Jello Biafra gwiazdą Jarocina!

Znamy kolejnych, ostatnich już, artystów, którzy wystąpią na Jarocin Festiwalu (20-22 lipca)! Będą to Jello Biafra and the Guantanamo Schood of Medicine, Starzy Sida, Arka Noego, Paula i Karol oraz NOKO!

Jello Biafra wystąpi w tym roku w Jarocinie
Jello Biafra wystąpi w tym roku w Jarociniemateriały prasowe

Grupy Dead Kennedys nikomu nie trzeba przedstawiać. Legendarny punkowy zespół powstał w 1978 roku w San Francisco i od początku budził wiele emocji. To jedna z najważniejszych formacji tego gatunku, a Jello Biafra jest jednym z najbardziej charyzmatycznych punkowych wokalistów. Grupę, już od momentu powstania, wyróżniało polityczne zaangażowanie, a aktywność jego członków nie ograniczała się jedynie do sceny muzycznej - sam Jello Biafra w 1979 roku zgłosił swoją kandydaturę na burmistrza San Francisco i zyskał 4% głosów, obiecując m.in. przebranie polityków i biznesmenów w stroje klaunów.

Niestety zespół rozpadł się w 1986 roku, Jello Biafra kontynuował jednak karierę solową. W tym czasie współpracował między innymi z Melvins, NoMeansNo czy Lard. Jego zespół - Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine nawiązuje do stylistyki Dead Kennedys, a na koncertach wykonuje również ich utwory. Koncert na festiwalu w Jarocinie będzie jedynym występem Jello Biafra w Europie tego lata. To wyjątkowa okazja do usłyszenia na żywo m.in. kultowego "California Über Alles"!

Starzy Sida to projekt powstały z połączenia zespołów Brudne Dzieci Sida i Starzy Singers.

Brudne Dzieci Sida to zespół dość nietypowy, gdyż jednoosobowy, stworzony przez Grzegorza "Patyczaka" Kmitę. Projekt debiutował w 1997 roku kasetą "Trzy akordy darcie mordy". Patyczak tworzy punk rocka, choć na scenie zwyczajowo występował sam, jedynie z gitarą akustyczną. Przylgnęła do niego etykietka "punkowego barda", który gra w najdziwniejszych miejscach, dla różnych grup ludzi, zawsze jednak wciągając ich w swoje nietypowe show.

Starzy Singers to z kolei pełnowymiarowy zespół, powstały również w latach 90., w Warszawie. Zgodnie z deklaracjami kieruje się hasłem "wczoraj Kotły, dzisiaj Wembley, jutro cały świat!" i być może w ramach tego planu w 2000 roku podjął się współpracy z Patyczakiem z Brudnych Dzieci Sida. Do spotkania doszło na jednej z imprez cyklu "Miasto i poeci". Starzy Sida zagrali parę koncertów i rok później wydali wspólną płytę. To punk rock najlepszej jakości!

W 2012 roku, specjalnie na Jarocin Festiwal, Starzy Sida powracają i zagrają swój jedyny koncert w te wakacje!

Zespół Arka Noego powstał w 1999 roku. Od samego początku przewodzi jej Robert "Litza" Friedrich, znany przede wszystkim z zespołów 2Tm2,3, Acid Drinkers, Turbo czy też ostatnio Luxtorpeda. W skład Arki Noego wchodzi 8 muzyków oraz od 12 do 15 dzieci - głównie pociech członków zespołu.

W Jarocinie Arka pojawi się ze swoją ostatnią płytą "Pan Krakers". To album niezwykły, bowiem dzieci mierzą się na nim z punkowymi utworami Kultu, Brygady Kryzys, Armii, Dezertera czy Oddziału Zamkniętego - zespołów znanych doskonale ze sceny Jarocina lat 80. Jak zabrzmią te piosenki w wykonaniu Arki Noego? Przekonamy się w tym roku!

Paula i Karol to wspólne przedsięwzięcie Pauli Bialskiej i Karola Strzemiecznego. Projekt narodził się w 2009 roku w Warszawie, kiedy to muzycy usiedli do napisania wspólnie swoich pierwszych, folkowo-popowych piosenek. Dotychczas nagrali trzy płyty - EP "Goodnight Warsaw" i długogrające "Overshare" i "Whole Again". Zespół powraca do Jarocina, by zaprezentować nową płytę!

Zespół NOKO bywalcom Jarocina powinien być doskonale znany, gdyż w 2011 roku zdobył na festiwalu Nagrodę Publiczności. Ponadto w 2009 roku grupa supportowała Comę na bardzo udanej trasie koncertowej. Muzycy wzięli też udział w pierwszej polskiej edycji programu "Must be The Music. Tylko Muzyka", docierając do samego finału!

Brzmienie NOKO to połączenie rocka, metalu i grunge'u. Dzięki aktywnemu działaniu na polskiej scenie rockowej zespół zdobył już sporo fanów i z pewnością przekona do siebie kolejnych na głównej scenie Jarocin Festiwalu 2012!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas