Reklama

Reklama

Marillion: "Brave" z dodatkami po latach

9 marca do sprzedaży trafi zremasterowana i wzbogacona licznymi dodatkami płyta "Brave" grupy Marillion. Oryginalna wersja z 1994 r. zaliczana jest do najlepszych płyt z okresu z wokalistą Steve'em Hogarthem.

9 marca do sprzedaży trafi zremasterowana i wzbogacona licznymi dodatkami płyta "Brave" grupy Marillion. Oryginalna wersja z 1994 r. zaliczana jest do najlepszych płyt z okresu z wokalistą Steve'em Hogarthem.
Marillion z czasów płyty "Brave" (1994) /EMI Archive /Warner Music Poland

Dwupłytowy "Brave" to trzeci album Marillion nagrany ze Steve'em Hogarthem w roli wokalisty.

Pieniądze wpakowane w produkcję (zespół nagrywał w zamku Marouatte we Francji) najwyraźniej jednak nie przyniosły oczekiwanego efektu - album dotarł wprawdzie do 10. miejsca brytyjskiej listy przebojów, ale to był najsłabszy wynik w dotychczasowej historii grupy. Lepiej radziły sobie dwie poprzednie płyty nagrane już z Hogarthem - "Seasons End" (1989) i "Holidays in Eden" (1991).

"Uważaliśmy, że to arcydzieło. Nie mogliśmy zrozumieć, czemu świat tego nie zauważył" - mówił o "Brave" wokalista Marillion.

Reklama

Z czasem do jego zdania przychylili się też krytycy i fani, bo teraz "Brave" stawiany jest w czołówce najlepszych płyt grupy.

Koncepcyjny album opowiada smutną, napisaną przez Hogartha historię o dziewczynie, która została znaleziona na moście Severn Bridge i nie wiedziała, ani kim jest, ani skąd się tam wzięła. Inspirację do opowieści wokalista zespołu zaczerpnął z autentycznego newsa, którego usłyszał w jednej ze stacji telewizyjnych.

Teraz "Brave" po latach trafi ponownie do sprzedaży. Wznowienia przygotowano na CD, Blu-rayu (cztery płyty) oraz na winylu (pięć krążków). Do pierwotnej tracklisty dodano bonusowy materiał.

Oryginalny materiał został zamieszczony w zremasterowanej formie. Remasteringu dokonał doskonale znany w Polsce z Porcupine Tree i działalności solowej Steven Wilson. Po raz pierwszy w całości zamieszczono też koncert Marillion z Paryża z 29 kwietnia 1994 roku (La Cigale). Dodano do niego dziewięć wcześniej niepublikowanych kompozycji.

Jeśli chodzi o dodatki wizualne, na "Brave: Deluxe Edition" znalazły się teledyski do utworów singlowych oraz zupełnie nowy film dokumentalny o płycie, w którym znalazły się fragmenty z koncertów oraz wywiady ze Steve'em Hogarthem, Steve'em Rotherym (gitara), Markiem Kellym (klawisze), Pete'em Trewavasem (bas) i Ianem Mosleyem (perkusja). W książeczce znalazła się historia powstania "Brave", a także sporo zdjęć i ilustracji.

Utwory z koncertu w Paryżu zmiksował na nowo Michael Hunter.

"Niektóre wydawnictwa zyskują z czasem mityczny status. Moim zdaniem 'Brave' na taki zasługuje" - podkreśla Steve Hogarth.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL