'Rock Festival Skiba zadedykował utwór "Ja się nie zgadzam" prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu.

- Poważnie Big Cyca traktowali komuniści (bo nas zwalczali i zamykali w więzieniach) i partia Prawo i Sprawiedliwość, która nas zwalcza metodami administracyjnymi. Naciskając na organizatorów koncertów, cenzurując nas w mediach, blokując w mediach publicznych. Ale to zaraz pęknie i oni się będą tego wstydzić. Paradoksalnie PiS dał nam niesamowitego kopa. My już byliśmy tacy leniwi, coraz grubsi, coraz mniej nam się chciało, a teraz czuję się fantastycznie, bo walczę, robię happeningi, piszę nowe piosenki, naśmiewam się z władzy i znowu jestem młody. PiS przywrócił Big Cycowi młodość i za to, panie prezesie, dziękujemy! - kończy Skiba.

Oto szczegóły płyty "30 lat z wariatami":

CD1:

1. Kobranocka - "Berlin Zachodni"
2. Dr Misio - "Polacy"
3. Poparzeni Kawą Trzy - "Makumba"
4. Nocny Kochanek - "Wielka miłość do babci klozetowej"
5. Piersi - "Kumple Janosika"
6. Skorup & Dino - "Tu nie będzie rewolucji"
7. De Mono - "Aberdeen"
8. Łowcy. B - "Świat wg Kiepskich"
9. Kabanos - "Kapitan Żbik"
10. Cała Góra Barwinków - "Guma"
11. Renata Przemyk - "Nie ma tu nikogo"
12. Bakshish Viva! - "San Escobar (QŃ wersja)"
13. Hunter - "Dzieci Frankensteina"
14. Gutek - "Jeden za wszystkich"
15. Darmozjady - "Dramat fryzjerski"
16. K.A.S.A. - "Wszyscy święci"
17. No Logo feat. Marysia Sadowska - "Lecę w dół"
18. Buka - "Kręcimy pornola"
19. Letni Chamski Podryw - "Dziewczyny kochają niegrzecznych chłopaków"
20. TNBC feat. Magda Grąziowska - "Piosenka o Solidarności czyli wszystko gnije"

CD2:

1. Wilki - "Dres"
2. Enej - "Nienawidzę szefa"
3. Cyrk Deriglasoff - "Jak słodko zostać świrem"
4. Jelonek - "Antoni wzywa do broni"
5. Video - "Sąsiedzi"
6. Robert Cichy & Jarecki - "Ja chcę leżeć"
7. Farben Lehre - "Piosenka góralska"
8. Piotr Bukartyk - "To dla ciebie miły bracie"
9. Sztywny Pal Azji Zbyszek - "Kieliszek"
10. Niegrzeczni - "Guma"
11. Sobota - "Dzieci Frankensteina"
12. Ornette - "Durna piosenka"
13. Big Cyc & Piersi - "Słuchawki"
14. Bartas Szymoniak - "Dziki kraj"
15. Tabu - "Kocham piwo"
16. Mateo Colon - "Twoje glany"
17. Parnas Brass Band - "Rudy się żeni"
18. Golden Life - "Ballada o smutnym skinie"
19. Big cyc Viva! - "San Escobar".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Big Cyc | Krzysztof Skiba

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje