Rękopis "Desolation Row" Boba Dylana wystawiony na sprzedaż. Kosztuje fortunę

Zajmująca się sprzedażą autografów i innych pamiątek po znanych osobistościach firma Moments in Time przygotowała dla kolekcjonerów nie lada gratkę. Mowa o odręcznie napisanym tekście kultowego utworu "Desolation Row" autorstwa Boba Dylana. Za ten wyjątkowy kawałek historii muzyki przyszły nabywca będzie musiał zapłacić niebagatelną kwotę - cena wywoławcza wynosi 425 tys. dolarów.

Bob Dylan
Bob DylanAaron Rapoport / ContributorGetty Images

Fani Boba Dylana o zasobnym portfelu mają okazję wejść w posiadanie unikatowego przedmiotu. Po raz pierwszy w historii do sprzedaży trafił odręcznie napisany tekst "Desolation Row" - jednej z najbardziej znanych piosenek legendarnego artysty. Jak donosi serwis "TMZ", sprzedawcą jest pragnący zachować anonimowość mężczyzna, który od dziecka przyjaźni się z Dylanem. Gwiazdor estrady ponad 20 lat temu miał podarować mu kilka rękopisów tekstów swoich utworów.

Muniek o fascynacji Davidem Bowie i Bobem DylanemTV Interia

Rękopis legendarnego utworu Boba Dylana wystawiony na sprzedaż

"Desolation Row" to dziewiąty i ostatni utwór z szóstego studyjnego albumu Dylana "Highway 61 Revisited" z 1965 roku. Krążek znalazł się na czwartym miejscu w rankingu albumów wszech czasów prestiżowego amerykańskiego magazynu "Rolling Stone". Należy się spodziewać, że tekst tej piosenki zostanie sprzedany za bajońską sumę. Pamiątki związane z Dylanem wciąż są bowiem w cenie.

Dwa lata temu tekst do piosenki "The Times They Are A-Changin" sprzedano na prywatnej aukcji za rekordowe 2,2 mln dolarów. Z kolei w lipcu, z okazji 60. rocznicy powstania innego klasyka Dylana "Blowin' in the Wind", na aukcję w Londynie trafił jedyny egzemplarz płyty, na której znalazło się nagranie utworu w nowej aranżacji. Zwycięzca licytacji zapłacił niemal 2 milionów dolarów.

Sam Dylan też wciąż zbija fortunę na swojej twórczości. W grudniu 2020 roku świat obiegła informacja, że artysta sprzedał prawa do ponad 600 utworów firmie Universal Music Publishing Group. Szacuje się, że umowa opiewała na astronomiczna kwotę 300 milionów dolarów.

Czytaj też:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas