Reklama

Reklama

Mata zatrzymany! Dziś usłyszy zarzuty?

Popularny raper został zatrzymany wczoraj wieczorem. Miał przy sobie posiadać 1,5 grama marihuany. Prawdopodobnie dziś usłyszy zarzuty.

Mata zatrzymany

Według nieoficjalnych informacji raper Mata (sprawdź!) został zatrzymany w czwartek przed północą. Jak podaje RMF24, na jednej z ulic Górnego Mokotowa w Warszawie policjanci zauważyli dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli się nerwowo zachowywać i po pewnym czasie szukać drogi ucieczki.

Mężczyźni zostali zatrzymani, a po wylegitymowaniu się sami wyjęli z kieszeni woreczek z suszem. Najprawdopodobniej była to marihuana.

Zatrzymany 21-latek miał posiadać 1,5 grama narkotyku, a jego 24-letni kompan pół grama. Obaj zostali zatrzymani i spędzili noc w policyjnej izbie. Dzisiaj mają usłyszeć zarzuty posiadania narkotyków, za co grozi do 3 lat więzienia.

Reklama

"Podczas rutynowej kontroli w Warszawie 21-letni mężczyzna został zatrzymany za posiadanie środków prawnie zabronionych" - podaje tvp.info, cytując mł. asp. Iwonę Kijowską, która pełni funkcję oficera prasowego Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II. " W chwili obecnej jest osadzony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Będą wykonywane czynności z jego udziałem" - dodała Kijowska.

"Po wykonanych czynnościach i przedstawionych zarzutach zapewne zostanie zwolniony. Zapewne będzie to miało miejsce jeszcze dziś" - zaznaczyła.

Polskie prawo przewiduje kary za posiadanie nielegalnych substancji. Według art. 62. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, "kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Jeżeli w posiadaniu człowieka znajduje się znacząca ilość, kara wzrasta do nawet 10 lat więzienia. Jeśli ilość substancji jest mała, jest możliwość - jak mówi paragraf 3. ustawy - sprawca może "podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Marcin Matczak: Dostałem telefon z informacją, że mój syn nie żyje

Zaledwie kilka godzin wcześniej za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze ojciec rapera poinformował, że otrzymał zaskakujący telefon z numeru infolinii CBA. Z rozmowy miał dowiedzieć się, że jego syn nie żyje.

"Dziś około 21.00 dostałem telefon z numeru 800 808 808 (infolinia CBA) z informacją, że mój syn nie żyje" - napisał Matczak. Prawnik przekazał też informację, że Mata jest cały i zdrowy.

Profesor dodał także, że to zdarzenie uzmysłowiło mu, że jego publiczna krytyka władzy to dobra droga i nie zamierza zaprzestać swojej działalności. "Po krótkim zdenerwowaniu tym telefonem uznałem, że jest on dobrym powodem, by nadal robić to, co dotychczas, tylko bardziej" - napisał w poście.

Mata. Kim jest zatrzymany raper?

Mata urodził się 14 lipca 2000 roku we Wrocławiu. Szturmem podbił internet w 2020 roku swoim pierwszym przebojem "Patointeligencja" (sprawdź!). Na swoim koncie ma także EP-kę "Fumar Mata" i debiutancki album "100 dni do matury". Płyta ta stała się bestsellerem i najczęściej kupowanym i słuchanym albumem na Spotify w 2020 roku.

Nową płytę promował singlami, m.in. "Papuga" (sprawdź!) z gościnnym udziałem Malika Montany i Quebonafide oraz "Kiss cam (podryw roku)". W teledysku do tego ostatniego (sprawdź!) wystąpili m.in. Young Leosia i Michał Milowicz. W innych jego produkcjach występowali dotąd m.in. Kuba Wojewódzki, Anja Rubik czy Tomasz Kot. W dotychczasowej twórczości rapera temat marihuany jest bardzo często poruszany.

Mata stał się rozpoznawalny na początku 2020 roku. Wydał wówczas debiutancką płytę "100 dni do matury", a duży rozgłos zapewnił mu utwór "Patointeligencja". Matczak ukończył I LO im. Stefana Batorego w Warszawie, a podczas międzynarodowej matury przedstawił esej na temat "Ewolucji języka w polskim hip-hopie w latach 2001-2014 na przykładzie twórczości Jacka Granieckiego ps. 'Tede'".

W rozmowie z radiem Newonce tak mówił o genezie swojego zainteresowania hip-hopem. "Nie jestem dzieciakiem z bloków, tylko szczylem z klasy średniej, wychowanym na strzeżonym osiedlu, który zajawił się rapem przez "Jesteś Bogiem". Na początku miałem zresztą bana na ten film, bo tam przeklinali, a ja byłem wychowywany pod kloszem, więc obejrzałem go dopiero w gimnazjum. Moja przygoda z polskim rapem zaczęła się więc od Paktofoniki, ale wcześniej był też Eminem i 2Pac. Ludzie z mojego środowiska, z bananowych szkół, nie słuchali jednak takiej muzyki".

W sierpniu 2021 roku otrzymał dwa Fryderyki - za debiut roku, a także album hip-hopowy.

Szybko rozwijająca się kariera doprowadziła młodego rapera m.in. do współpracy z siecią McDonald's - takiego zaszczytu nie dostąpiła dotąd żadna z polskich gwiazd. Mata stał się twarzą "Zestawu Matczaka" i niczym Travis Scott (sprawdź!) w Stanach na pewien czas "przejął Maka" - stworzył własny, sygnowany przydomkiem zestaw. 

W październiku 2021 roku zagrał wyprzedany koncert na warszawskim Bemowie, którym promował świeżo wydany krążek, "Młody Matczak". W wydarzeniu wzięło udział ok. 40 tysięcy fanów rapera i było to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w historii polskiego hip-hopu. Krótko po tym Spotify ogłosiło wielki sukces jego nowej płyty - w ciągu doby od premiery przesłuchało ją w streamingu 5 522 049. Wcześniejszy rekord Maty wynosił 5 896 280 streamów w ciągu 24 godzin.

Niedługo później raper wspierał akcję zbiórki pieniędzy na pomoc psychologiczną dla najmłodszych i pisał na Facebooku: "Gdyby nie pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży to najprawomocniej ta, ani żadna inna moja płyta by nie powstała. Z tego miejsca chciałbym pozdrowić moją terapeutkę oraz polecić Wam terapię ogólnie, bo czasem może pomóc".

Niedawno z Instagrama zniknęło jego konto, a w zamian pojawiło się nowe pod pseudonimem Skute Bobo. Raper nie ukrywał w swoich tekstach, że popiera legalizację marihuany. Najnowszy projekt rapera to wspólny album artystów SB Maffija, "Hotel Maffija 2". Możemy tam usłyszeć jeszcze m.in. Bedoesa, Jan-Rapowanie, czy Białasa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy