Reklama

Robin Thicke i Pharrell: Apelacja w sprawie "Blurred Lines"

Twórcy przeboju "Blurred Lines" nie dają za wygraną. Po przegranym procesie z rodziną Marvina Gaye'a, postanowili oni złożyć apelację w sprawie dotyczącej plagiatu przeboju "Got To Give It Up".

Pharrell i Robin Thicke złożyli apelację w sprawie "Blurred Lines"

Przypomnijmy, że w marcu 2015 roku sąd zdecydował, że Pharrell Williams i Robin Thicke dokonali plagiatu utworu "Got To Give It Up" Marvina Gaye'a z 1977 roku. Według pierwszego wyroku mieli oni zapłacić 7,3 miliona dolarów rodzinie muzyka (później obniżono kwotę do 5,3 miliona dolarów).

Reklama

Sąd uznał również, że połowa wpływów z "Blurred Lines" ma zostać przekazana rodzinie zmarłego artysty. Thicke poprosił o nowy proces, natomiast rodzina Gaye'a chciała, aby sprzedaż i wykonywanie piosenki zostały tymczasowo wstrzymane. Oba wnioski zostały odrzucone.

Po pierwszej decyzji dwójka twórców zapowiedziała, że nie zostawi tak tej sprawy i już wtedy zapowiedziano apelację, którą wniesiono pod koniec tego roku.

Sprawa od początku budziła spore kontrowersje. Powołany przez sąd muzykolog stwierdził, że dwa utwory łączy aż osiem elementów. Podobne miały być m.in. linie basu, brzmienie klawiszów i instrumentów perkusyjnych, hook, a nawet skala wokalu. Jednym słowem muzykolog uznał, że brzmienie obu utworów jest bardzo podobne.

Problem polega na tym, że do tej pory brzmienie nie było chronione prawami autorskimi, co pozwalało wielokrotnie inspirować się sporej grupie artystów działaniami poprzedników. Orzeczenie sądu w Los Angeles otwarło więc spore pole do popisów innym wykonawcom, którzy sądzą, że ich utwory są plagiatowane przez sławniejszych kolegów z branży.

W podobnym tonie wypowiadał się na temat sprawy Pharrell:

"Ten wyrok nakłada kajdanki na każdego twórcę, który inspiruje się czymś innym. To dotyczy mody, muzyki, desginu... wszystkiego. Jeśli stracimy wolność bycia inspirowanym, pewnego dnia uświadomimy sobie, że zamroziliśmy przemysł rozrywkowy poprzez ciągłe spory sądowe. Trzeba chronić intelektualne prawa ludzi, którzy mają idee... Wszystko, co jest wokół ciebie, zostało przez kogoś zainspirowane. Jeśli to zabijemy, zatracimy kreatywność" - przekonywał artysta.

Prawnicy rodziny Marvina Gaye'a stwierdzili, że nie są zaniepokojeni apelacją, gdyż kolejny proces również wskaże, że dokonano plagiatu.

"Ta apelacja opóźnia nieuniknioną decyzję" - stwierdził Paul Phillips, pełnomocnik rodziny.

Przypomnijmy, że "Blurred Lines" był jednym z najpopularniejszych utworów 2013 roku, natomiast teledysk do singla został obejrzany ponad 400 milionów razy.

Sprawdź tekst "Blurred Lines" w serwisie Teksciory.pl!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Pharrell Williams | Robin Thicke

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje