Reklama

"Tu es Petrus": Kup DVD!

Utwór "Niech mówią, że to nie jest miłość", śpiewany przez Olgę Szomańską i Przemysława Brannego, dość nieoczekiwanie stał się wielkim przebojem. Na Festiwalu Jedynki w Sopocie zwyciężył w plebiscycie na "Przebój Lata", a teledysk do tego nagrania bił rekordy oglądalności na stronach INTERIA.PL. Utwór pochodzi z oratorium "Tu es Petrus", które w niedzielę, 16 października, ukazało się na DVD.

Płytę DVD z oratorium możecie już kupować za pośrednictwem naszej specjalnej strony.

Reklama

DVD zawiera zapis prapremiery oratorium, które zostało zarejestrowane w kieleckim amfiteatrze "Kadzielnia" 14 maja tego roku. Na płycie znalazł się także teledysk do "Niech mówią, że to nie jest miłość" oraz 48-stronnicowa książeczka z informacjami o twórcach i wykonawcach i pełen tekst oratorium.

"Tu es Petrus. Ty jesteś Skała" to dzieło dedykowane Janu Pawłowi II, pielgrzymowi pokoju. Oratorium napisali Zbigniew Książek (teksty) i Piotr Rubik (muzyka).

Oficjalną premierę wydawnictwa zaplanowano na 16 października, dokładnie w 27. rocznicę wyboru papieża Polaka na Stolicę Piotrową. Premierę połączono z koncertem w Kieleckim Centrum Kultury.

"Płyta ukazała się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy" - powiedział producent Janusz Fryc, który zapowiedział również, że przed świętami Bożego Narodzenia oratorium ukaże się na płycie audio.

Twórcy i artyści podkreślali metafizyczne momenty towarzyszące oratorium. Piotr Rubik twierdzi, że podczas koncertów plenerowych wiatr zawsze przewraca mu nuty, gdy wykonywany jest utwór napisany, kiedy umierał papież. Solistka Joanna Słowińska powiedziała, że gdy ma zaśpiewać tę właśnie pieśń, mija jej trema i napięcie.

- Na początku maja przez 10 dni padało jak jasny gwint i dzień przed prapremierą również lało i było zimno. A 14 maja zrobiło się słonko i nam się wszystko udało - przypomina Fryc w rozmowie z INTERIA.PL.

Wykonawcami oratorium są: studencki chór Akademii Świętokrzyskiej, kielecki chór kameralny Fermata, orkiestra symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej i soliści - Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski oraz Janusz Radek. Narratorem jest Igor Michalski, a za pulpitem dyrygenta stoi kompozytor Piotr Rubik.

Pochodzący z Kielc krakowski literat Zbigniew Książek i warszawski kompozytor Piotr Rubik przed ponad rokiem dedykowali Janowi Pawłowi II oratorium "Świętokrzyska Golgota". Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, był pomysłodawcą i mecenasem obu przedsięwzięć artystycznych.

Na jego zamówienie powstaje trzecie oratorium, poświęcone pokojowi. Utwór ma być wykonany 11 września 2006 roku podczas uroczystości odsłonięcia kieleckiego pomnika pamięci ofiar ataku na World Trade Center.

W najbliższym czasie oratorium "Tu es Petrus" będzie można zobaczyć na żywo w Warszawie (27 października w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie) i Zabrzu (12 listopada, Dom Muzyki i Tańca).

Płytę DVD "Tu es Petrus" możesz kupić klikając tutaj.

Na stronach INTERIA.PL możecie obejrzeć teledysk "Niech mówią, że to nie jest miłość", który obecnie zajmuje 4. miejsce na liście najczęściej odtwarzanych w ostatnim tygodniu. W sumie od premiery, która miała miejsce pod koniec lipca, na naszych stronach klip był odtwarzany blisko 1 milion 700 tysięcy razy!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Olga Szomańska | Piotr Rubik | miłość | utwór | DVD | oratorium

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje