Reklama

Maciek Raczkowski z pomocą Michała Sołtana. "Orzełek" o potrzebie dialogu

Znany m.in. z występów na balkonie podczas pandemii koronawirusa Michał Sołtan pomaga przy debiutanckiej płycie Maćka Raczkowskiego. Efektem ich współpracy jest drugi singel "Orzełek" opowiadający "o potrzebie dialogu".

Znany m.in. z występów na balkonie podczas pandemii koronawirusa Michał Sołtan pomaga przy debiutanckiej płycie Maćka Raczkowskiego. Efektem ich współpracy jest drugi singel "Orzełek" opowiadający "o potrzebie dialogu".
Maciek Raczkowski prezentuje nowy teledysk /.

"To, co zostawimy przyszłym pokoleniom jest dla mnie bardzo ważne" - podkreśla Maciek Raczkowski.

"Orzełek" (posłuchaj!) to drugi singel - po utworze "Bo, kocham las" (ponad 480 tys. odsłon) - który zapowiada jego debiutancką płytę. Tekst jest refleksją Maćka, bacznego obserwatora rzeczywistości, odnośnie potrzeby dialogu, którego deficyt odczuwalny jest na co dzień. Muzycznie utwór ponownie jest efektem współpracy z Michałem Sołtanem, który pracując nad muzyką i aranżacją, jako z inspiracji, skorzystał m.in. z wiedzy zdobytej na zajęciach z etnomuzykologii.

Reklama

"Tak naprawdę tekst tej piosenki powstał w 1997 roku, a dopiero niedawno, po wielu latach wyjąłem go z szuflady i zaskoczyłem się jak bardzo, a może nawet bardziej niż wtedy, jest aktualny. Pozwoliłem sobie zwrócić się w nim do Orzełka, który patronuje Polsce i w ten sposób wyrazić co mi leży na sercu, żeby zechciał wesprzeć nas w próbie znalezienia dialogu. Ja od zawsze jestem marzycielem, z marzeń powstało wiele pięknych i ważnych spraw w moim życiu. Stąd uznałem, że nie będę się ograniczać i udostępnię ten tekst publicznie, bo może, a nuż, okaże się, że jest też bliski innym osobom" - opowiada Maciek Raczkowski.

"W teledysku pojawia się mój wnuczek Gustaw, któremu chcę przekazać, że rozmowa ma ogromne znaczenie. Z wielkim wzruszeniem obserwowałem proces twórczy, gdyż oprócz wnuka, operatorem kamery był mój syn Konrad, a na okładce singla, jest obraz autorstwa mojej żony, Kasi. To nasza pierwsza wspólna produkcja w takim zespole" - dodaje.

Wspomniany Michał Sołtan znany jest m.in. z występów na balkonie podczas pandemii koronawirusa. To on odpowiada za muzykę, wszystkie instrumenty (gitary, bas, perkusja), aranżację, miks i mastering, a także jest współtwórcą scenariusza teledysku.

"Uniwersalne przesłanie tekstu Maćka zainspirowały mnie do sięgnięcia po m.in. wiedzę etnomuzykologiczną, którą zdobyłem podczas studiów w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. To, co było często podkreślane w ramach zajęć i wykładów z etnomuzykologii w kontekście Polski, to teoria o podziale na Polskę nieparzystą i parzystą. Obydwie piękne i oryginalne muzycznie. Wisła jako wewnętrzna granica, wschód natomiast metrum 3/4 i inne metra nieparzyste, z kolei zachód metrum 4/4 i inne metra parzyste. Wszystko w granicach Polski, czyli mimo podziałów można się rozumieć i wzajemnie inspirować. Różnorodność jest wspaniała" - podkreśla Michał Sołtan.

Maciek Raczkowski od wielu lat jest współwłaścicielem firmy produkującej zabawki, ale muzyka i miłość do gitary towarzyszy mu od zawsze. Wychował się na muzyce grup Breakout, Deep Purple czy Led Zeppelin, ale jest też otwarty na nowe muzyczne doznania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Michał Sołtan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy