Skinny Puppy po raz pierwszy w Polsce
W drugiej połowie sierpnia na dwa koncerty do naszego kraju przyjedzie grupa Skinny Puppy, uznawana za klasyków industrialu.
Kanadyjska formacja jest legendą i prekursorem tego gatunku, inspiracją i wzorem dla rzeszy muzyków takich jak chociażby Rammstein czy Marylin Manson.
Skinny Puppy powstał 27 lat temu w kanadyjskim Vancouver. Założyli go Kevin "Ogre" Ogilvie i Kevin "cEvin Key" Crompton. Grupa - uważana za twórców electro-industrialu - początkowo została powołana do życia jako eksperymentalny projekt cEvina Keya. Z czasem artystyczny eksperyment ewoluował w pełnowymiarowy zespół z udziałem wokalisty Nivka Ogre'a. Podczas niemal trzech dekad istnienia formacja wydała do tej pory 12 studyjnych płyt oraz dała szereg koncertów na całym globie. Jedynymi niezmiennymi członkami byli Ogilvie i Crompton, ale przez skład przewinęły się takie nazwiska jak Dwayne Goettel (1986-1995), Dave "Rave" Ogilvie (długoletni współpracownik, producent oraz czwarty nieoficjalny członek formacji, aż do 1995), Mark Walk (2003-nadal). Grupa w nagraniach wielokrotnie podejmowała gości, wśród których można wymienić między innymi Billa Leeba (1985-1986), Ala Jourgensena (1989) oraz wielu innych.
Po wydaniu pierwszej kasety w 1984 roku zespół podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy. W latach 1984-92, czyli do wydawnictwa "Last Rights", obserwować można rozwój twórczości zespołu. Wśród gatunków, które w swojej twórczości grupa w tym okresie łączyła, możemy wymienić elementy ambientu, noise, new wave, electro, muzyki rockowej, a wszystko to podlane innowacyjnym wykorzystywaniem sampli.
Od 1993 roku zespół zajął się tworzeniem nowego materiału, niestety formacja zaczęła się borykać się z poważnymi problemami - zmianami personalnymi, animozjami w zespole, narkotykami. W tym samym roku z zespołu odeszli Rave oraz Nettwerk. Dwa lata później z uczestnictwa w zespole zrezygnował Ogre. Dwa miesiące potem wskutek przedawkowania zmarł długoletni współpracownik - Goettel. Zespół jeszcze rok później zdążył wydać tworzoną przez te lata płytę dedykowaną pamięci Goettela, zatytułowaną "The Process". Był to ostatni album stworzony przez grupę w latach 90. Każdy z muzyków zajął się swoimi projektami, a Skinny Puppy zawiesił działalność, aż do koncertu na festiwalu w Dreźnie w 2000 roku.
Trzy lata później zespół postanowił się oficjalnie reaktywować z Walkiem i rok później wydał swój pierwszy od ośmiu lat krążek o tytule "The Greater Wrong of the Right". Ostatnią pozycją w dorobku Kanadyjczyków jest album "Mythmaker", który w ukazał się w 2007 roku. Teraz Skinny Puppy nadchodzi z nowym materiałem. Ten 13. album w dyskografii Skinny Puppy nosi tytuł "In Solvent See".
Skinny Puppy słynie z wyjątkowych koncertów, na których centralną postacią jest Ogre, który obejmuje rolę performera - oblewa się sztuczną krwią, rozmazuje sobie błoto na twarzy, wykorzystuje maski i bandaże, porusza się na specjalnych szczudłach. Całości obrazu dopełniają nietuzinkowe wizualizacje.
Zobacz Skinny Puppy na żywo:
Oto szczegóły koncertów Skinny Puppy w Polsce:
17.08. - Kraków, Rotunda (bilety: 85 zł, w dniu koncertu: 95 zł)
18.08. - Warszawa, Progresja (bilety: 90 zł, w dniu koncertu: 100 zł).