Tłum gwiazd, emocje i wielkie nazwiska. Opole 2025 zapowiada się imponująco
Wielkie emocje i plejada gwiazd – tak zapowiada się 62. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas specjalnej konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy ujawnili szczegóły tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 12–15 czerwca. Wśród artystów nie zabraknie legend polskiej sceny muzycznej, a prawdziwą niespodzianką ma być występ międzynarodowej gwiazdy – Garou.

Tegoroczna edycja opolskiego festiwalu obfitować będzie nie tylko w dobrze znane koncerty, ale też w wyjątkowe niespodzianki. Jedną z nich jest zapowiedziany udział kanadyjskiego artysty Garou, który wystąpi podczas koncertu "Trzy ćwiartki Jacka Cygana" w niedzielny wieczór. Ten występ ma być jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów całego festiwalu.
Debiuty z muzycznym hołdem dla Breakoutu
Festiwal zainauguruje koncert "Debiuty", którego część otwierająca poświęcona zostanie legendarnemu zespołowi Breakout. Przeboje grupy zabrzmią w wykonaniu takich artystów jak Kuba Badach, Miuosh czy Natalia Przybysz. W części konkursowej zaprezentuje się dziesięcioro młodych wykonawców, którzy powalczą o nagrody im. Anny Jantar i publiczności.
Hip-hopowe podwórko - trzy pokolenia rapu
Jeszcze tego samego dnia scena opolskiego amfiteatru zamieni się w miejskie podwórko - podczas koncertu "Hip-Hop. Jedno podwórko" spotkają się przedstawiciele trzech generacji polskiego rapu. Obok pionierów, takich jak Paktofonika i Molesta, pojawią się reprezentanci nowej fali i najmłodszej sceny. Wizualna oprawa, graffiti i narracja koncertu mają opowiedzieć historię polskiego hip-hopu w unikalnej formie.
Premiery i SuperJedynki - piątek pełen hitów
Drugi dzień festiwalu zdominuje koncert "Premier", w którym obok konkursowych utworów usłyszymy duet Andrzeja Piasecznego i Roberta Chojnackiego z okazji 30-lecia "Sax & Sex".
Tego samego wieczoru scena należeć będzie do gwiazd "SuperJedynek". Na liście wykonawców znaleźli się m.in. IRA, Doda, Urszula i Myslovitz. Gościem specjalnym będzie młody perkusista Igor Falecki, który wykona unikalne aranżacje klasycznych przebojów.
Prywatki i kabarety - sobota z nostalgią i humorem
W sobotni wieczór widzowie zostaną zaproszeni do sentymentalnej podróży w czasie podczas koncertu "Zróbmy więc prywatkę…", który przypomni największe przeboje ostatnich dekad.
Tuż po muzycznej podróży w przeszłość scenę przejmą kabareciarze. "KabareTYM" będzie hołdem dla zmarłego w grudniu 2024 roku Stanisława Tyma. Zgodnie z jego duchem, koncert ma być ironiczny, zaskakujący i pełen humoru. Wystąpią m.in. Ani Mru Mru, Mumio, Artur Andrus i Jacek Fedorowicz.
Niedziela z Cyganem i Trzcińskim
Ostatni dzień festiwalu otworzy koncert urodzinowy "Trzy ćwiartki Jacka Cygana". Wystąpią m.in. Edyta Górniak, Mietek Szcześniak, Ralph Kaminski i Andrzej Seweryn. Sam jubilat - autor setek niezapomnianych tekstów - będzie gospodarzem wydarzenia.
Wieczorem odbędzie się koncert zamknięcia - "Małe tęsknoty" - poświęcony pamięci kompozytora Wojciecha Trzcińskiego. Na scenie pojawią się jego muzyczni przyjaciele oraz współcześni artyści, którzy zinterpretują jego dorobek na nowo.
Opole 2025: Święto muzyki z rozmachem
Tegoroczna edycja KFPP w Opolu zapowiada się jako wyjątkowe muzyczne święto - z rozmachem, emocjami i szacunkiem dla tradycji. W programie znajdą się zarówno nowości, jak i wspomnienia, koncerty tematyczne, debiuty i kabarety - wszystko to z udziałem największych gwiazd polskiej i światowej sceny.