"Następca Mozarta" w Polsce

Aphex Twin, ikona muzyki elektronicznej, będzie gwiazdą 7. Festiwalu Sacrum Profanum.

Aphex Twin
Aphex Twin 

"Kilka miesięcy szczegółowych rozmów zakończyło się sukcesem. Bardzo zależało nam na zaproszeniu tego artysty, nazywanego po obu stronach Atlantyku następcą Mozarta i jednoosobowym Kraftwerk. To najważniejszy przedstawiciel gatunku, wytyczający nowe ścieżki i trendy w rozwoju muzyki elektronicznej na świecie. Pokazuje się niezwykle rzadko, pieczołowicie dobierając miejsca swoich występów. Tym bardziej jesteśmy dumni, że jego dwa (sic!) ekskluzywne koncerty odbędą się w ramach finału 7. Festiwalu Sacrum Profanum" - powiedział o zaproszeniu Aphex Twin Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Aphex Twin (właściwie: Richard David James), uznawany przez krytyków za jednego z najbardziej twórczych artystów współczesnej muzyki elektronicznej, wystąpi w hali ocynowni chemicznej w Nowej Hucie 18 i 19 września. Krakowska publiczność będzie świadkiem wyjątkowego wydarzenia: artysta nie tylko wystąpi po raz pierwszy w Polsce, ale także wyjątkowo - zagra dwa koncerty pod rząd.

Aphex Twin jest twórcą mającym duży wpływ na innych artystów, operujących bardzo często na zupełnie odmiennych płaszczyznach muzycznych. Jego utwory były wykonywane m.in. przez zespół London Sinfonietta i Alarm Will Sound, a jego twórczość cenią muzycy kultowej formacji Radiohead. Aby opisać muzykę tworzoną przez Aphex Twin, jego własna wytwórnia - Rephlex Records wprowadziła w 1991 roku pojęcie "braindance". "Braindance to gatunek który obejmuje najlepsze elementy wszystkich innych gatunków takich jak muzyka tradycyjna, klasyczna, elektroniczna, współczesna, popularna, industrialna, ambient, hip-hop, elektro, techno, break beat, hardcore, ragga, garage, drum and bass". "Braindance" odnosi się do przyszłościowej muzyki elektronicznej, która zarówno pobudza umysł jak i wyzwala chęć tańca.

Aphex Twin jest także jednym z głównych przedstawicieli gatunku IDM (ang. Intelligent Dance Music) - powstałego na początku lat 90. i rozpowszechnionego przez wytwórnię Warp Records i serię albumów "Artificial Intelligence".

Oprócz muzyki, dodatkowym obszarem działalności Aphex Twin jest fotografia i sztuki audiowizualne. Wykorzystuje je m.in. w teledyskach, w których zwykle pojawia się przekształcona lub zdeformowana twarz Jamesa (np. "Come to Daddy"). Najsłynniejszym klipem Aphex Twin jest

"Windowlicker"

, który każdy szanujący się fan muzyki musi znać.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas