"Milionerzy": Na tym pytaniu muzycznym można się wyłożyć! Znasz odpowiedź?
Oprac.: Mateusz Kamiński
W ostatnim odcinku teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie o słynną polską operę. Choć pewnie dla znawców odpowiedź była bardzo prosta, to czy ty poradziłbyś sobie z nim?
"Milionerzy" to emitowany na antenie TVN show prowadzony przez Huberta Urbańskiego. Program stał się kultowym w polskiej telewizji, a każda kolejna edycja przyciąga tłumy chętnych do gry o milion oraz wielu widzów przed telewizory.
Choć niektóre pytania bywają trudne, inne dość problematyczne, bo dwuznaczne, to czasem też wpada najtrudniejszy rodzaj pytań - związanych z muzyką!
"Milionerzy": Kto stworzył operę "Król Roger"?
W ostatnim odcinku "Milionerów" pojawiła się Joanna Grzesiak. Pochodząca z Krakowa anglistka od początku bardzo dobrze radziła sobie z różnorodnymi pytaniami. Gdy doszło do pytania za 75 tys. związanego z muzyką, uczestniczka musiała pożegnać się z programem!
Byli ze sobą spokrewnieni, przyjaźnili się i razem stworzyli operę "Król Roger":
A. Reymont i Paderewski
B. Sienkiewicz i Moniuszko
C. Gombrowicz i Penderecki
D. Iwaszkiewicz i Szymanowski
Uczestniczka nie miała pojęcia, który z duetów odpowiadał za wspomnianą operę. Po chwili namysłu zdecydowała się na odpowiedź B. Okazało się jednak, że "Króla Rogera" stworzyli wspólnie Jarosław Iwaszkiewicz i Karol Szymanowski - odpowiedź D.
Joanna Grzesiak opuściła telewizyjne studio z 40 tys. złotych na koncie.
O czym jest "Król Roger"?
"Król Roger" to opera Karola Szymanowskiego z librettem autorstwa J. Iwaszkiewicza. Powstawała kilka lat, a ukończono ją w 1924 roku. Uroczysta premiera odbyła się 19 czerwca 1926 w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Szymanowski kochał Włochy, które często odwiedzał. Tak narodziła się u twórcy fascynacja królem Rogerem II de Hauteville - hrabim Sycylii. To jego historię (dość luźno powiązaną z faktami historycznymi) opowiada opera.
Choć bardzo wyczekiwana w okresie międzywojennym, to wystawiana była zaledwie parokrotnie. Już kilka występów zaowocowało entuzjastycznymi opiniami po premierze, lecz prawdziwe odrodzenie "Króla Rogera" przypadło na lata 60. Wówczas po 39 latach od premiery ponownie wystawiono ją m.in. w Gdańsku czy Poznaniu, a także Warszawie.
Twórcy opery byli wybitni w swoim fachu. Karol Maciej Szymanowski jest nadal uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, ale także polskich kompozytorów w ogóle.
Jarosław Iwaszkiewicz natomiast zasłynął jako prozaik, współtwórca grupy literackiej "Skamander". Na podstawie jego słynnego opowiadania "Panny z Wilka", Andrzej Wajda stworzył nominowany do Oscara w 1980 roku film pod tym samym tytułem.