Reklama

Mata "Patointeligencja": Numer o bananowej młodzieży hitem sieci

"Patointeligencja" to pierwszy singel Maty, który zapowiada jego debiutancki album "100 dni do matury". Numer, w którym młody raper opowiada o tym, jak wygląda życie nastolatków z dobrych domów, zgarnął w dobę ponad 600 tys., a w dwa dni dwa miliony wyświetleń.

"Patointeligencja" to pierwszy singel Maty, który zapowiada jego debiutancki album "100 dni do matury". Numer, w którym młody raper opowiada o tym, jak wygląda życie nastolatków z dobrych domów, zgarnął w dobę ponad 600 tys., a w dwa dni dwa miliony wyświetleń.
Mata w klipie "Patointeligencja" /

Singel "Patointeligencja" wyprodukował Trooh Hippie. Klip nakręcono przed jedną z najbardziej elitarnych szkół średnich w Polsce - Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie.

Numer promuje debiutancki album Maty (sprawdź!) "100 dni do matury", który ukaże 17 stycznia 2020 roku.

"Płyta '100 dni do matury' to najlepsza pamiątka z czasów szkolnych jaką artysta mógł sprezentować sobie i słuchaczom. Krążek jest zapisem historii i emocji, które przewijały się podczas beztroskich czasów edukacji. Wśród czternastu utworów znajduje się burzliwe życie młodego człowieka, spisane w sto dni, od studniówki do ostatnich chwil przed maturą" - czytamy w zapowiedzi prasowej na stronie wytwórni SBM Label.

Reklama

"Debiut Maty przybliża klimat szkolnych lat. Nawiązuje on do czasów beztroskich a zarazem pełnych wyborów, wątpliwości i odkrywania samego siebie. Wspomnienia wraz z całą paletą emocji stanowią trzon płyty i są największą inspiracją dla Maty. Na płycie aż kipi od retrospekcji, a wszystko łączy się z charakterystyczną dla autora autoironią i dystansem do siebie i świata. Mata dotyka również cięższych tematów. Porywa się na obalenie mitu grzecznych chłopców z dobrych domów i rzuca na ich wyidealizowany obraz zupełnie nowe spojrzenie. Album burzy stereotyp rapera z blokowiska i pokazuje, że ‘dzieciaki z willi’ też mogą mieć coś do powiedzenia, potrafiąc przy tym doskonale rapować" (sprawdź tekst utworu!) - zapowiadają wydawcy albumu.

Teledysk opowiadający na temat dzieciaków z dobrych domów w ciągu doby zdobył ponad 600 tys. wyświetleń na Youtube. W ponad dwa dni obejrzano go już dwa milliony razy.

Sieć komentuje "Patointeligencję"

Utwór Maty wywołał w sieci liczne dyskusje. Na jego temat wypowiedzieli się m.in. Peja, Kayah, Pablopavo, Karolina Korwin-Piotrowska i Jakub Żulczyk.

"Uwierz, nie chcieliby pożyć życiem zwykłych ludzi. Dobrze natomiast, że taki kawałek powstał. Co prawda potwierdza tylko to, co już wiedziałem wcześniej, ale nawinięty z drugiej strony barykady sprawia, że jest autentyczny. Współczuję synkom" - stwierdził Peja.

"Świetny bit, świetnie nawinięte, z tych młodych to on jest najlepszy technicznie. Dobry klip. Z mojego liceum mógłbym pewnie takie same historie wyciągnąć, może poza tymi z ogromną kasą, bo ja nie chodziłem do Batorego. Ma talent chłopak. Oraz dla mnie to nie jest 1:1" - napisał Pablopavo.

"W tym tygodniu, w którym Olga Tokarczuk odebrała Nobla, Mata nagrał najlepszy polski tekst kultury, jaki słyszałam od dawna" - przyznała Małgorzata Halber.

"Kiedyś Mata spytał, czy może wykorzystać w swoim utworze motyw 'prawy do lewego' i już wtedy jego twórczość zrobiła na mnie duże wrażenie... Ale po tym nagraniu już wiem, że mamy do czynienia z geniuszem... Bardzo to smutne, bardzo to prawdziwe... I genialnie wykonane! Wielki talent! Kłaniam się w pas" - dodała Kayah.

Sprawdź utwór "Prawy do lewego" Maty!

"Tu się nie przebiera owoców. I nie bierze jeńców. Donośne. Dojmujące. Bez plastrów, bandaży i miejscowego lub ogólnego znieczulenia. Tak to odbieram" - przyznał Piotr Stelmach z radiowej Trójki.

Teledysk nie umknął również komentatorom życia politycznego w Polsce oraz samym politykom. Publicyści dodali natomiast, że Mata to syn Marcina Matczaka, polskiego profesora prawa, nazywanego największym krytykiem zmian przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Syn profesora w raperskim sporze z ojcem" - skomentował Cezary Gmyz z TVP.

"Ciekawy plot twist 3RP: w najnowszym hicie polskiego Youtube (1,5 mln wyświetleń w 24h) Mata, syn profesora Matczaka, rapuje (dość afirmatywnie) o patologii w elitarnych warszawskich liceach i życiu na zamkniętym osiedlu" - napisał Jan Mencwel, aktywista Miasto Jest Nasze.

"Jeśli ten chłopak szczerze oddał stan serc i umysłów (części) dzieciaków z bogatych domów warszawskiej elity społecznej, to jest to cholernie smutne. Ale cieszy brak zgody na nihilizm. To daje nadzieję" - skomentował Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.

"'Patointeligencja' bardzo trafnie i mocno pokazuje prawdziwe problemy warszawskiej młodzieży z dobrych domów. Narkotyki, seks, przemoc, alkohol, popieranie lewicy" - napisał Sławomir Mentzen, wiceprezes partii KORWiN.

"Ale patointeligencja to ogląda 'Koronę królów', czyta Remigiusza Mroza i ma konto na tik toku. Podmiot liryczny opisuje patoburżuazję" - stwierdził Maciej Gdula, poseł Lewicy.

Mata to 19-letni raper związany z SBM Label. Do tej pory wydał EP-kę "Fumar Mata".


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mata (raper)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy