Inne brzmienia w Lublinie

Koncertem formacji EMPE3, projektu Mateusza Pospieszalskiego z Voo Voo rozpoczyna się w piątek, 11 lipca, Festiwalu Muzyki Strefa Inne Brzmienia Lublin-Lwów 2008. Gwiazdą imprezy będzie Morcheeba.

Morcheeba to główna gwiazda festiwalu Inne Brzmienia - fot. Rui M. Leal
Morcheeba to główna gwiazda festiwalu Inne Brzmienia - fot. Rui M. LealGetty Images/Flash Press Media

W festiwalu (11-20 lipca) wezmą udział polscy i zagraniczni muzycy, artyści plastycy i fotograficy oraz osobowości świata kultury, filmu, nauki i mediów. W trakcie imprezy odbędzie się 10 koncertów, wystawy oraz warsztaty artystyczne. Organizatorzy przewidują udział kilkudziesięciu tysięcy osób.

"Dzięki współpracy reprezentantów różnych gatunków muzycznych i różnej narodowości powstanie nowa jakość, nieulegająca popularnym trendom i komercji. Wbrew pozorom, zapotrzebowanie na oryginalne, ambitne propozycje o dużej randze artystycznej jest ogromne" - mówi dyrektor koncertu Mirek "Kiton" Olszówka.

Inne Brzmienia rozpoczną się Fanfarami z Wieży Trynitarskiej. Pierwszego dnia zobaczymy m.in. EMPE3, Motion Trio oraz połączenie jamajskiego reggae i góralskiego folkloru, czyli Trebunie Tutki & Twinkle Brothers.

W sobotę, 12 lipca, na Rynku Starego Miasta w Lublinie wystąpi gwiazda festiwalu - Morcheeba. Festiwal zakończą koncerty zespołów Voo Voo i Haydamaky.

W trakcie dziesięciodniowego Festiwalu odbędą się liczne wystawy fotograficzne i malarskie w lubelskich galeriach i w plenerze. Zaprezentowane zostaną prace takich artystów, jak Wojciech Druszcz, Tomasz Sikora czy Andrzej Dudziński. Odbędą się warsztaty muzyczne, m.in. gramatyka bębnienia i cyfrowe warsztaty DJ-skie, które poprowadzi Hirek Wrona. Warsztaty fotograficzne i sztuki wideoklipu będą uzupełnieniem mistrzowskich warsztatów artystycznych projektu.

"Specyficzna duchowość kresowa Lublina znajdzie wyraz w tym kolejnym projekcie, realizowanym ze Lwowem" - zapowiada współorganizator Festiwalu, wicedyrektor Kancelarii Prezydenta d/s Marketingu w Urzędzie Miasta Lublin, Michał Krawczyk.

"Połączenie różnych gatunków sztuki oraz kilku narodowości odzwierciedli kulturowe bogactwo Lublina i doskonale skomponuje się z nim" - dodaje. Wspólne przedsięwzięcie polskiego i ukraińskiego miasta oraz firmy Kiton Art zostanie utrwalone w książce i na płycie CD.

Wydarzeniom artystycznym będzie towarzyszył cykl debat pod wspólnym tytułem "Salony Polityki - Granice Europy", nawiązujący do aktualnego pytania o europejską tożsamość.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas