Reklama

Reklama

Premiera filmu "30 lat wymówek" o Michale Giercuszkiewiczu

Odbyła się premiera filmu "30 lat wymówek" o legendarnym perkusiście związanym ze śląską sceną bluesową i rockową, Michale Giercuszkiewiczu. Muzyk przez ostatnie lata życia mieszkał na tratwie w Bieszczadach.

Odbyła się premiera filmu "30 lat wymówek" o legendarnym perkusiście związanym ze śląską sceną bluesową i rockową, Michale Giercuszkiewiczu. Muzyk przez ostatnie lata życia mieszkał na tratwie w Bieszczadach.
Kadr z filmu "30 lat wymówek" /YouTube /materiał zewnętrzny

Michała Giercuszkiewicz zmarł 27 lipca 2020 roku. Przyczyną śmierci był rak wątroby. 

Nagrywał z takimi zespołami, jak: Apogeum, Bezdomne PsyKrzak, Kwadrat czy SBB

Od 2003 r. był członkiem Śląskiej Grupy Bluesowej, której liderem był zmarły w styczniu 2015 r. Jan "Kyks" Skrzek.

Największą popularność zyskał jednak dzięki legendarnej płycie zespołu Dżem "Cegła" (posłuchaj przeboju "Whisky"!). Z grupą Dżem występował w latach 1981-1986.

Reklama

"Był to czas sławy, ale też i problem. Uzależnienie od heroiny i narkotyczna przyjaźń z Ryśkiem Riedlem spowodowały, że Michał uciekł z rodzinnych Katowic 30 lat temu. Od tej pory żyje poza cywilizacją... na tratwie" - tak tamte chwile opisywali twórcy dokumentalnego filmu "30 lat wymówek", który właśnie się ukazał.

W połowie lat 90. perkusista zamieszkał na tratwie na Zalewie Solińskim.

Nagrywał też z grupą Cree, której liderem jest Sebastian Riedel, syn Ryśka.

W czerwcu 2020 roku roku ukazała się jego solowa płyta "Wolność" z udziałem muzycznych przyjaciół. W nagraniach wsparli Giercuszkiewicza m.in. Apostolis Anthimos (gitarzysta SBB), trębacz Antoni Gralak, gitarzysta Grzegorz Kapołka, Michał Kielak (harmonijki), Agnieszka Łapka (wokal), Andrzej Rusek (gitara basowa, instrumenty klawiszowe i inne), Mirek Rzepa (gitara, gitara basowa), Jorgos Skolias (wokal), lider SBB Józef Skrzek (moog, piano, etc.) i Leszek Winder (gitara).

Na podwójne wydawnictwo złożyły się płyty "Dzisiaj" (premierowe kompozycje) i "Wczoraj" (niepublikowane wcześniej archiwalne nagrania, w tym m.in. unikalne wykonania koncertowe z grupą Dżem).

"30 lat wymówek" wyjątkowy film o Michale Giercuszkiewiczu

31 maja 2022 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyła się premiera filmu poświęconego muzykowi. Wyreżyserowany i nakręcony przez Armanda Urbaniaka, zatytułowany został "30 lat wymówek"

W filmie wykorzystano muzykę z płyty Michała Giercuszkiewicza, pt. "Wolność".

Film kandyduje do nagród w kategoriach: Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic oraz Konkurs Polski o Złotego Lajkonika.

"30 lat wymówek" można zobaczyć także online na stronie festiwalu pomiędzy 3 a 12 czerwca.

Armand Urbaniak to reżyser, fotograf i operator. Urodził się w w Zgorzelcu. Jest absolwentem Wydziału Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie studiował operatorstwo filmowe. Pracuje zarówno przy produkcjach dokumentalnych, jak i fabularnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL