Sam Smith

Sam Smith fot. East News
data urodzenia
19.05.1992 r.
pochodzenie
Wielka Brytania
imię i nazwisko
Samuel Frederick Smith
4,0
Oceń
Głosy
4

Biografia

Sam Smith - początki kariery

Sam Smith urodził się 19 maja 1992 roku w Londynie. Waży 86 kg i ma 188 cm wzrostu. Piosenkarz i autor tekstów, którego pełne imię i nazwisko brzmi - Samuel Frederick Smith. Dzieciństwo spędził na wsi, w miejscowości Great Chishill, gdzie uczęszczał do katolickiej Thomas More Primary School.

W wieku dwunastu lat przeszedł zabieg liposukcji, który był mu potrzebny aby zniwelować problem piersi, które pojawiły się poprzez nieprawidłowe działanie estrogenu. Operacja pozwoliła mu uporać się z problemem samoakceptacji, ale i akceptacją ze strony rówieśników. 

Dzięki brytyjskiej, krajowej organizacji sztuk scenicznych - Youth Music Theatre UK w 2007 roku zagrał w produkcji “Oh! Carol". Zanim jednak trafił do organizacji, występował jako jeden z członków zespołów jazzowych. Uczęszczając do Katolickiej Szkoły im. Świętej Marii w Bishop Stortford brał czynny udział w występach Młodzieżowego Chóru Cantate oraz w grupie teatralnej Bishop’s Stortford Junior Operatics. Ponadto pobierał nauki śpiewu oraz pisania tekstów od wokalistki jazzowej Joanny Eden. 

Kończąc szkołę w wieku 18 lat, Sam Smith przeprowadził się do Londynu i zatrudnił się jako barman. Zdobyta praca pozwoliła mu na zarobienie pieniędzy, zarówno na życie prywatne, jak i na realizację swoich celów.
Od 2012 roku Sam Smith rozpoczął współpracę z angielskim duetem muzyki elektronicznej - Disclosure, z którym stworzył piosenkę pt. “Latch".

Sam Smith: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Przełomem w karierze Sama było rozpoczęcie kariery z Disclosure. Ich pierwsze wspólne nagranie osiągnęło sukces, trafiając na 11. pozycję krajowej listy przebojów. 

Następnie przyszedł czas na singiel “Lay Me Down", który nagrał na początku roku 2013 i który trafił na jego debiutancki album “In the Lonely Hour". Przełomowym singlem tego albumu jest utwór “Stay With Me", który w 2014 roku rozbrzmiał we wszystkich stacjach radiowych. 

Poza “Stay With Me", popularnością cieszą się także: “Money on My Mind", wydany 16 lutego 2014 roku jako drugi singiel, “I’m Not the Only One" - czwarty singiel, wydany w dniu 31 sierpnia 2014 roku, “Like I Can", wydany w dniu 5 grudnia 2014 roku.

Na swoim koncie Sam Smith ma cztery albumy studyjne: “In the Lonely Hour", wydany w 2014 roku, który w Polsce trzykrotnie osiągnął status platynowej płyty, “The Thrill of It All", wydany w 2017 roku, “Love Goes" z 2020 roku, oba albumy ze statusem platynowej płyty i “Gloria", album wydany w 2023 roku i cieszący się statusem złotej płyty w Polsce oraz trzy minialbumy: “Nirvana" z 2013 roku, “Dance" i “Heartbreak", oba z 2020 roku.

Sam Smith: koncerty i dorobek artystyczny

W 2013 roku otrzymał nagrodę “BRIT Critics’ Choice". Następnie w 2014 roku zajął pierwsze miejsce w plebiscycie BBC Sound of 2014. 

W 2015 roku otrzymał cztery statuetki Grammy, w kategoriach: Najlepsza piosenka roku, Nagranie roku, Najlepszy debiutancki artysta oraz Najlepszy wokalny album - pop. Kolejną Grammy otrzymał w 2023 roku, w kategorii Najlepsze wykonanie pop przez duet lub grupę. 

W międzyczasie otrzymał też wiele innych prestiżowych nagród muzycznych jak: Złoty Glob z 2016 roku, za najlepszą piosenkę, czy GLAAD Media Award z 2021 roku, w kategorii Wybitny artysta muzyczny.

Jego pierwsza trasa koncertowa, z 2015 roku obejmowała 87 koncertów w 21 różnych krajach. W następną, podczas której promował swój drugi album “The Thrill of It All", udał się 20 marca 2018 roku i zakończył ją dopiero 18 kwietnia 2019 roku. 

Sam Smith, 12 kwietnia 2023 roku rozpoczął swoją trzecią trasę koncertową po UK i Europie. Trasa została przerwana 24 maja w Manchesterze z powodów zdrowotnych artysty. 

Życie prywatne, partnerzy i rodzina Sama Smitha

Sam Smith jest synem kierowcy ciężarówki Fredericka Smitha oraz bankierki Kate Cassidy. Rodzice od zawsze wierzyli w talent syna, jednak to ojciec poświęcił pracę na rzecz jego kariery, wożąc go na próby i nagrania. Ojciec Sama dbał też o jego odpowiednią wagę oraz aktywność fizyczną, kiedy piosenkarz zmagał się z nadprogramowymi kilogramami. 

Artysta wychowywał się z siostrami: Mabel i Lily. Ponadto łączy go pokrewieństwo z aktorem Alfie Allen’em, występującym w “Grze o Tron", a także z piosenkarką i pisarką tekstów Lily Allen.  

W maju 2014 roku Sam Smith dokonał coming outu, wyjawiając że jest osobą homoseksualną. W 2015 roku, piosenkarz spotykał się z modelem Jonathanem Zeizelem, który występował w teledysku do jego utworu “Like I Can". Podczas koncertu w Toronto artysta ogłosił rozstanie z modelem.  

W 2017 roku Sam Smith zaczął spotykać się z aktorem Brandonem Flynnem, jednak w czerwcu 2018 roku para rozstała się i do dziś Sam nie odnalazł kolejnej miłości. Jak sam twierdził, związek który tworzyli z Flynnem był dla niego szczególnie ważny. 

Marzeniem Sama jest założenie rodziny i posiadanie dzieci. 

W październiku 2017 roku artysta oznajmił, że używa neutralnych płciowo zaimków oni/ona/one i identyfikuje się z genderqueer, określającą niebinarne tożsamości płciowe, tym samym czując się jednocześnie jako kobieta i mężczyzna.