Zmarła projektantka mody Vivienne Westwood. Tak żegna ją świat muzyki
W wieku 81 lat zmarła w czwartek brytyjska projektantka mody Vivienne Westwood, która odegrała kluczową rolę w latach 70. ub. wieku w subkulturze punków. O śmierci projektantki, jednej z najbardziej znanych w środowisku, poinformował jej dom mody. Przyczyny zgonu nie podano.
"Vivienne Westwood zmarła spokojnie dzisiaj w otoczeniu rodziny, w Clapham, w południowym Londynie. Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne aby powodować zmiany na lepsze" - głosi opublikowane oświadczenie.
Kariera Westwood w świecie mody rozpoczęła się w latach 70. ub. wieku wraz z eksplozją subkultury punków i ich charakterystyczną muzyką, sposobem bycia i ubioru. Do świata mody wniosła radykalną zmianę podejścia do tzw. stylu ulicy projektując m. in. stroje dla zespołu Sex Pistols.
Wkrótce zaczęła odnosić sukcesy na pokazach mody w Londynie, Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Jej nazwisko stało się synonimem nowego, często szokującego stylu i podejścia, chociaż zmieniała dość często swoje stroje. Jak pisali recenzenci, nigdy nie było wiadomo czym zaskoczy widzów na pokazach.
Modelki ubrane w stroje Westwood często nosiły na T-shirtach i innych elementach ubioru hasła wzywające do walki ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Była znana z poparcia dla kontrowersyjnego założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a.
Vivienne Westwood nie żyje. Tak żegna ją świat muzyki
Westwood była jedną z najważniejszych projektantek mody w świecie filmu i muzyki. To ona inspirowała całe pokolenia artystów do uzewnętrzniania swoich najdzikszych koncepcji na scenie. Krótko po śmierci w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy wielu gwiazd, na które praca Westwood miała wpływ.
Yoko Ono napisała: "Spoczywaj w pokoju, Vivienne. Co za kobieta - młoda sercem, zmotywowana, piękna i elegancka. Nasze najszczersze kondolencje dla Andreasa, Bena, Josepha i całej rodziny. Miłość, yoko"
Nancy Sinatra zamieściła zdjęcie projektantki i dopisała: "Jest mi tak przykro. Powodzenia, panno Westwood. Uczyniłaś zmianę".
Wpis pojawił się także na koncie rockowego zespołu Duran Duran, który karierę zaczął w momencie, gdy projekty Vivienne Westwood zyskiwały popularność.
"Nie wiem od czego zacząć wyrażanie smutku z powodu śmierci Vivienne Westwood. Największa z angielskich projektantów mody w historii? Na pewno najbardziej oryginalna i wpływowa. Bez niej nie ma punka, Sex Pistols i przyszłości. I naprawdę urocza kobieta, która nigdy nie szła na kompromis. Nie będzie drugiej takiej jak ona. Rzadko bywają dni, w których Vivienne nie ma wpływu na mój dobór ubrania. Kogo mamy teraz naśladować?" - napisał John Taylor, basista zespołu.
"Prawdziwa wizjonerka. Prawdziwa aktywistka. Prawdziwa ARTYSTKA. Spoczywaj w pokoju, Vivienne Westwood" - napisał Sam Smith.
Na Instagramie zdjęcie Westwood zamieścił również polski artysta, Ralph Kaminski.
Prawdziwe epitafium stworzyła Stella McCartney - córka Paula McCartneya, a zarazem popularna projektantka mody. Jej długi pożegnalny wpis jest ostatnim słowem skierowanym w stronę brytyjskiej legendy.
"Nie mogę uwierzyć, że to piszę... Dziś straciliśmy jedną z najrzadszych brytyjskich ikon mody w historii. Vivienne Westwood zainspirowała moją karierę projektantki odwagą i wulgarnością. To ona wymyśliła punk. Pamiętam, jak siedziałam z nią godzinami na urodzinowej kolacji Juergena Tellera, jak delikatnie analizowała róg obrusu, składając go z precyzją jak japońskie origami... Zdałam sobie sprawę, że tworzyła maleńki wzór i projektowała obiekt zero-waste, z niewielkimi zmianami. Była geniuszem.
Vivienne wymyśliła historyczne momenty projektowania mody, które obudziły nas wszystkich i wstrząsnęły branżą do głębi. Wytyczała drogę do przodu, nigdy nie przepraszając za obnażanie niesprawiedliwych krzywd na świecie i zadawanie niewygodnych pytań. Vivienne mówiła to tak, jak to widziała. Chciała uczynić modę lepszą. Vivienne przekraczała wszelkie granice i trzymała głowę wysoko. Była bezczelna, niepokorna i miała najprawdziwszą atmosferę "pier*** się", jaką kiedykolwiek znałam. Nigdy nie spotkałam nikogo takiego jak ona. Mam nadzieję, że więcej będzie takich jak ona...Więcej walczyć jak ona, więcej tworzyć jak ona, więcej celebrować, tak jak ona. Dziękuję Ci Damo Vivienne Westwood za wszystko co nam dałaś. Będziesz żyła wiecznie. Boże zachowaj Westwood... Punk rock nigdy nie umrze" - czytamy.
Vivienne Westwood miała 81 lat. Była ikoną światowej mody
Westwood zaprojektowała m. in. w 1989 r. strój dla ówczesnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, w którym pojawiła się na okładce kolorowego magazynu.
W 1992 r. królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II odznaczyła ją Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE). Jednak nawet wówczas, podczas uroczystości w pałacu Buckingham, potrafiła zaszokować obecnych swym niekonwencjonalnym strojem.
"Jedynym powodem, dla którego jestem w świecie mody jest niszczenie słowa konformizm. Nic mnie nie interesuje jeżeli nie ma tego elementu" - napisała Westwood w swojej biografii, która ukazała się w 2014 r.
Czytaj też: