Sztuka przejmuje Wyspy! Festiwal FAMA z ważnym ogłoszeniem

Oliwia Kopcik

Oprac.: Oliwia Kopcik

"Możemy pochwalić się pełnym programem tegorocznej edycji Festiwalu FAMA. Kolejny raz Świnoujście stanie się prawdziwym miastem sztuki!" - czytamy w zapowiedzi. Festiwal, który będzie trwał od 19 do 24 sierpnia, proponuje przekrój różnych aktywności - od koncertów i spektakli teatralnych, po spotkania literackie.

Na Festiwalu FAMA wystąpią m.in. Pola Chobot & Adam Baran
Na Festiwalu FAMA wystąpią m.in. Pola Chobot & Adam BaranOla Bodnaruśmateriały prasowe

W tym roku uczestnicy Festiwalu FAMA mogą przygotować się na aż 14 wydarzeń w sekcji muzycznej. "Od szaleńczych rockowych wyskoków, przez pulsujące elektroniczne dźwięki po delikatnie otulające brzmienia soulowe. Wszystkich łączy świeże i młode brzmienie, starannie wyselekcjonowane spośród nadesłanych zgłoszeń" - opowiadają organizatorzy.

Jeśli chodzi o sztuki sceniczne, na tę edycję przygotowano siedem spektakli, w których "młodzi Twórcy i Twórczynie, w często zaskakujący sposób, niejednokrotnie poruszający, jednak zawsze oryginalny, prezentują swoje wizje sztuki i świata".

W programie znalazło się też coś dla miłośników dużego ekranu. "Coś", czyli nadesłane przez twórców filmy krótkometrażowe. Choć to właśnie konkursy są fundamentem festiwalu, FAMA przygotowała dla uczestników o wiele więcej.

Festiwal FAMA - wydarzenia towarzyszace

W ramach projektu Miejsce Literatury Krzysztof Lichtblau przeprowadzi rozmowy z autorami angażujących i wartościowych książek: Maciejem Marciszem, Beatą ChomątowskąRadkiem Rakiem, Marcinem Grzelakiem i Olgą Górską.

Kolejny mocny punkt programu to koncerty specjalne, a wśród nich jubileusz 25-lecia Chóru Miejskiego "Logos", energetyczne taneczne szaleństwo podczas występu "Sing it back!" Roisin Murphy Tribute Band & Novika, duet Pola Chobot i Adam Baran oraz koncert zespołu Błoto (z odpowiedzialnymi za wrażenia wizualne studentami z Media LAB UAP Poznań), który wykona przedpremierowo album "Grzybnia".

To nie wszystko! "Skoro FAMA to festiwal interdyscyplinarny to nie może zabraknąć właśnie takich wydarzeń. Projekt intermedialny Izabelli Gustowskiej 'Hybrydy / Dark Swing' czy połączenia muzyki z prezentacją mappingu w finałowym projekcie 'Who meets Clutchy Hopkins', gdzie gościnnie usłyszymy mistrza słowa, Bisza! Gdy zakończy się ten wyjątkowy, wieńczący tegoroczny festiwal koncert, na scenie pojawią się członkowie Jury, by ogłosić swój werdykt oraz wręczyć nagrody" - przekonują dalej organizatorzy.

"Nie zabraknie również wystaw prac artystów sztuk wizualnych. Już pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na zapoznanie się z twórczością pracowników II Katedry Malarstwa i Rysunku UAP. Zaszczytem będzie móc zaprezentować festiwalowiczom pracę 'Przejścia Graniczne' autorstwa Adama Nowaczyka oraz Wojciecha Gorączniaka. Gdyby komuś było mało wrażeń estetycznych, to będzie mógł się zaznajomić z twórczością osób studiujących na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu podczas wernisażu wystawy ich prac" - dodają.

Festiwal FAMA podtrzymuje tradycję!

Tak zawsze wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Pełny program festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy. Wszystkie koncerty odbędą się w Hali Basenu Północnego, spektakle teatralne oraz projekcje filmów krótkometrażowych obejrzycie w sali widowiskowej MDK w Świnoujściu, na spotkania w ramach projektu Miejsca Literatury - w Galerii Miejsce sztuki44.

Jakie możliwości stwarza FAMA w 2024 roku? "Daje możliwość zaobserwowania konfrontacji tradycyjnych form artystycznych z jej progresywną współczesną perspektywą. I dodaje, że interdyscyplinarna formuła festiwalu obejmuje wydarzenia muzyczne, sztuki wizualne, spektakle autorskie, warsztaty, wymianę akademicką a także spotkania literackie. Festiwal Fama to sześć intensywnych dni, prawdziwe święto młodej sztuki, zróżnicowana oferta programowa wymykająca się szufladkom i przewidywalnym konwencjom" - twierdzi Sławomir Przybył, dyrektor artystyczny festiwalu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas