Płoccy radni PiS przeciwko koncertowi R.U.T.A.

Radni PiS wystąpili z apelem do prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego (PO) o natychmiastowe wycofanie się samorządu ze współpracy z grupą tworzącą projekt muzyczny R.U.T.A., której zarzucają m.in. wyśmiewanie wartości chrześcijańskich.

Politykom PiS nie spodobały się historyczne, ludowe teksty wykonywane przez zespół R.U.T.A.
Politykom PiS nie spodobały się historyczne, ludowe teksty wykonywane przez zespół R.U.T.A. 

W swoim apelu radni PiS stanowczo sprzeciwiają się finansowaniu z budżetu Płocka "przedsięwzięć kulturalnych mających na celu wyśmiewanie, oczernianie wartości chrześcijańskich, wiary i księży".

Płoccy radni PiS określają grupę R.U.T.A jako "lewacką kapelę", a działania prowadzone przez osoby związane z tym projektem muzycznym oceniają jako godzące "w wiele uniwersalnych wartości, stanowiących o tożsamości naszego społeczeństwa".

Grupa R.U.T.A ma wystąpić w Płocku 19 sierpnia w ramach organizowanej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS) imprezy "Rynek Sztuki". Pełniący obowiązki dyrektora POKiS Radosław Łabarzewski nie zgadza się z zarzutami radnych PiS. W rozmowie z PAP podkreślił, że kierowana przez niego instytucja zajmuje się działalnością kulturalną, a nie polityczną. "Wzywanie do odwołania koncertu to próba cenzurowania kultury, sztuki" - oświadczył Łabarzewski.

"Publiczne poniżanie innych ludzi, niezależnie kim są, winno być piętnowane przez władzę publiczną (rządową, samorządową), nie zaś promowane i wspierane finansowo" - argumentują w apelu politycy PiS. Podnoszą przy tym, iż "trudno pogodzić się z faktem, że za pieniądze mieszkańców promuje się grupę osób, których celem jest godzenie w najwyższe wartości patriotyczne, poprzez np. nawoływanie do bojkotu i blokowania Marszu Niepodległości w dniu 11 listopada".

Jako przykłady m.in. wyśmiewania księży radni PiS podają teksty utworów z płyty pt. "Gore - Pieśni buntu i niedoli XV-XX wieku"., informując jednocześnie, że 7 sierpnia podczas występu Kapeli Ze Wsi Warszawa na Off Festival Maciej Szajkowski, twórca projektu R.U.T.A., miał wzywać do zatrzymania Marszu Niepodległości, nazywając go marszem "faszystów, rasistów, nacjonalistów i innych zboczeńców".

Zobacz teledysk do utworu "Z batogami" R.U.T.A.:

"Jeżeli dobiera się jakieś zespoły, projekty muzyczne, to dobrze byłoby wcześniej przyjrzeć się temu, co proponują w swoim repertuarze i jakie promują myśli, poglądy" - powiedziała PAP przewodnicząca klubu radnych PiS Violetta Kulpa. Dodała, że "jeśli ktoś ma wolę i życzenie zaprosić muzyków projekty muzycznego R.U.T.A., to niech zaprasza za prywatne pieniądze, a nie za pieniądze podatników".

Szef POKiS, odpierając zarzuty radnych PiS, zapewnił, że o zaproszeniu grupy R.U.T.A. zdecydowała wartość artystyczna prezentowanego projektu.

"Połączenie historycznych pieśni z muzyką postpunkową, neofolkiem dało bardzo ciekawy efekt artystyczny. To projekt muzyczny doceniany w kraju i za granicą. Tym kierowaliśmy się zapraszając zespół" - powiedział Łabarzewski. Podkreślił, że doszukiwanie się związków między historycznymi tekstami, pochodzącymi z XVI, czy XVII wieku, a obecną sytuacją Polski jest absurdem. W tym kontekście - zdaniem Łabarzewskiego - zarzut dotyczący wyśmiewania wartości chrześcijańskich i księży jest daleko idącym nadużyciem.

POKiS prezentuje grupę R.U.T.A. jako niecodzienny projekt muzyczny, którego pomysłodawca Maciej Szajkowski zebrał znalezione m.in. w XVIII-wiecznych księgach pieśni buntu i niedoli oraz skargi chłopskie. W informacji przypomina się, że pieśni te nie mogły być śpiewane powszechnie, jak pieśni weselne, czy żniwne, a funkcjonowały na zasadzie "drugiego obiegu", głównie tam, gdzie pańszczyzna była najbardziej odczuwalna - w Galicji, na Polesiu. POKiS informując o genezie projektu, podaje, że skrót R.U.T.A. można tłumaczyć jako: Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno-Artystowska.

Posłuchaj utworu "Lament chłopski":

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas