Reklama

Okean Elzy: Swiatosław Wakarczuk wspiera żołnierzy w Donbasie

Swiatosław Wakarczuk to ukraiński muzyk, polityk i lider zespołu Okean Elzy. W ostatnich dniach pomaga w podniesieniu morale żołnierzy walczących w Donbasie, gdzie Ukraińcy ponoszą ciężkie straty.

Swiatosław Wakarczuk to ukraiński muzyk, polityk i lider zespołu Okean Elzy. W ostatnich dniach pomaga w podniesieniu morale żołnierzy walczących w Donbasie, gdzie Ukraińcy ponoszą ciężkie straty.
Okean Elzy podczas spontanicznego koncertu w Kijowie tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji - 22 lutego 2022 r. /Yevhen Liubimov/Ukrinform /East News

46-letni Swiatosław Wakarczuk, wokalista pop-rockowego zespołu Okean Elzy, pojawił się na wschodnim froncie w dżinsach, kamizelce kuloodpornej i z gitarą w dłoni. Z ukraińskimi żołnierzami spotkał się zaledwie kilka kilometrów od pozycji Rosjan, w okolicach miasteczka Barwinkowe w obwodzie charkowskim.

"Przyjechaliśmy tu, żeby podnieść morale, żeby spotkać się z chłopakami. Są skoncentrowani, zdeterminowani i gotowi, by zwyciężyć" - powiedział agencji AFP, przyznając, że oczywiście nikt nie jest zadowolony z tego, że przebywa w takim miejscu.

Reklama

Jeszcze kilka miesięcy temu muzyk planował międzynarodowe tournee promujące najnowszy album zespołu. Zamiast tego od wielu tygodni koncertuje i rozmawia z ludźmi w okopach, szpitalach, centrach dla uchodźców i miastach zagrożonych rosyjskimi bombardowaniami.

W regionie Donbasu, w okolicach którego pojawił się Wakarczuk, koncentruje się obecnie rosyjska ofensywa. Ukraińskie wojsko nie informuje o swoich dokładnych stratach, ale żołnierze przyznają, że w ostatnich trzech tygodniach były bardzo wysokie.

W dzień walczący z rosyjskimi wojskami Ukraińcy kopią okopy, nocą Rosjanie nasilają ostrzał artyleryjski. Iryna Rybakowa, oficer prasowa stacjonującej tam ukraińskiej 93. Brygady sytuację na linii frontu, która nie biegnie wzdłuż żadnej naturalnej przeszkody, porównała do partii szachów. "Raz my zdobywamy jakąś wieś, raz oni, później znowu my" - powiedziała. W okolicy zniszczone są wszystkie mosty, a drogi zostały uszkodzone albo przebudowane tak, by spowolnić postępy wroga. Ustawiono na nich elementy linii kolejowych, powalone drzewa i betonowe zapory.

Ukraińscy żołnierze mogą liczyć na pomoc okolicznych mieszkańców, którzy przywożą im żywność i najważniejsze artykuły, nie licząc papierosów, ale po tygodniach walk ich morale spadło. "Oczywiście byliśmy gotowi na tę wojnę, zwłaszcza profesjonalne wojsko, ale w przypadku nowych rekrutów to bardziej skomplikowane" - przyznała Rybakowa.

Okean Elzy - kim jest Swiatosław Wakarczuk?

Swiatosław Slava Wakarczuk od początku wojny jest cały czas na Ukrainie i odwiedza różne regiony kraju, jeżdżąc także tam, gdzie blisko jest linia frontu i trwają ostrzały, działa jako wolontariusz. W swoich sieciach społecznościowych - na Instagramie, na Twitterze i Facebooku publikuje nagrania. Na niektórych z nich Wakarczuk śpiewa - np. dla uciekających ludzi na dworcach lub dla żołnierzy.

W siłach samoobrony pomagają też muzycy grupy Okean Elzy. Jej lider Swiatosław Slava Wakarczuk (dwukrotny były deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy) w 2019 r. założył partię Głos o charakterze centrowym, liberalnym i proeuropejskim.

Był też jednym z trenerów w programie "Голос країни" (ukraińskiej wersji "The Voice") - oceniał uczestników trzeciej, czwartej, piątej i szóstej edycji. Powrócił do show na początku tego roku w zawieszonej 12. odsłonie.

Działający od 1994 r. Okean Elzy nieustannie znajdował się na pierwszych miejscach ukraińskich i rosyjskich list przebojów. Z okazji swojego 20-lecia w 2014 r. zespół zagrał największy koncert w historii Ukrainy, występując dla ponad 70 tys. osób na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

Dorobek grupy to dziewięć płyt i setki koncertów, w tym także w Polsce. Zespół miał 27 kwietnia zaprezentować się w hali COS Torwar w Warszawie.

Pod koniec marca Okean Elzy wziął udział w specjalnym telewizyjnym koncercie "Save Ukraine - #StopWar" transmitowanym przez TVP.

Slava Wakarczuk, jak wiele gwiazd sceny ukraińskiej, regularnie stara się informować, jak wygląda sytuacja w jego kraju, nieustannie apelując o pomoc dla zaatakowanej ojczyzny.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Okean Elzy | wojna Ukraina-Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy