Reklama

40-stka Sokoła: 7 najlepszych teledysków

Wojciech Sosnowski, czyli Sokół, 11 marca 2017 roku kończy 40 lat. Z tej okazji przedstawiamy siedem klipów, w których wystąpił. W jednym z nich pojawia się Rafał Maserak, tancerz znany z telewizyjnego show, co spotkało się z krytyką internautów.

Sokół kończy 40 lat

WhiteHouse & WWO - "Każdy ponad każdym"

O wspólnym utworze duetu Magiera i L.A. napisano już niemal we wszystkich podsumowaniach dotyczących historii polskiego rapu. Kawałek po dziś dzień uważany jest za majstersztyk storytellingu. Również klip, stworzony w formie komiksu, robi wrażenie. Za jego animowane fragmenty odpowiadali Rafał Sadowy i Filip Wiśniowski z RFX Postproduction. Kadry filmowe dograli natomiast ludzie z ekipy Grupa 13. W 2006 roku "Każdy ponad każdym" został nagrodzony srebrną iglicą za najlepszy wideoklip na wrocławskim festiwalu filmowym Ofensiva.

Sokół i Marysia Starosta - "Wyblakłe myśli"

Reklama

Sokół swój kunszt do opowiadania historii zaprezentował również przy okazji utworu "Wyblakłe myśli", pierwszym singlu promującym drugą wspólną płytę z Marysią Starostą "Czarna biała magia". Za bit odpowiedzialny był Magiera. Za reżyserię odpowiedzialny natomiast sam Sokół.

W rozmowie z blogiem Design Magazyn Sokół przyznał, że wszystkie projekty graficzne, w których macza palce podpisuje jako Wal&Gura. "Robiłem głównie teledyski nasze z Marysią, sporo montowałem. Z graficznych rzeczy projektowałem głównie okładki i koszulki dla samego siebie, identyfikację 'Czarnej Białej Magii' i 'Czystej Brudnej Prawdy'. Logo ŚRÓ - nieoficjalny znak mieszkańców dzielnicy Śródmieście - i takie tam" - mówił raper.

Rolę główną w teledysku zagrała Maria Konieczna.

Sokół i Marysia Starosta - "Myśl pozytywnie"

Jednym z teledysków, o którym mówił Sokół w rozmowie ze szczecińskim blogerem, był również klip do utworu "Myśl pozytywnie" z "Czystej Brudnej Prawdy". Numer wyprodukował DJ Wicher, a scratche dołożył Deszczu Strugi. Przy reżyserii Sokoła wsparł Kuba Luniewski.

Sokół feat. Pono - "Poczekalnia dusz"

To być może jeden z najbardziej klimatycznych klipów, w jakich pojawił się Sokół w swojej karierze. Teledysk nakręcony został w Barze Kawowym przy Kaśce, a wystąpili w nim m.in. Grażyna Wolszczak, bokser Albert Sosnowski, tancerz Rafał Maserak oraz prezenterka telewizji Viva, a prywatnie żona Tomasza Iwana, Natalia Jakuła. Muzycznie Sokoła wsparł natomiast Sylwester Kozera z Kapeli Czerniakowskiej.

Jednym z najczęściej wspominanych przez internautów fragmentów teledysku jest tańczący Maserak w bluzie PROSTO (niektórzy chwalili go za dystans do siebie, inni wyśmiewali i krytykowali także Sokoła za zaproszenie tancerza do współpracy). Celebryta doczekał się nawet osobnej linijki, którą stworzył Peja w "Czasie hardcoru" ("Zalatujesz wioską, jak Maserak w bluzie PROSTO").

Sokół i Marysia Starosta - "Zepsute miasto"

Płytę "Czarna biała magia" oprócz "Wyblakłych myśli" promował również teledysk do utworu "Zepsute miasto" z bitem od kultowego DJ Premiera. I również w nim po raz kolejny pojawił się Rafał Maserak. Dlaczego? Bo w klipie umieszczono klika nawiązań do popularnych, polskich hiphopowych teledysków (klipy Pona, WWO, Molesty i poprzednich Sokoła). W teledysku wystąpił również znany kibic Legii Warszawa, Staruch.

Szczur i DJ B. feat. Pezet, Juras, Sokół - "Dom zły"

Pomysł na płytę duetu producenckiego był prosty - miało być jak z horroru. W przypadku utworu "Dom Zły" na pewno się to udało. Oszczędny bit, dobre linijki każdego z raperów oraz klimatyczny teledysk stworzony przez Krzysztofa Kiziewicza (z głową Sokoła powieszona na haku!) mogły się podobać.

L.U.C. feat. Sokół - "Pospolite Ruszenie"

Singel eLUCe i Sokoła zwiastował większą akcję, którą Łukasz Rostkowski chciał objąć całą Polskę. Przedsięwzięcie miało na celu "oczyszczenie i uspójnienie wizualno-estetycznego wyglądu polskich miast oraz poszukiwanie w dialogu rozwiązania dla tysięcy nieudolnie odnawianych bloków w całej Polsce".

Klip powstał we współpracy artystów z Narodowym Centrum Kultury i Endorfina Media.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Sokół

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje