Nie uwierzysz, kim była Kora zanim została gwiazdą rocka!

Oprac.: Karolina Kopeć

Kora, niekwestionowana ikona polskiego rocka, skrywała wiele tajemnic. Jej życie to nie tylko scena i muzyka, ale także zaskakujące wybory i nieoczywiste ścieżki kariery. Czy wiecie, czym zajmowała się Kora, zanim została wokalistką Maanamu? Odpowiedź może Was mocno zaskoczyć!

Kora
KoraAndras SzilagyiMWMedia

Kora, a właściwie Olga Sipowicz z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, a zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie. Była ikoną polskiego rocka, piosenkarką rockową i autorką tekstów. W latach 1976-2008 była wokalistką zespołu Maanam, z którym wydała jedenaście albumów studyjnych, m.in. "Maanam" (1981), "O!" (1982), "Nocny patrol" (1983), "Mental Cut" (1984) i "Znaki szczególne" (2004).

Jej najbardziej znane utwory to "Boskie Buenos", "Cykady na Cykladach", "Kocham cię, kochanie moje" oraz "To tylko tango". Kora była autorką większości tekstów piosenek zespołu Maanam, a także prowadziła solową karierę muzyczną od 1982 roku.

Kora (1951-2018)Interia.tv

Skąd się wziął pseudonim "Kora"?

Życie Kory pełne było zarówno artystycznych sukcesów, jak i osobistych wyzwań. Jako młoda kobieta zaangażowała się w ruch hipisowski i uczestniczyła w pierwszym polskim zlocie hipisów w Mielnie w 1968 roku. To właśnie w tym okresie zyskała swój pseudonim - Kora, który wymyśliła jej ówczesna przyjaciółka, Galia. 

Choć dokładne pochodzenie pseudonimu nie jest znane, autorka biografii Kory, Katarzyna Kubisiowska, sugeruje, że mogło ono nawiązywać do mitologicznej Persefony, opiekunki dusz zmarłych i symbolu nowego życia. W latach 70. Kora dorabiała jako fotomodelka oraz sprzedawała własnoręcznie plecione makramy, zanim w pełni poświęciła się muzyce.

Jakie wykształcenie miała Kora?

Kora ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, gdzie zdała maturę. Po szkole średniej pracowała przez blisko dwa lata jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie.

Pomimo braku formalnego wykształcenia muzycznego, jej talent i charyzma uczyniły ją jedną z najbardziej cenionych postaci polskiej sceny muzycznej. Kora pozostaje jedną z najbardziej ikonicznych postaci polskiego rocka, a jej życie i twórczość inspirują kolejne pokolenia artystów i fanów muzyki.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}