Robin Thicke i Pharrell Williams: Apelacja w sprawie "Blurred Lines" odrzucona

Nie udało się Robinowi Thicke i Pharrellowi Williamsowi przekonać sądu, że ich przebój "Blurred Lines" nie jest plagiatem "Got To Give It Up" Marvina Gaye'a.

Robin Thicke wraz z Pharrellem Williamsem zostali uznani winnymi popełnienia plagiatu

Przypomnijmy, że sprawa przed sądem ciągnie się od 2015 r., kiedy to spadkobiercy zmarłego w 1984 r. Marvina Gaye'a skierowali pozew przeciwko Robinowi ThickePharrellowi Williamsowi. Rodzina nieżyjącego wokalisty twierdziła, że przebój "Blurred Lines" to plagiat utworu "Got To Give It Up" Gaye'a z 1977 r.

Reklama

Posłuchaj utworu "Got To Give It Up" w serwisie Tekściory.pl!

"Blurred Lines" to jeden z najpopularniejszych utworów 2013 roku. Teledysk ma na swoim koncie ponad 513 mln odtworzeń. Sławę dzięki niemu zdobyła również Emily Ratajkowski, która w nieocenzurowanej wersji paraduje topless wraz z Elle EvansJessi M'Bengue.

Sprawa od początku budziła spore kontrowersje. Powołany przez sąd muzykolog stwierdził, że dwa utwory łączy aż osiem elementów. Podobne miały być m.in. linie basu, brzmienie klawiszów i instrumentów perkusyjnych, hook, a nawet skala wokalu. Jednym słowem muzykolog uznał, że brzmienie obu utworów jest bardzo podobne.

W marcu 2015 roku sąd zdecydował, że Pharrell Williams i Robin Thicke popełnili plagiat. Według pierwszego wyroku mieli zapłacić 7,3 miliona dolarów rodzinie muzyka (później obniżono kwotę do 5,3 miliona dolarów). Połowa wpływów z "Blurred Lines" miała również zostać przekazana rodzinie zmarłego artysty.

Thicke poprosił o nowy proces, natomiast rodzina Gaye'a chciała, aby sprzedaż i wykonywanie piosenki zostały tymczasowo wstrzymane. Oba wnioski zostały odrzucone.

Pod koniec kwietnia 2017 r. do sądu w Los Angeles wpłynęły nowe dokumenty, w których Thicke i Pharrell argumentują, że groove i feeling utworu nie mogą być brane pod uwagę w sprawach dotyczących plagiatu. Muzycy zaznaczyli również, że inspirowanie się nie jest bezmyślnym kopiowaniem.

Ostatecznie pozwani muzycy wnieśli apelację, która właśnie została odrzucona przez sąd. Sędzia federalny Milan Smith stwierdził, że jest "absolutny brak dowodów" na to, że nie ma podobieństw między piosenkami.

Sprawdź tekst "Blurred Lines" w serwisie Tekściory.pl!

Dowiedz się więcej na temat: Robin Thicke | Pharrell Williams

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje