9 wspaniałych piosenek inspirowanych literaturą
Mika Aleksander
Dziś, 23 kwietnia, po raz 19. obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji księgarnie, pisarze i wydawcy przygotowali różne atrakcje. Dołączamy do nich prezentując zestawienie piosenek inspirowanych literaturą.
Data 23 kwietnia jest związana z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy, m.in. Williama Szekspira i Vladimira Nabokova. Pierwszy z wymienionych zainspirował całe rzesze muzyków. I to tak różnych, jak np. John Lennon, Paul McCartney, Dream Theater, czy młodzieżowe grupy Bastille i Mumford and Sons. Słynna czwórka z Liverpoolu do piosenki "I Am The Walrus" wplotła kilka wersów z "Króla Leara". Dream Theater zafascynował "Hamlet" - czemu upust dali w kompozycji "Pull Me Under", Bastille urzekły sonety, zaś Mumford and Sons, których w tym roku będzie można zobaczyć na Open'erze, materiał na swój debiut, "Sigh No More", napisali pod wpływem komedii "Wiele hałasu o nic".
The Beatles i "I Am The Walrus":
Twórczość Nabokova także cieszyła się uznaniem muzyków. Lana del Rey nie tylko próbowała stylizować się na bohaterkę skandalizującej - opowiadającej o mężczyźnie zafascynowanym niedojrzałymi dziewczynami - "Lolity", ale zdobyła się na użycie cytatów z powieści Rosjanina. Znalazły się w piosence "Off To The Races".
Lana del Rey i“Off to the Races":
Swoje piętno na wielu artystów z branży muzycznej wywarł George Orwell. Do najsłynniejszych utworów powstałych pod wpływem jego słynnej, futurystycznej antyutopii "Rok 1984" należą "1984" Davida Bowiego oraz "2+2=5" Radiohead. Pierwszy z nich finalnie trafił na album "Diamond Dogs", ale pierwotnie miał zostać wykorzystany w musicalu opartym na kanwie powieści.
David Bowie i "1984":
"2+2=5" to przykład fałszywego równania, symbolizującego działania państw autorytarnych, które narzucają obywatelom co powinni myśleć. Przerażony taką wizją - sugestywnie opisaną przez Orewlla - Thom Yorke stworzył mroczny i prawdziwie niepokojący utwór.
Radiohead i "2+2=5":
Kurt Cobain często podkreślał, że "Pachnidło" Patricka Süskinda to jedna z jego ulubionych książek. Temat mordercy z niezwykle rozwiniętym węchem, marzącym o stworzeniu doskonałego zapachu lider Nirvany poruszył w utworze "Scentless Apprentice".
Nirvana i "Scentless Apprentice":
O słynnej, kontrowersyjnej piosence "Sympathy for the Devil" The Rolling Stones krążą legendy. Jedna mówi, że została napisana na cześć szatana, bo muzycy zostali jego czcicielami. Inna, że powstała z fascynacji powieścią "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa, którą Mickowi Jaggerowi podsunąć miała jego ówczesna dziewczyna - Marianne Faithfull. Wokalista Stonesów obie te wersje dementował. Wyznał za to, że pracując nad utworem, inspiracji szukał w wierszach Charlesa Baudelaire'a. Uznajmy więc, że utwór na naszą listę pasuje.
The Rolling Stones i "Sympathy For The Devil":
Po dzieła literackie sięgali też przedstawiciele ciężkich brzmień. Studium psychologiczne człowieka będącego świadkiem okrucieństw wojny, które w "Komu bije dzwon" zawarł Ernest Hemingway poruszyło członków grupy Metallica na tyle, że nie tylko zapożyczyli od pisarza tytuł dla piosenki "For Whom the Bell Tolls", ale też skomponowali przekonującą muzykę oddającą nastrój powieści.
Metallica i "For Whom the Bell Tolls":
"Mordor", "Gollum" to słowa, które pojawiają się w tekście utworu "Ramble On" Led Zeppelin - wiadomo więc o jakie dzieło literackie autorom piosenki chodziło. Warto odnotować, że odniesienia do "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena znaleźć można też w innych utworach Jimmy'ego Page'a i spółki: "Misty Mountain Hop" i "The Battle of Evermore".
Led Zeppelin i "Ramble On":
"Wuthering Heights" to piosenka, od której rozpoczęła się wielka kariera Kate Bush. Artystka napisała ją w wieku 18 lat. Wprawdzie nie na skutek inspiracji książką "Wichrowe Wzgórza" Emily Jane Brontë a filmem opartym na jej kanwie, ale po dzieło literackie także sięgnęła. Odkryła nawet, że urodziła się w tym samym dniu co jego autorka.
Kate Bush i "Wuthering Heights":
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich powstał by promować czytelnictwo, wymienione wyżej piosenki bez wątpienia mają na tym polu niemałe zasługi.