Rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady. Co dalej z tratwą, na której mieszkał Michał Giercuszkiewicz?

Przez lata aż do swojej śmierci w lipcu 2020 r. perkusista Michał Giercuszkiewicz (znany przede wszystkim z grupy Dżem) mieszkał na tratwie na Jeziorze Solińskim. Pojawiły się doniesienia, że ten niezwykły dom może zostać rozebrany.

Michał Giercuszkiewicz w dokumentalnym filmie "30 lat wymówek"
Michał Giercuszkiewicz w dokumentalnym filmie "30 lat wymówek"YouTubemateriał zewnętrzny

Największą popularność Michał "Gier" Giercuszkiewicz zyskał dzięki legendarnej płycie zespołu Dżem "Cegła" (posłuchaj przeboju "Whisky"!). Z grupą Dżem występował w latach 1981-1986.

"Był to czas sławy, ale też i problem. Uzależnienie od heroiny i narkotyczna przyjaźń z Ryśkiem Riedlem spowodowały, że Michał uciekł z rodzinnych Katowic 30 lat temu. Od tej pory żyje poza cywilizacją... na tratwie" - tak tamte chwile opisywali twórcy dokumentalnego filmu "30 lat wymówek", który miał premierę w maju 2022 r.

Perkusista nagrywał z takimi zespołami, jak: Apogeum, Bezdomne PsyKrzak, Kwadrat, SBB czy Cree, którego liderem jest Sebastian Riedel, syn Ryśka. Od 2003 r. był członkiem Śląskiej Grupy Bluesowej, której liderem był zmarły w styczniu 2015 r. Jan "Kyks" Skrzek.

Michał Giercuszkiewicz mieszkał na tratwie w Bieszczadach

W połowie lat 90. Giercuszkiewicz zamieszkał na tratwie na Zalewie Solińskim u brzegu wsi Werlas. To właśnie w Bieszczady (pierwszy dom na tratwie zbudował w Taleśnicy za Wyspą Skalistą) uciekł, by wyzwolić się od nałogu.

W czerwcu 2020 roku roku ukazała się jego solowa płyta "Wolność" z udziałem muzycznych przyjaciół. W nagraniach wsparli Giercuszkiewicza m.in. Apostolis Anthimos (gitarzysta SBB), trębacz Antoni Gralak, gitarzysta Grzegorz Kapołka, Michał Kielak (harmonijki), Agnieszka Łapka (wokal), Andrzej Rusek (gitara basowa, instrumenty klawiszowe i inne), Mirek Rzepa (gitara, gitara basowa), Jorgos Skolias (wokal), lider SBB Józef Skrzek (moog, piano, etc.) i Leszek Winder (gitara).

Na podwójne wydawnictwo złożyły się płyty "Dzisiaj" (premierowe kompozycje) i "Wczoraj" (niepublikowane wcześniej archiwalne nagrania, w tym m.in. unikalne wykonania koncertowe z grupą Dżem). Michał Giercuszkiewicz zmarł krótko po premierze - 27 lipca 2020 r. Przyczyną śmierci 65-letniego muzyka był rak wątroby.

Od tego czasu dom na tratwie pozostawał niezamieszkany. Po pewnym czasie pojawiły się informacje, że konstrukcja może zostać rozebrana, gdy okazało się, że w świetle obowiązujących przepisów przycumowana jest przy brzegu bieszczadzkiego jeziora nielegalnie.

"Ustawa Prawo Wodne (...) uznaje wszelkiego rodzaju nabrzeża mola, pomosty i przystanie za urządzenia wodne. Każdy z takich obiektów powinien posiadać odpowiednie pozwolenie wodnoprawne. Jeśli takie urządzenie zostało wykonane bez odpowiedniego pozwolenia, właściciel obiektu może wystąpić o jego legalizację, dostarczając odpowiednie dokumenty" - tłumaczył w rzeszowskich "Nowinach" jesienią 2023 r. Konrad Mróz, kierownik operacyjny w Wydziale Komunikacji Zewnętrznej i Biurze Prasowym PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Wszystko na to wskazuje, że tratwa pozostanie na swoim miejscu. W sprawę zaangażowała się rodzina Michała Giercuszkiewicza, która mieszka w Bieszczadach. Spadkobierczynią zmarłego perkusisty została jego siostra.

"Wszystkie potrzebne dokumenty zostały już złożone, procedury są załatwiane. Wszystko wskazuje na to, że tratwa zostanie na jeziorze i dalej będzie przypominać o niezwykłym człowieku, którego niestety już z nami nie ma" - cytują "Nowiny" osobę, która znała muzyka i ma kontakt z jego bliskimi.

W Werlasie powstał pomnik i scena imienia zmarłego perkusisty. Od 2022 r. w miejscowej Zagrodzie Żbyr odbywa się Festiwal Tratwa Blues upamiętniający muzyczny dorobek "Giera".

"30 lat wymówek" - dokument o życiu Michała Giercuszkiewicza

31 maja 2022 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyła się premiera filmu poświęconego muzykowi. Wyreżyserowany i nakręcony przez Armanda Urbaniaka, zatytułowany został "30 lat wymówek". W filmie wykorzystano muzykę z płyty Michała Giercuszkiewicza, pt. "Wolność".

Armand Urbaniak to reżyser, fotograf i operator. Urodził się w w Zgorzelcu. Jest absolwentem Wydziału Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie studiował operatorstwo filmowe. Pracuje zarówno przy produkcjach dokumentalnych, jak i fabularnych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas