Rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady. Co dalej z tratwą, na której mieszkał Michał Giercuszkiewicz?
Oprac.: Michał Boroń
Przez lata aż do swojej śmierci w lipcu 2020 r. perkusista Michał Giercuszkiewicz (znany przede wszystkim z grupy Dżem) mieszkał na tratwie na Jeziorze Solińskim. Pojawiły się doniesienia, że ten niezwykły dom może zostać rozebrany.
Największą popularność Michał "Gier" Giercuszkiewicz zyskał dzięki legendarnej płycie zespołu Dżem "Cegła" (posłuchaj przeboju "Whisky"!). Z grupą Dżem występował w latach 1981-1986.
"Był to czas sławy, ale też i problem. Uzależnienie od heroiny i narkotyczna przyjaźń z Ryśkiem Riedlem spowodowały, że Michał uciekł z rodzinnych Katowic 30 lat temu. Od tej pory żyje poza cywilizacją... na tratwie" - tak tamte chwile opisywali twórcy dokumentalnego filmu "30 lat wymówek", który miał premierę w maju 2022 r.
Perkusista nagrywał z takimi zespołami, jak: Apogeum, Bezdomne Psy, Krzak, Kwadrat, SBB czy Cree, którego liderem jest Sebastian Riedel, syn Ryśka. Od 2003 r. był członkiem Śląskiej Grupy Bluesowej, której liderem był zmarły w styczniu 2015 r. Jan "Kyks" Skrzek.
Michał Giercuszkiewicz mieszkał na tratwie w Bieszczadach
W połowie lat 90. Giercuszkiewicz zamieszkał na tratwie na Zalewie Solińskim u brzegu wsi Werlas. To właśnie w Bieszczady (pierwszy dom na tratwie zbudował w Taleśnicy za Wyspą Skalistą) uciekł, by wyzwolić się od nałogu.
W czerwcu 2020 roku roku ukazała się jego solowa płyta "Wolność" z udziałem muzycznych przyjaciół. W nagraniach wsparli Giercuszkiewicza m.in. Apostolis Anthimos (gitarzysta SBB), trębacz Antoni Gralak, gitarzysta Grzegorz Kapołka, Michał Kielak (harmonijki), Agnieszka Łapka (wokal), Andrzej Rusek (gitara basowa, instrumenty klawiszowe i inne), Mirek Rzepa (gitara, gitara basowa), Jorgos Skolias (wokal), lider SBB Józef Skrzek (moog, piano, etc.) i Leszek Winder (gitara).
Na podwójne wydawnictwo złożyły się płyty "Dzisiaj" (premierowe kompozycje) i "Wczoraj" (niepublikowane wcześniej archiwalne nagrania, w tym m.in. unikalne wykonania koncertowe z grupą Dżem). Michał Giercuszkiewicz zmarł krótko po premierze - 27 lipca 2020 r. Przyczyną śmierci 65-letniego muzyka był rak wątroby.
Od tego czasu dom na tratwie pozostawał niezamieszkany. Po pewnym czasie pojawiły się informacje, że konstrukcja może zostać rozebrana, gdy okazało się, że w świetle obowiązujących przepisów przycumowana jest przy brzegu bieszczadzkiego jeziora nielegalnie.
"Ustawa Prawo Wodne (...) uznaje wszelkiego rodzaju nabrzeża mola, pomosty i przystanie za urządzenia wodne. Każdy z takich obiektów powinien posiadać odpowiednie pozwolenie wodnoprawne. Jeśli takie urządzenie zostało wykonane bez odpowiedniego pozwolenia, właściciel obiektu może wystąpić o jego legalizację, dostarczając odpowiednie dokumenty" - tłumaczył w rzeszowskich "Nowinach" jesienią 2023 r. Konrad Mróz, kierownik operacyjny w Wydziale Komunikacji Zewnętrznej i Biurze Prasowym PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Wszystko na to wskazuje, że tratwa pozostanie na swoim miejscu. W sprawę zaangażowała się rodzina Michała Giercuszkiewicza, która mieszka w Bieszczadach. Spadkobierczynią zmarłego perkusisty została jego siostra.
"Wszystkie potrzebne dokumenty zostały już złożone, procedury są załatwiane. Wszystko wskazuje na to, że tratwa zostanie na jeziorze i dalej będzie przypominać o niezwykłym człowieku, którego niestety już z nami nie ma" - cytują "Nowiny" osobę, która znała muzyka i ma kontakt z jego bliskimi.
W Werlasie powstał pomnik i scena imienia zmarłego perkusisty. Od 2022 r. w miejscowej Zagrodzie Żbyr odbywa się Festiwal Tratwa Blues upamiętniający muzyczny dorobek "Giera".
"30 lat wymówek" - dokument o życiu Michała Giercuszkiewicza
31 maja 2022 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyła się premiera filmu poświęconego muzykowi. Wyreżyserowany i nakręcony przez Armanda Urbaniaka, zatytułowany został "30 lat wymówek". W filmie wykorzystano muzykę z płyty Michała Giercuszkiewicza, pt. "Wolność".
Armand Urbaniak to reżyser, fotograf i operator. Urodził się w w Zgorzelcu. Jest absolwentem Wydziału Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie studiował operatorstwo filmowe. Pracuje zarówno przy produkcjach dokumentalnych, jak i fabularnych.