Reklama

Reklama

Last.fm: Kilka faktów po 100 miliardach odtworzeń

Serwis Last.fm, przy okazji 100 miliardów odtworzeń utworów na stronie, postanowił podzielić się kilkoma zaskakującymi faktami.

Serwis Last.fm, przy okazji 100 miliardów odtworzeń utworów na stronie, postanowił podzielić się kilkoma zaskakującymi faktami.
Utwory Lady Gagi są najczęściej usuwane z bazy użytkowników Last.fm /Kevin Winter /Getty Images

Last.fm to serwis internetowy, w którym użytkownicy mogą słuchać specjalnie przygotowanych radiostacji oraz korzystać z muzycznych rekomendacji. Strona zapisuje również historię tych utworów, które przesłuchaliśmy w ostatnim czasie. Last.fm dane na temat odtworzeń (które określa się jako scrobble) czerpie z naszych kont w serwisach streamingowych oraz z naszych komputerów i urządzeń mobilnych, gdy zainstalujemy na nich odpowiednie oprogramowanie.

Serwis Last.fm świętuje przebicie granicy 100 miliardów scrobbbli. Z tej okazji dokonano analizy preferencji słuchaczy. Pojawiły się też polskie akcenty.

Reklama

O.S.T.R. z najwierniejszymi

Według pracowników Last.fm najwierniejszych fanów w całym serwisie ma O.S.T.R. Jak to możliwe? Ich analiza wykazała, że Ostrego w serwisie słuchało prawie 202 tys. osób, co łącznie dało ponad 39 milionów odtworzeń. W ten sposób statystyczny słuchacz rapera przesłuchał średnio jego 193 utwory, co dało najlepszy wynik spośród wszystkich wykonawców na Last.fm.

Sprawdź tekst "We krwi (Since I Saw You)" w serwisie Teksciory.pl!

Lady Gaga powodem do wstydu?

Twórcy zestawienia sprawdzili również, czego użytkownicy lubią słuchać, ale niekoniecznie się tym chwalić. Na liście najczęściej usuwanych wykonawców z bazy poszczególnych słuchaczy, królowała Lady Gaga. Pracownicy Last.fm uznali więc, że z jakiegoś powodu muzyka Lady Gagi jest powodem do wstydu dla użytkowników.

Sprawdź tekst "Poker Face" w serwisie Teksciory.pl!

W Sofii nie wstydzą się Nickelback

Nickelback to zespół wielokrotnie wyśmiewany przez internautów. Na ten temat przeprowadzono nawet odpowiednie badania, aby dowiedzieć się, dlaczego użytkownicy sieci tak bardzo nienawidzą zespołu Chada Kroegera. Nickelback zawsze mogą jednak koncertować w stolicy Bułgarii, Sofii, gdyż według pracowników Last.fm, to właśnie tam słuchają formacji najczęściej.

Seattle uwielbia święta, Chorwacja stoner rocka, a Nowy Jork hip hop

W amerykańskim mieście znajduje się największa liczba użytkowników, którzy uwielbiają świąteczne przeboje.

Sprawdź tekst "All I Want For Christmas Is You" w serwisie Teksciory.pl!

O ile w Seattle lubią słuchać piosenek związanych z Bożym Narodzeniem, tak w Zagrzebiu zachwycają się stoner rockiem. W Nowym Jorku w repertuarze słuchaczy dominuje natomiast hip hop. Badający preferencje użytkowników zauważają analogię między faktem, że Nowy Jork dał gatunkowi takich twórców jak Grandmaster Flash, Afrika Bambaaata, Eric B. & Rakim oraz Public Enemy. To właśnie ich działalność mogła wpłynąć na gusta przyszłych internautów.

Oslo wyznacza trendy w muzyce

Jeżeli szukasz nowej muzyki, to koniecznie powinieneś zapytać swoich znajomych z Oslo, czego warto posłuchać. Dlaczego? Ponieważ według danych Last.fm właśnie w tym mieście najwięcej słucha się muzyki niszowej (oznaczonej tagiem under 2000 listeners), czyli to właśnie oni najszybciej wiedzą, że dany wokalista lub zespół wkrótce może podbijać listy przebojów.

W Rio De Janeiro uwielbiają "Glee"

Musicalowy serial "Glee" emitowany był w stacji Fox w latach 2009 - 2015. Jak pokazują badania, największymi fanami produkcji byli Brazylijczycy, a zwłaszcza piosenek, które w nich wykonywano. Twórcy zestawienia spekulują, że Brazylijczykom i mieszkańcom Rio do gustu mogła przypaść fabuła, przypominająca odrobinę latynoskie telenowele lub po prostu lubią, gdy w serialach śpiewają.

Sprawdź tekst "Empire State of Mind" w serwisie Teksciory.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL