Opole 2023. Hołd dla Mirka Breguły. Popełnił samobójstwo, gdy miał zaledwie 43 lata

Podczas koncertu "Czas ołowiu" na 60. KFPP w Opolu przypomniano postać Mirka Breguły - lidera grupy Universe, który popełnił samobójstwo w 2007 roku. Jego nieśmiertelna twórczość brzmi nadal, a na opolskiej scenie hołd oddał mu Piotr Kupicha.

Mirek Breguła był wokalistą i liderem grupy Universe
Mirek Breguła był wokalistą i liderem grupy UniverseAdrian ŚlazokReporter

W trakcie koncertu "Czas ołowiu" na 60. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu przypomniano najsłynniejszych rodzimych artystów, których nie ma już wśród nas. Nie zapomniano o Mirku Bregule z grupy Universe. Hołd oddał mu lider grupy Feel, Piotr Kupicha. Nazwał muzyka "pięknym artystą, bardzo wrażliwym".

Opole 2023 - koncert "Czas ołowiu"

Zobacz zdjęcia z koncertu "Czas ołowiu" podczas 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W ten sposób TVP postanowiła oddać hołd nieżyjącym już gwiazdom polskiej piosenki, jak m.in. Czesław Niemen, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Krawczyk, Marek Grechuta czy Romuald Lipko.

Anna RusowiczAKPA
TuliaAKPA
Kuba BadachAKPA
Kasia MośAKPA
Marcin SójkaAKPA
Kamil BednarekAKPA
Sławek UniatowskiAKPA
Małgorzata MarkiewiczAKPA
Kuba Badach i Alicja MajewskaAKPA
Kuba BadachAKPA
Piotr CugowskiAKPA

Mirek Breguła z Universe odszedł zbyt wcześnie

"Artysta ponadczasowy, legenda" - taki wpis widnieje na poświęconej Mirkowi Bregule stronie przygotowanej przez fanów. Choć od śmierci wokalisty grupy Universe minęło już ponad 15 lat, jego postać i twórczość jest wciąż żywa wśród sympatyków.

"Pozostawił tak wiele muzyki i tekstów, które zachwycają, zadziwiają i ciągle dają do myślenia, że nie sposób o Nim zapomnieć. Pamiętamy i będziemy pamiętać. Odpoczywaj w Pokoju" - napisał na Facebooku Henryk Czich, który razem z Mirkiem Bregułą założył grupę Universe. Po śmierci wokalisty to właśnie Czich objął stanowisko lidera zespołu.

W 15. rocznicę śmierci muzyka, 2 listopada 2022 roku odbyło się specjalne nabożeństwo za Bregułę. Kilka dni później przypomniano w programie "Szansa na sukces" utwory zespołu co świadczy o tym, że fani nadal pamiętają i kochają piosenki artysty.

Ponadto, od pewnego czasu trwają prace nad fabularnym filmem o wokaliście - "Kto ci jeszcze wierzy" wyreżyseruje Gerwazy Reguła. Pomysłodawcą filmu jest Lech Kujawiński, a scenariusz napisała Danuta Kujawińska.

Universe - kim był Mirek Breguła?

Mirek Breguła był zafascynowany grupą The Beatles - z tej fascynacji zrodziła się nazwa zespołu, nawiązująca do kompozycji Johna Lennona i Paula McCartneya "Across the Universe".

Publicznie zespół wystąpił po raz pierwszy w 1982 r. Rok później zwyciężył na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1988 r. zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu za piosenkę "Tacy byliśmy", a cztery lata później, również na opolskim festiwalu, pierwszą nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój".

Do innych przebojów grupy zalicza się utwory: "Mr Lennon", "Wołanie przez ciszę" czy "Ty masz to, czego nie mam ja". Mimo sukcesów w latach 80. firmy fonograficzne nie chciały wydać długogrającej płyty zespołu; Universe był też lekceważony przez krytykę. Dopiero na początku lat 90. ukazała się pierwsza - składanka "The best of Universe".

W 2001 r. Breguła wypuścił solowy album "Kto ci jeszcze wierzy?".

Mirek Breguła zostawił list pożegnalny

Mirek Breguła przez kilkanaście lat zmagał się z chorobą alkoholową, na rok przed śmiercią wykryto u niego także raka gardła. Mieszanka silnych leków przeciwbólowych (był przed operacją kontuzjowanego kolana) i alkoholu połączona z problemami osobistymi (wcześniej odeszłą od niego żona, zabierając dwójkę dzieci) mogła pchnąć go do samobójstwa. 2 listopada 2007 r. 43-letni wokalista powiesił się na klatce schodowej przed drzwiami swojego mieszkania w Chorzowie.

"Od trzech lat nie pamiętam dnia, kiedy bym nie pił. Jestem na dnie" - mówił w ostatnim wywiadzie.

Breguła zostawił list pożegnalny (treści całości nigdy nie ujawniono publicznie), w którym napisał m.in. "Przepraszam - to najgłupsze słowo jakie mogę napisać. Przepraszam, nie chciałem tak żyć...".

"Mirek Breguła był artystą niezwykle wrażliwym. Kiedyś w jednym z udzielonych wywiadów powiedział, że cierpi na chorobę uczuć, te słowa stały się dla nas inspiracją; idealnie wpisują się w jego biografię" - mówiła po latach Dorota Prynda, autorka dokumentalnego filmu "Mirek Breguła - choroba uczuć" z 2012 r.

Samobójstwo wokalisty wstrząsnęło fanami - w pogrzebie wzięło udział ok. 5 tysięcy osób z całej Polski i zagranicy. W kościele wykonano m.in. specjalnie przygotowany utwór "Święty spokój wreszcie masz" śpiewany przez Magdę Anioł, do której przyłączyli się wszyscy obecni.

W 2010 r. w trzecią rocznicę śmierci artysty w Chorzowie Starym odsłonięto upamiętniający go obelisk. Pomysł fanów Breguły wsparł miejscowy samorząd. Kompozycję zaprojektowaną w pracowni rzeźbiarza Jacka Kicińskiego utworzyły dwa granitowe bloki oddzielone szczeliną.

Na jednym z nich jest cytat z piosenki Breguły "Krajcok": "Gdzieś tam, za rzeką, jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień, bo mój". Na sąsiednim bloku wyryto gitarę oraz tekst "Mirosław Breguła, 1964-2007, śląski artysta, kompozytor i wokalista zespołu Universe, Przyjaciele i Mieszkańcy Chorzowa". W płytach wiodących do obelisku odwzorowano coraz płytsze ślady stóp. Mają przypominać o przemijaniu - częstym motywie w piosenkach Breguły.

"Szczelina miedzy głazami oznacza pustkę i przejście z jednego świata w drugi" - tłumaczył artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas